Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skaistiem un veseliem zobiem nepieciešams kas vairāk par zobu birsti!

Lai gan bieži tiek “grēkots”, došanās pie ārsta, pirms radušās ar veselību saistītas problēmas, noteikti sanāk lētāk nekā pati ārstēšanās. Tas attiecināms īpaši uz zobu veselību, tāpēc nav nekas pārsteidzošs, ka zobārsts pirms apmeklējuma iesaka paviesoties pie zobu higiēnista. Ierasti pie zobu higiēnista iesaka doties vienu reizi gadā, tomēr aizvien biežāk tiek norādīts, ka ieteicams pie minētā speciālista doties divas reizes gadā. Lai nu kā, tomēr vismaz reizi gadā doties pie zobu higiēnista vajadzētu ikvienam – gan bērniem, gan pieaugušajiem. Savukārt tiem, kam īpaši raksturīgas ir situācijas, kad zobi straujāk bojājas (caurumi, kariess un tā tālāk), šādas procedūras noteikti būtu jāveic divas reizes gadā, jo radušais un sakrājušais zobu aplikums ir tas, kas visvairāk rada labvēlīgu vidi tam, lai zobi bojātos ātrāk. Tāpat vismaz divas reizes gadā pie zobu higiēnista vajadzētu ierasties smēķētājiem, jo smēķēšana mutē rada siltumu, kas muti padara sausāku, bet sausa vide ir tā, kur aplikums daudz ātrāk aplīp ap zobiem. Arī bērniem un pieaugušajiem, kuriem regulāri patīk našķēties ar saldumiem un saldinātajiem dzērieniem, vajadzētu apmeklēt zobu higiēnistu biežāk. Bet ko tad īsti varam sagaidīt, sēžoties zobu higiēnista krēslā?

Zobu higiēna ir profilaktiska procedūra. Zobu higiēnists ir speciālists, kas veic mutes dobuma profilaktisko ārstēšanu. Tas nozīmē arī dažādu mutes dobuma un zobu slimību ārstēšanu un novēršanu. Tieši zobu higiēnists būs tas speciālists, kas attīrīs zobus no zobakmens, izveidojušā aplikuma, kā arī nopulēs zobus. Savukārt mazākajiem (un ne tikai mazākajiem – bieži vien arī pieaugušie nav informēti par to, kā pareizi jātīra zobi) higiēnists iemācīs, kā jātīra zobi pareizi. Iesaka doties pie zobu higiēnistu pirms došanās vizītē pie stomatologa, jo tā speciālistam būs iespēja sagatavot mutes dobumu tālākām procedūrām pie stomatologa, kas izrādīsies nepieciešamas – plombēšanai, labošanai un citām.


Bieži vien cilvēkiem ir neracionālas bailes no stomatologiem, un tāpēc arī zobu higiēnists var raisīt bailes, vēl pirms esam devušies uz vizīti. Tomēr, ja pie zobārsta reizēm tiek veiktas sāpīgākas procedūras, ja nepieciešams, zobu higiēnista darbības sāpes visbiežāk neizraisa. Tiesa, cilvēki gan ir atšķirīgi – sekojoši, kas vienam šķitīs vien nepatīkamāka sajūta, kādam citam var radīt daudz nepatīkamākas reakcijas. Ja pie higiēnista veiktās procedūras sagādā nepatīkamas sajūtas un diskomfortu, higiēnists izmanto arī atsāpinošās vielas, kas procedūru padarīs daudz tīkamāku. Taču jānorāda, ka lielākajā daļā gadījumu zobu higiēnista procedūras patiešām nerada diskomforta sajūtas lielākajai daļai pacientu.


Zobu higiēnista galvenais pienākums ir notīrīt zobus – tā, kā mājās ar zobu birsti un pastu to nevaram izdarīt! Zobu mīkstais aplikums satur dažādas baktērijas, barības vielu pārpalikumus, kas siekalu ietekmē veido uzslāņojumu uz zobiem. Un ja vēl ikdienā to pareizi un regulāri nenotīrām, tas paliek biezāks, sāk izdalīties skābe, kas bojā gan zobus, gan smaganas. Problemātisks ir rajons pie zoba kakliņa un starp zobiem. Ja arī pašiem šķiet, ka it kā regulāri tīram zobus, tomēr to darām nepareizi, tad nepieciešamai rezultāts paliek nesasniegts. Svarīga arī ir zobu diega lietošana. Savukārt, ja ikdienā nepareizi turpinām tīrīt zobus, tad arī ar to saistītās problēmas drīz vien seko. Pirmais, kas liecina par dažādām mutes dobuma problēmām, ir smaganu asiņošana pēc zobu tīrīšanas un ilgstošākā laika posmā sāk veidoties jau ir neatgriezeniskāki procesi, kas iet roku rokā ar zobu kustīgumu un zobu zaudējumu tālākā nākotnē.

Zobu higiēnists novērtēs Jūsu mutes dobuma stāvokli, sniegs visu nepieciešamo informāciju par zobu pastu, zobu birstīšu un zobu diegu pareizu izvēli un lietošanu.


Katrā apmeklējumā pie zobu higiēnista tiks noņemts liekais aplikums un zobakmens, kas parasti klāj zobu grūtāk pieejamās vietās, un zobi tiks nopulēti. Šīm procedūrām tiek izmantots ultraskaņas skeileris, kā arī dažādi rokas instrumenti, kas vienmēr dod vislabāko efektu. Vajadzības un nepieciešamība gadījumā izmanto arī sodas strūklas aparātu.


Pēc visām manipulācijām zobus pārklāj ar fluora gēlu, vai putām. Izteikti jūtīgiem zobiem var arī uzklāt laku. Uz vesela zoba varam uzlikt arī kādu skaistu zoba rotu.


Vizītē pie zobu higiēnista aicina un iesaka doties jau no mazotnes, lai izprastu pareizu zobu kopšanu.


Pievieno komentāru

Reklāmraksti