Portatīvais dators studentam – kā izvēlēties?

Mūsdienās ir teju neiespējami iedomāties, ka studenti un pat skolēni neizmanto portatīvos datorus. Pat tad, ja pašiem tie nešķiet tik nozīmīgi, lielākās daļas mājas darbu, kursa darbu un citu uzdevumu veikšanai ir nepieciešams dators un internets. Un neizbēgami mēs nonākam pie tā, ka nepieciešams iegādāties portatīvo datoru (ja tāda vēl nav). Par laimi piedāvājums veikalos ir salīdzinoši plašs un daudzveidīgs, turklāt ir pieejami arī portatīvie datori uz nomaksu, kas atvieglo šīs iekārtas iegādi. Piemēram, interneta veikalā 220.lv tu vari nopirkt gan “Apple”, gan “Dell”, gan citu zīmolu datorus, ar ļoti izdevīgiem līzinga nosacījumiem.

Taču pirms mēs nonākam līdz iegādei, vispirms ir jāizvēlas īstais datora modelis. Un, lai to izdarītu, esam tev sagatavojuši nelielu ceļvedi ar svarīgākajiem ieteikumiem.


  • Izvēlies viegli pārnēsājamu portatīvo datoru. Šis ir svarīgs aspekts, kas jāņem vērā, ja esi skolēns vai students. Pievērs uzmanību datora svaram un izmēram. Tā saucamais “zelta vidusceļš” ir dators ar 13 collu displeju. Tas ir pietiekami liels, lai tu bez grūtībām varētu rakstīt, kā arī izmantot internetu. Taču, ja tu studē dizainu, programmēšanu, video apstrādi vai kādu citu profesiju, kur ikdienā jāstrādā ar sīkām detaļām un lielu informācijas apjomu, iespējams, prātīgāka izvēle būs vismaz 15,6 collu ekrāns. Protams, ņem vērā, ka tas arī būs smagāks. Vidēji datora svaram vajadzētu būs aptuveni 2 kg.

  • Vai dators ir izturīgs? Protams, portatīvie datori, kuru karkass veidots no plastmasas, būs lētāki. Turklāt tie arī ir pietiekoši izturīgi, ja vien netiek pakļauti triecieniem. Taču, ja tu vēlies būt drošs, ka dators saglabās savu izskatu un kvalitāti vairākus gadus, ieteicams dot priekšroku cietākiem materiāliem. Veikalos ir pieejami modeļi ar alumīnija un oglekļa šķiedras korpusu, kuri ir ļoti izturīgi un necietīs, ja gadīsies, ka dators nokrīt zemē vai atsitas pret cietu virsmu. Turklāt arī šādu datoru dizaini ir ļoti eleganti, taču parasti arī dārgāki. Vēl viens padoms – pievērs uzmanību tam, vai tastatūra un skārienpaliktnis ar mitrumizturīgi.

  • Kāds ir baterijas darbības ilgums? Ir skaidrs, ka tev nebūs iespēja vienmēr pieslēgt datoru pie strāvas, tādēļ pievērs uzmanību tā tehniskajiem parametriem, kuros vajadzētu būt norādītam vidējam baterijas darbības ilgumam. Mūsdienās vairumam portatīvo datoru tās ir 7-8 stundas. Protams, ir arī dārgāki modeļi, kas darbojas pat līdz 12 stundām bez uzlādēšanas.

  • Vai tastatūra ir ērti lietojama un parocīga? Gan skolā, gan universitātē jauniešiem nākas ļoti daudz rakstīt, tādēļ, lai šo uzdevumu atvieglotu, ieteicams izvēlēties datoru ar parocīgu klaviatūru un skārienpaliktni. Atsevišķiem portatīvo datoru modeļiem ir iebūvēta dzesēšanas sistēma, kas nodrošina to, lai datora korpuss vietās, kurām pieskaras rakstītāja plaukstas, būtu vēss.

  • Kādi ir datora tehniskie parametri? Sāksim ar RAM jeb operatīvo atmiņu. Ja vēlies, lai visas funkcijas darbotos bez aizķeršanās, šīs atmiņas apjomam vajadzētu būt 8 GB vai vairāk. Izvēloties datoru ar 4 GB RAM apjomu, tu vari sastapties ar problēmām, piemēram, lēnu ierīces darbību, uzkāršanos utt. Otra sastāvdaļa, kurai jāpievērš uzmanība, ir datora CPU jeb centrālais procesors. Ieteicams izvēlēties datoru ar Intel Core i5 vai Core i7 procesoru, taču ierobežotā budžetā normāla izvēle būs arī Core i3. Studentiem noderēs datori ar vairāk pieslēgvietām – USB, SD un citām. Ērti lietot būs tādu iekārtu, kurai ir vismaz divas pieslēgvietas jeb porti.

  • Vai man vajadzīgs 2 in 1 portatīvais dators? Pārveidojamie laptopi mūsdienās kļūst arvien populārāki, tādēļ, ja tevi piesaista ideja, ka datoru var pārvērst par planšeti un izmantot tā skārienjūtīgo ekrānu, droši vari to izvēlēties. Ir tādi portatīvie datori, kuru displeju var atdalīt no tastatūras, kā arī tādi, kuru displeju ar grozīt un atlocīt dažādos veidos. Tiesa, tie var nebūt tik jaudīgi, kā parastie datori, taču ir ļoti viegli un parocīgi.

  • Izvēlies īsto operētājsistēmu. “Windows” 10 mūsdienās ir izplatītākā datoru operētājsistēma, tādēļ tā arī sastopama lielākajā daļā veikalā pieejamo modeļu. Tajā pašā laikā tu vari arī izvēlēties “Apple” datoru, kuram ir “Mac OS” operētājsistēma. Ikviens zina, ka šī zīmola datori ir ļoti jaudīgi, taču arī krietni dārgāki nekā citu ražotāju ierīces.

Un kam tu dod priekšroku – “Apple” vai kāda cita zīmola portatīvajiem datoriem?

Reklāmraksti