Ko taupīgums liecina par jūsu personību?

Vai jūs kādreiz esat aizdomājušies par to, kas ir tas, kas ietekmē jūsu naudas tērēšanas paradumus? Kamēr vieni izvēlas būt taupīgi savu nelielo ienākumu dēļ, citi izvēlas dzīvot savu līdzekļu robežās pavisam citu motīvu vadīti. Piemēram, jūs esat diezgan turīgi, bet jūs ikdienā pārvietojaties ar vecu automobili, vai jūs izvēlaties salabot santehniku pašu spēkiem, nevis izsaucat santehniķi. Ir daudz un dažādi iemesli, kādēļ cilvēki dod priekšroku taupīgam dzīvesveidam, tomēr tad, kad cilvēks dzīvo taupīgi ar finansēm nesaistītu iemeslu dēļ, mēs varam runāt par saistību starp cilvēka rīcību un personību, nevis par saistību starp cilvēka rīcību un finansiālo stāvokli.

Sociālā atbildība
Sociālās atbildības izjūta var ietekmēt mūsu attieksmi pret finansēm un patēriņu. Tie cilvēki, kas dzīvo taupīgi, nereti gluži vienkārši izjūt atbildību pret noteiktām sabiedrības grupām – tie saprot, ka ir cilvēki, kuru finansiālā situācija vai dzīves situācija kopumā ir pagalam neapskaužama, tādēļ arī paši dzīvo piezemēti, proti, lieki netērējoties. Šie cilvēki bieži vien cenšas palīdzēt trūkuma cietējiem un mēģina panākt vienlīdzīgāku resursu sadali starp dažādiem sabiedrības slāņiem, kas rezultējas taupīgā dzīvesveidā. Dzīvojot savu līdzekļu robežās, paliek vairāk brīvo līdzekļu, ko novirzīt dažādiem ziedojumiem, vai mazāk strādājot, paliek vairāk brīvā laika, ko veltīt brīvprātīgajam darbam. Tas viss, protams, cēlu mērķu vārdā – lai palīdzētu citiem cilvēkiem.

Vides problēmas
Ilgtspējība (vai tās trūkums) bieži vien ir virzošais faktors, kādēļ daudzi cilvēki izvēlas dzīvot taupīgi. Šādā gadījumā lielākā daļa lēmumu tiek pieņemti, balstoties uz domu, ka mēs, esošā paaudze, nevaram atstāt saviem bērniem, mūsu pēctečiem, pasauli, kurā vairākums būtisko resursu ir jau iztērēti. Piemēram, iepērkoties lietoto preču veikalos, tiek iztērēts mazāk ražošanas resursu, vai pārvietojoties ar kājām, tiek mazināts gaisa piesārņojums. Šī stratēģija, protams, iekļauj arī daudzus citus paradumus, bet it visi no tiem ne vien saudzē apkārtējo vidi un ietaupa resursus, bet arī izmaksā lētāk.

Izvairīšanās no patēriņa

Ik dienu mēs tiekam teju vai bombardēti ar dažādām reklāmām, kas liek mums ar vieglu roku iztērēt mūsu sūri un grūti pelnīto naudu. Neskatoties uz to, ka mēs sastopamies ar dažādām reklāmām ik uz soļa, ir cilvēkiem, kuriem itin labi izdodas tās ignorēt, tādējādi izvairoties no nevajadzīga patēriņa. Kā rāda pieredze, tie cilvēki, kas tagad pilnībā atsakās no patēriņa, savulaik ir bijuši ārkārtīgi izšķērdīgi. Tā kā nevajadzīga tērēšanās var novest pie finansiālā stresa un tādām parādsaistībām kā, piemēram, ātrie kredīti internetā, ir būtiski to laicīgi konstatēt un darīt kaut ko lietas labā. Visbiežāk cilvēks pats nonāk pie atklāsmes, ka tāds dzīvesveids nav ilgtspējīgs, un pārlieku liela tērēšanās tagadnē samazina laimi nākotnē. Tā cilvēks kā vienu no savas dzīves mērķiem izvirza taupību un izvairīšanos no lieka patēriņa.

Paļaušanās uz sev
i
Lai varētu piekopt taupīgu dzīvesveidu, ir jābūt radošiem un jāpaļaujas uz sevi, vienalga, vai tas ir saistīts ar paštaisītas dāvanas izgatavošanu vai mēbeles salabošanu pašu spēkiem. Jāsaka, ka jaunu prasmju apgūšana un spēja tikt galā ar jebkuru uzdevumu, ko dzīve mums piedāvā, sniedz prieku un lepnumu par sevi. Lieki piebilst, ka paļaušanās uz pašu spēkiem ne vienu reizi vien dzīvē var jūs pasargāt no tādiem aizdevumiem kā, piemēram, ātrie kredīti bez darba vietas. Ja jums ir ģimene, taupīgumam ir pavisam cita nozīme – jūs ne vien mācāt tiem dzīvot savu līdzekļu robežās un noteikt savas dzīves prioritātes, bet arī mācāt tiem dažādas prasmes, kas varētu dzīvē noderēt. Ja jūs vēlaties, lai jūsu bērni iemācītos paļauties uz saviem spēkiem, jūs vairs nedomājat tik daudz par naudas taupīšanu, kā par dažādu prasmju apgūšanu un to tālāknodošanu nākamajām paaudzēm.

Reklāmraksti