Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Krākšana, miega apnoja un vīrieši. Veselības veicināšana vīriešiem “Movember 2017”

KRĀKŠANA. Sliktam miegam var būt vairāki iemesli un viens no biežākajiem ir krākšana. Kā tā rodas? Miega laikā cilvēka ķermenis atslābst. Arī rīkles un mēles muskuļi, kuri nomodā notur mūsu augšējos elpceļus atvērtus, atslābst. Tā rezultātā elpceļi kļūst šaurāki, tie var arī īslaicīgi saplakt. Atslābušie audi elpojot vibrē, ko mēs saklausām kā krākšanu. Jo izteiktāka ir elpceļu atslābšana, jo stiprāka krākšana. Neliela iekrākšanās parasti veselības traucējumus neizsauc, tā var būt traucējoša tikai citiem. Turpretī skaļa krākšana, īpaši ar pārtraukumiem, traucē gan blakusgulētāju, gan arī rada nopietnas veselības problēmas pašam krācējam.

Vai elpošanas traucējumi miegā vīriešiem un sievietēm ir atšķirīgi? Gan novērojumi, gan pētījumi rāda, ka VĪRIEŠI KRĀC divas reizes BIEŽĀK nekā sievietes. Krākšanas dzimumu atšķirības tiek skaidrotas ar īpatnībām gan augšējo elpceļu anatomijā un fizioloģijā, gan tauku nogulsnēšanās veidā. Jau izsenis ir novērots fakts, ka ar gadiem abiem dzimumiem krākšanas biežums un intensitāte tikai pieaug.

MIEGA APNOJA.
Skaļa krākšana ar ilgākiem pārtraukumiem signalizē par daudz nopietnāku miega traucējumu esamību: elpošanas apstāšanos miegā ilgāk kā uz 10 sekundēm – miega apnoju. Arī miega apnoja tāpat kā krākšana VĪRIEŠIEM SASTOPAMA BIEŽĀK. Tā vidēja un vecāka gadagājuma cilvēkiem, pēc Šveicē veiktā pētījuma “HypnoLaus” datiem, kuri 2015.gadā tika publicēti prestižajā medicīnas profesionāļu žurnālā “The Lancet”, vidēji smagas un smagas pakāpes miega apnojas sindroms ir sastopams 50 % vīriešu un 23 % sieviešu. Cilvēkiem ar laikus nediagnosticētu un neārstētu miega apnoju laika gaitā pievienojas tādas nopietnas slimības kā 2.tipa cukura diabēts, paaugstināts arteriālais asinsspiediens, progresējoša aptaukošanās, depresija un vēl daudzas citas.

Kā atklāt šo bīstamo slimību? Lai atklātu miega apnoju, ir svarīgi gan simptomi, gan blakusslimības, un te starp abiem dzimumiem ir vērojamas atķirības. Vīrieši biežāk sūdzas par krākšanu un miegainību dienā. Sievietes biežāk cieš no bezmiega, nemierīgām kājām, murgiem, depresijas un sirdsklauvēm. Lai noteiktu miega apnojas risku, tiek izmantoti testi: STOP-Bang, Berlīnes un citi. Lūdzu, apmeklējiet mājaslapas www.elposim.lv sadaļu pacientiem, atrodiet un aizpildiet testu, izvērtējiet savu miega apnojas risku un piesakieties konsultācijai pie ārsta, lai veiktu miega diagnostiku - poligrāfiju mājas apstākļos.

Īpašs piedāvājums! Starptautiskās vīriešu veselības veicināšanas kustības “Movember 2017” ietvaros tieši vīriešiem novembrī poligrāfijas izmeklējums pie plaušu slimību ārstes Andas Nodievas - par puscenu. Piesakieties vizītei Bauskā Ē27794459 un Smiltenē Ē24406181.

Avoti: http://www.movember.com

http://www.sleepeducation.org/essentials-in-sleep/snoring/overview-and-facts

http://www.todayifoundout.com/index.php/2014/10/men-snore-women

https://www.dreams.co.uk/sleep-matters-club/do-men-snore-more-than-women

http://dx.doi.org/10.1016/j.smrv.2007.11.003

http://www.stopbang.ca/osa/screening.php

Pievieno komentāru

Reklāmraksti