Kā mazināt ziemā gūtas traumas ar mājas aptieciņas palīdzību?

Ziemas laikā traumu gūšanas risks ievērojami pieaug. Tās veicina mainīgie laikapstākļi, slidenās ielas, ziemas prieku baudīšana, kad vien tas ir iespējams, kā arī citi ārējie faktori. Tā kā ziemas traumu gūšanas risku pilnībā novērts, iespējams, vien tad, ja nedodaties ārpus mājas, svarīgi zināt, kā mazināt nelielu traumu radītās sekas, izmantojot līdzekļus, kas varētu būt atrodami mājas aptieciņā. Ar noderīgiem padomiem par to, kā mazināt ziemā gūtās traumas ar mājas aptieciņas palīdzību, dalījusies aptieku tīkla Apotheka sertificēta farmaceite Ivanda Krastiņa un traumatologs-ortopēds Prof. Med. H. Dr. Konstantīns Kalnbērzs.

Kā rīkoties, ja gūta neliela trauma?

Ziemai raksturīgākās nelielās traumas ir sasitumi, nobrāzumi, sastiepumi un mežģījumi, kas nekavējoties rada diskomfortu. Šādu traumu gadījumā būtu jāsāk ar miera un pēc iespējas nekustīgāka stāvokļa nodrošināšanu traumētajai vietai. Lai to izdarītu, talkā nāks elastīgās saites, plāksteri un pārsēji, kas ir neatņemama sastāvdaļa ikvienā mājas aptieciņā.

Ivanda Krastiņa norāda, ka, ar elastīgo pārsēju palīdzību, tiks mazināts arī asins pieplūdums traumētajai vietai, kas savukārt mazinās tūsku un hematomu. Tūskas mazināšanai var izmantot arī gelus un krēmus, kuru sastāvā ir dimeksīds, dimetilsulfoksīds, herparīns vai arī augu valsts ekstrakti, kas ievērojami uzlabo asins cirkulāciju, tādejādi veicinot ātrāku hematomu jeb asins izplūdumu uzsūkšanos.

Ja radies nobrāzums, tā ātrākai sadzīšanai var lietot krēmus vai putas ar dekspantenolu. Šie līdzekļi ne tikai lieliski dziedē nobrāzumus, bet arī nomierina ādu. Savukārt, ja traumas rezultātā radusies atvērta brūce, tās dezinfekcijai var izmantot aptiekās nopērkamo 3% ūdeņraža šķīdumu vai arī apstrādāt brūci ar kliņģerīšu tinktūru vai briljanta zaļā šķīdumu. Kad brūce ir dezinficēta, tā noteikti jāpārsien ar sterilu pārsēju vai jāizmanto plāksteris, lai nepieļautu infekciju un nevēlamu mikroorganismu iekļūšanu tajā.

Kā mazināt sāpēs?

Pirmajās 24 – 48 stundās sāpju mazināšanai var līdzēt aukstuma kompreses. Aukstums palīdzēs mazināt tūsku un asins izplūdumu, tādejādi remdējot arī sāpes. Šādas kompreses var nodrošināt ar aukstuma maisiņiem, kā arī aukstuma geliem un aerosoliem. Ja mājas aptieciņā pagaidām vēl šādu lietu nav, var izmantot arī kaut ko no saldētavā atrodamā. Kompreses traumētajai vietai jāpieliek ik pēc 15 – 20 minūtēm un šo procedūru jāatkārto vairākkārt. Svarīgi – nekādā gadījumā neizmantojiet karstas vai sildošas kompreses.

Ja sāpes ir stipras, var izmantot arī medikamentozās atsāpināšanas metodes. Stipru sāpju novēršanai, traumēto vietu var apstrādāt ar pretiekaisuma vielas saturošu gelu, taču, ja trauma ir nopietnāka un sāpēs lielākas, šos gelus var kombinēt ar iekšķīgi lietojamajiem pretiekaisuma un pretsāpju medikamentiem, kuri atkarībā no stipruma pakāpes aptiekās nopērkami ar vai bez ārsta izrakstītas receptes. Medikamentu sastāvā esošās vielas, nekavējoties ķeras klāt iekaisuma mazināšanai, līdz ar to, dažu minūšu laikā, tiek mazinātas vai izzūd.

Atsāpināšanas līdzekļu klāsts ir ļoti plašs un tajā atrodamie medikamenti ir ne tikai dažāda stipruma pakāpes, bet arī atšķiras pēc to lietošanas veida, tāpēc, sev un konkrētajam gadījumam atbilstošāko no tiem, vislabāk izvēlēties pirms tam konsultējoties ar farmaceitu.

Pēc traumas gūšanas kritiski novērtējiet tās nopietnumu

Gūstot traumu, vispirms diezgan kritiski vajadzētu novērtēt tās nopietnumu un pievērst pastiprinātu uzmanību savai vai traumas guvēja pašsajūtai. Ivanda Krastiņa vērš uzmanību uz to, ka nelielu traumu gadījumā, sniegt pirmo palīdzību un apkopt traumētās vietas varam paši, liekot lietā mājas aptieciņas saturu un iepriekš minētos padomus, taču, ja radušās aizdomas par nopietnāku traumu, piemēram, smadzeņu satricinājumu, kaulu lūzumu vai plīsumu, nekavējoties vajadzētu griezties pie ārsta, lai tiktu veikti visi nepieciešamie izmeklējumi un piemērota konkrētajam gadījumam atbilstošākā ārstēšanas metode.

Ja traumas rezultātā radušās stipras sāpes, kuras nemazina vai tikai nedaudz mazina iepriekš minētie atsāpināšanas līdzekļi, taču nekas neliecina, ka trauma būtu nopietna, jebkurā gadījumā pēc iespējas ātrāk jāgriežas pie ārsta, jo vairākos gadījumos nopietnas traumas pirmajā mirklī var nebūt saskatāmas un sāpju patieso cēloni, iespējams, noskaidrot tikai veicot speciālus izmeklējumus.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti