Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā palīdzēt bērnam ātrāk tikt vaļā no klepus

Klepus ir viena no biežām saslimšanām bērniem, it īpaši pirmsskolas un sākumskolas vecumā. Ar katru gadu bērna imunitāte kļūst noturīgāka un slimošanas epizožu kļūst mazāk, bet vienalga katru reizi vecākiem ir satraukums par atvases veselību. Klepus bērnam ir apgrūtinošs, traucē naktsmieru, ēšanu, arī var traucēt spēlēties, jo jāpaliek gultā. Tāpēc vecāki meklē risinājumus, kā atvieglot bērna stāvokli un uzlabot pašsajūtu.

 

Dodiet bērnam daudz dzert – zāļu tējas, ūdeni u.c.

Lai gan pietiekams šķidruma daudzums bērnam ir jānodrošina katru dienu, klepus gadījumā tam jāpievērš īpaša uzmanība. Labāk izvēlēties siltus dzērienus – zāļu tējas, dzērveņu vai citas sulas, kas atšķaidītas ar siltu ūdeni, arī silts piens ar medu. No zāļu tējām klepus gadījumā noderīga būs liepziedu tēja, islandes ķērpju tēja, arī mārsila tēja un citas. Par piemērotāko tējas izvēli var konsultēties aptiekā, kur arī ir plašs zāļu tēju klāsts.

 

Palīdzēt var arī inhalators

Klepus simptomu mazināšanai un slimošanas laika saīsināšanai ļoti noderīgs būs inhalators jeb nebulaizers. Inhalators elpceļos nogādā mitro gaisu, tādejādi veicinot atkrēpošanu un sekmējot atveseļošanos. Inhalācijas ar fizioloģisko šķīdumu var veikt pat 3-5 reizes dienā. Vajadzības gadījumā ārsts var nozīmēt arī inhalācijas ar medikamentiem, ko pievieno fizioloģiskajam šķīdumam, bet šāda veida ārstēšanu nekad nedrīkst uzsākt uz savu galvu. 

 

Ja mājās ir mazi bērni, kuri slimo ar saaukstēšanos un klepu diezgan regulāri, tad inhalators būs vērtīgs ieguldījums, kas sevi noteikti attaisnos jau pirmajā lietošanas gadā, jo gan ārstu, gan vecāku pieredze liecina, ka inhalatora izmantošana palīdz samazināt agresīvākas ārstēšanas nepieciešamību, pat var aiztaupīt antibiotiku lietošanu. 

 

Izpildiet vingrinājumus, kas palīdz atklepot

Lai labāk atklepotu elpceļos sakrājušās krēpas, vecāki var bērnu iesaistīt dažādos vingrinājumos. Tie vairāk līdzināsies rotaļai, tāpēc bērni labprāt iesaistīsies un nemaz nenojautīs, ka tādā veidā tiek ārstēti.

  • Burbuļu pūšana ar salmiņu. Bērni par šo aktivitāti būs sajūsmā, jo ikdienā vecāki neatļautu tā ķēpāties. Jāpielej trauks ar ūdeni un jāieliek tajā salmiņš. Tad var sacensties burbuļu pūšanā. Būs daudz jautrības un šļakatu!

  • Balonu vai gumijas cimdu pūšana. Arī balonu vai gumijas cimdu pūšana palīdzēs iekustināt krūšu muskulatūru un veicinās atklepošanu. Lai padarītu šo nodarbi jautrāku, var balonus un cimdus apzīmēt, radot jautrus tēlus. 

  • Pūšamo mūzikas instrumentu izmantošana. Ja mājās ir stabulīte, svilpavnieks, mutes ermoņikas un citi pūšamie instrumenti, arī tos var likt lietā, lai veicinātu elpceļu darbību.

  • Aktivitātes ar plecu joslas un krūškurvja iesaistīšanu. Vecāki bērnam var izdomāt dažādus vingrinājumus, kuros iesaistīta plecu daļa un krūškurvis, rokas tiek celtas augstāk par galvu. Tā var būt bumbas mešana, celšana pār galvu, vējdzirnavu taisīšana ar rokām un tamlīdzīgi.

  • Dziedāšana. Arī dziedāšanai būs pozitīvs efekts, jo tā liek sasprindzināties krūšu muskuļiem, kas arī veicinās klepošanas refleksu un krēpu izvadīšanos. Sarīkojiet karaokes konkursu mājās, lai visi var no sirds izdziedāties!

  • Priekšmetu pūšana pa galda virsmu. Arī par šo vingrinājumu bērni parasti ir sajūsmā, jo var sacensties, kurš ātrāk un tālāk aizpūtīs, piemēram, salveti vai ko citu.

  • Elpas pūšana uz spoguļa. Ja spogulis ir ērti pieejamā vietā, var mudināt bērnu nopūst virsmu ar savu elpu un pēc tam kaut ko uzzīmēt. 

 

Vienmēr atcerieties, ka ilgstoša, nopietna un neizskaidrojama klepus gadījumā noteikti jāvēršas pie ārsta. Ieteiktie vingrinājumi un metodes ir tikai palīglīdzekļi un neaizstāj ārsta nozīmēto ārstēšanos.

Reklāmraksti