Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā pārtraukt dzīvot no algas līdz algai?

Latvijā un arī daudzviet citur pasaulē vairums cilvēku ir pieraduši pie tā, ka viņu izdevumu apjoms sakrīt ar ienākumu apjomu vai pat to pārsniedz. Tas nozīmē, ka lieki naudas uzkrājumi neveidojas un reizēm pat rodas budžeta deficīts. Tādās situācijās visbiežāk tiek ņemti aizdevumi. Kredīti Latvijā ir ļoti populāri, jo tie ir samērā viegli pieejami un spēj uz laiku atrisināt finansiālās grūtības, bet ilgtermiņā tie situāciju tikai pasliktina. Dzīvojot no algas līdz algai un ņemot kredītus, rodas tāds kā apburtais loks, no kura tik viegli izkļūt nevar, taču tas nav neiespējami.

Lai varētu nodrošināt finansiālo neatkarību, vispirms ir kardināli jāmaina domāšanas veids un attieksme pret naudu. No visiem cilvēkiem, kas dzīvo no algas līdz algai, tikai neliela daļa ir tāda, kas tiešām prot taupīt un izvērtēt prioritātes. Pārējie vienkārši ir pieraduši pie noteikta dzīvesveida, no kura nespēj atteikties. Ir jāspēj izvērtēt, kuri izdevumi ir tiešām neatliekami un obligāti, bet kuri ir jūsu pašu izvēle. Daudzi tiešām neatšķir, kas ir vajadzības un kas ir vēlmes. Piemēram, daudzi uzskata, ka īrēt atsevišķu dzīvokli ir vajadzība, jo dzīvesvieta ir viens no būtiskākajiem aspektiem normālas eksistences nodrošināšanai, tomēr, ja jums ir iespēja atrast lētāku dzīvesvietu vai dzīvot ar kādu kopā, bet jūs to nedarāt ērtību labad, tā jau vairs nav vajadzība, bet gan vēlme.

Kad esat rūpīgi izvērtējuši, kas ir jūsu prioritātes, ir jāsāk rīkoties. Atsakieties no tām izdevumu kategorijām, kuras nav pietiekoši būtiskas, lai apdraudētu jūsu finansiālo stabilitāti, vai vismaz atrodiet tām lētākas alternatīvas. Katrs cilvēks ir unikāls, tāpēc nav jēgas uzskaitīt konkrētas lietas, no kurām atteikties, un metodes, kā taupīt. Katram pašam ir jāizvērtē, kur un kādā veidā jūs esat spējīgi ietaupīt naudu. Piemēram, ja jums ir ļoti svarīgi reizi nedēļā doties izklaidēties, varat to darīt, tikai piedomājiet pie tā, cik daudz naudas tam varat atļauties un ko esat gatavs upurēt, lai šīs izklaides neapdraudētu jūsu finanses.

Tomēr ir arī gadījumi, kad no algas līdz algai dzīvo ļoti taupīgi cilvēki, kuriem tiešām nav daudz variantu, kā vēl vairāk ietaupīt. Tādā gadījumā atliek vien meklēt papildus ienākumu avotus. Vislabākais variants ir meklēt vēl vienu algotu darbu vai arī izmantot savas zināšanas un talantus, lai gūtu nelielus, neregulārus ienākumus. Piemēram, varat piestrādāt par mājskolotāju vai pelnīt naudu ar saviem hobijiem. Arī šajā gadījumā katram pašam ir jāapzina savas iespējas, kā nopelnīt, jo variantu ir diezgan daudz. Tikai tā varēsit panākt, ka izdevumi nepārsniedz ienākumus.

Ja līdz šim esat regulāri ņēmuši kredītus, lai nosegtu savus ikmēneša izdevumus, tad vispirms noteikti ir jātiek vaļā no visām kredītsaistībām un jāpanāk, lai vairs nebūtu nepieciešamības uzņemties jaunas. Visu ietaupīto vai nopelnīto naudu sākumā novirziet kredīta atmaksai. Ja jūsu kredītsaistības ir ļoti nopietnas un jums jāmaksā vairāki kredīti, tad izmantojiet tādu pakalpojumu kā kredītu apvienošana, lai samazinātu ikmēneša maksājumus un nepasliktinātu savu, jau tā sabojāto finansiālo situāciju.

Izkļūt no šī apburtā loka nebūt nav viegli. Tas jebkurā gadījumā saistās ar savu vēlmju ierobežošanu un papildus pienākumu uzņemšanos, bet pēc tam, kad būsit ieguvuši finansiālo brīvību, sapratīsit, ka šie upuri bija tā vērti. Nekas nedod vairāk prieka kā apziņa, ka jūsu finansiālā situācija ir stabila un jums nedraud naudas trūkums vai nabadzība.

Reklāmraksti