Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Laimīgas vecumdienas - vai tiešām iespējamas?

Domājot par vecumdienām, var pārņemt dažādas emocijas – kādam tās šķiet tik tālu, ka nav vērts pat domāt, kādam citam tas raisa zināmas bažas. Vēl kāds, domājot par tām, ir optimistiski noskaņots. Protams, tas, cik laimīgas būs vecumdienas, atkarīgs no vairākiem faktoriem. Viens no būtiskākajiem ir finansiālais nodrošinājums.

Tiem, kuriem līdz pensijai vēl labi tālu, atliek rūpēties par labākā pensijas plāna izvēli un uzkrājuma veidošanu. Taču, ja līdz ilgi pelnītai atpūtai palikuši vien daži gadi, veicamo sagatavošanās darbu saraksts varētu būt garāks. Īpaši tad, ja vēlme pēc laimīgām vecumdienām ir gana liela.

Uzzini, kādi būs Tavi ienākumi

Pirmais solis ir izvērtēt, kādi būs plānotie ikmēneša ienākumi. Tie ietver vecuma pensiju, ienākumus no ieguldījumiem, nekustamā īpašuma izīrēšanas u.c. Iespējams, šis ir īstais brīdis meklēt iespējas, kā palielināt ienākumus vai iemaksas pensiju plānos. Protams, daļa pensionāru var paļauties arī uz bērnu un mazbērnu atbalstu, taču jāņem vērā, ka arī viņu finansiālā situācija var būt mainīga, tādēļ to drošāk uzskatīt par lielisku papildus opciju, nevis garantiju, uz ko paļauties.

Izveido budžetu

Vērts sastādīt arī aptuvenu budžeta plānu, lai pārliecinātos, ka ar plānotajiem ienākumiem iespējams izdzīvot. Nevajag aizmirst arī par neplānotiem izdevumiem, kas var rasties (un noteikti arī radīsies). Protams, tas būs visai aptuvens aprēķins, taču ļaus saprast turpmākos soļus.

Starp citu, ja spēka vēl ir pietiekami, arī pensijas vecumā var atrast dažādas papildus peļņas iespējas- laika noteikti tam ir pietiekami. Pensijas laiks ir īstais brīdis pievērsties saviem hobijiem vai izmēģināt ko jaunu. Iespējams, tādā veidā sanāks papildināt arī savu ikmēneša budžetu.

Ja nepieciešams, maini savu pensijas plānu

Izvērtē esošā pensijas plāna ienesīgumu un, ja nepieciešams, maini to. Šis ir īstais brīdis konsultēties ar uzticamiem finanšu ekspertiem, kas ieteiks labāko un vienlaikus arī drošāko risinājumu.

Atmaksā kredītus

Ja Tev ir noformēti kredīti, centies tos atmaksāt pēc iespējas ātrāk, lai pensijas gadus varētu sagaidīt brīvs no kredītsaistībām. Noskaidro, kāda ir kopējā parāda summa un sastādi kredīta atmaksas plānu. Ideālā gadījumā tam jāietver ne tikai līgumā noteikto ikmēneša maksājumu, bet arī papildus summu. Tai vismaz sākotnēji nav jābūt ļoti lielai, piemēram, 10% no kredīta maksājuma. Piemēram, ja ikmēneša maksājums ir 100 eiro, kā sākotnējo mērķi nosaki tam pievienot vēl 10 eiro. Tas var šķist maz, taču tik un tā saīsinās termiņu un samazinās kredīta kopējās izmaksas.

Ja apņēmība ir lielāka, vari izvērtēt savu šī brīža budžeta plānu un atrast liekos tēriņus, kurus vari novirzīt aizdevuma atmaksai. Visvienkāršāk izdevumus samazināt tādās kategorijās kā pārtika un izklaide. To veiksmīgāk izdarīt palīdzēs jauna budžeta plāna izveide un ikdienas paradumu maiņa.

Ja laika gaitā noformēti vairāki kredīti, par prioritāti izvirzi tā kredīta atmaksu, kuram piemērota lielākā procentu likme. Protams, tas nenozīmē, ka pārējās kredītsaistības jāatstāj novārtā – tik un tā regulāri jāveic vismaz minimālie maksājumi.

Veido uzkrājumu

Kā jau noskaidrojām, viens no laimīgu vecumdienu stūrakmeņiem ir finansiālā stabilitāte. Viens no variantiem, kā to sasniegt, ir laicīgi parūpēties par pienācīgu uzkrājumu. Kā to izdarīt veiksmīgāk? Ik mēnesi (papildus kredīta maksājumiem un ieguldījumiem savā drošības fondā) atliec kādu naudas summu uzkrājumam vecumdienās un gādā, ka tas netiek tērēts pirms laika. Cik lielam tam vajadzētu būt? Protams, viss atkarīgs no iespējām, taču ideālā variantā tam vajadzētu būt vismaz 3 plānoto pensiju apmērā. Šāds uzkrājums ļaus ar drošu prātu doties pelnītā atpūtā un pasargās negaidītās situācijās. Pat, ja nav gluži tā, ka pensijā jādodas jau nākamgad, atceries- jo ātrāk sāksi krāt šim mērķim, jo vairāk būsi sakrājis un drošāk varēsi justies pēc tam.

Lai nezaudētu motivāciju, šim mērķim vari atvēlēt atsevišķu krājkontu un internetbankā pieslēgt automātisko maksājumu. Tādā veidā konkrētā datumā (piemēram, algas dienā) uz uzkrājuma kontu tiks pārskaitīta norādītā naudas summa un Tu būsi pasargāts no kārdinājumiem līdzekļus izmantot citiem mērķiem.

Parūpējies par savu veselību

Lai vecumdienās justos labi un varētu pilnvērtīgi baudīt dzīvi, laicīgi parūpējies arī par savu veselību – fiziskās aktivitātes, labs miegs un pilnvērtīgs uzturs ir labs ieguldījums nākotnē.

Protams, jāņem vērā arī vēl kāds aspekts – vecumdienās visvairāk līdzekļu var prasīt tieši veselības aprūpe. Arī šis ir iemesls, kādēļ ieteicams veidot uzkrājumu.

Iespējams, tuvojoties pensijas vecumam, vērts apsvērt arī veselības apdrošināšanas polises iegādi. Arī tas ir labs veids, kā atrisināt dažādas ar veselību saistītas situācijas.

Laimīgas vecumdienas patiešām ir iespējamas, taču tas visbiežāk prasa iepriekšēju sagatavošanos. Jo ātrāk par to domāsi, jo labāk dzīvosi pēc tam.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti