Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uzzini par trīs veidiem, kā saprast, kādu kredītu vari atļauties!

Ja radusies vajadzība pēkšņi aizņemties konkrētu naudas summu, vispirms vajadzētu aprēķināt, kāda ir iespējamā maksimālā aizņēmuma summa. Aprēķinu veikšanai nepietiks vien ar aptuveniem aprēķiniem galvā un intuīciju, jo tādā veidā iespējams iekulties finansiālās nepatikšanās, taču izkļūšana no tām var prasīt pat vairākus gadus. “Gudriem.lv” komanda rekomendē pielietot trīs veidus, kā aprēķināt tieši tavai situācijai piemērotu maksimālo aizņēmuma summu, tāpat iesakām atbildēt uz testa jautājumiem, kas palīdzēs apzināt tavu kredītlimitu.

Hipotekārais kredīts

Veicot aprēķinus, netiek ņemti vērā hipotekārie kredīti, kuru gadījumā darbojas mazliet citi nosacījumi, kas nosaka ieteicamo maksimālo kredīta summu. Pastāv pieņēmums, ka ģimenei hipotekārā kredīta atmaksai nebūtu vēlams atvēlēt vairāk par 40 % no kopējiem ienākumiem. Jāpiebilst, ka par ienākumiem tiek pieņemti tikai un vienīgi oficiāli ienākumi – citus ienākumu veidus banka neuzskatīs par pieņemamiem. Ja laulātais pāris mēnesī nopelna 1500 eiro, tad kredīta atmaksai nevajadzētu būt vairāk par 600 eiro. Ņemot vērā šo metodi, meklējot dzīvokli, kura iegādei banka izsniegs hipotēku, vajadzētu ņemt vērā šo summu.

Patēriņa kredīts

Attiecībā uz patēriņa kredītu iespējams pielietot nedaudz citus aprēķinu veidus, lai noskaidrotu tavam budžetam piemērotāko aizdevuma apmēru.

Noteikums nr. 1 – aizdevuma summai nevajadzētu būt lielākai par 20 % no taviem gada ienākumiem

Iedomāsimies, ka tavas ģimenes ienākumi mēnesī ir 1500 eiro, attiecīgi gadā tie ir 18 000 eiro. Aprēķinot, cik ir 20 % no šīs summas, ir saprotams, ka tie ir 3600 eiro - tātad šī ir maksimāli pieņemamā aizņēmuma summa. Atceries, ka šī tik tiešām ir maksimāli pieņemamā aizdevuma summa pie konkrētā ienākumu apmēra, kuru nekādā gadījumā nevajadzētu pārsniegt.

Noteikums nr. 2 – maksājumiem mēnesī nevajadzētu pārsniegt 10 % no taviem ienākumiem vienā mēnesī

Piemērs būtu laulātais pāris, kura kopējā mēneša alga ir 1500 eiro. Pieņemsim, ka šim pārim ir saplīsis dators un vienīgā iespēja iegādāties jaunu ir tikai tāds kreditēšanas veids, kā ātrie kredīti internetā vai patēriņa kredīti. Iepriekšminētajā gadījumā 10 % no 1500 eiro ir 150 eiro, kas būtu maksimālā summa, kuru mēnesī drīksti novirzīt kredīta atmaksai. Kredītu televizora iegādei būtu vēlams ņemt uz vienu, nevis diviem gadiem, lai nebūtu jāpārmaksā procentu maksājums.

Noteikums nr. 3 – Neaizmirsti aprēķināt izdevumus!

Finanšu eksperti nereti iesaka uz papīra lapas sarakstīt visus mājsaimniecības izdevumus. Godīgi vajadzētu norādīt visus izdevumus – komunālie maksājumi, pārtika, apģērbs, transporta izmaksas u.c. Šādā veidā iespējams noskaidrot, kāda ir maksimālā kredīta summa, kuru drīkst aizņemties, turklāt ieteicams aizņemties 70 – 80 % apmērā no iegūtās maksimālās summas.

Šādā gadījumā mājsaimniecībai būs iespēja novirzīt finanšu līdzekļus remonta veikšanai, jauna auto iegādei, kā arī veikt ikmēneša maksājumus, neskādējot kopējam ģimenes budžetam.

Kad tomēr nevajadzētu ņemt kredītu?

  • Gadījumā, ja kopējie kredīta maksājumi pārsniedz 40 % no ikmēneša ienākumiem;

  • Gadījumā, ja pēc kredītmaksājumu veikšanas pāri palikusī nauda nav pietiekama, lai segtu ikmēneša izdevumus.

Gudriem.lv” piedāvā tev veidu, kā noteikt ģimenes budžeta bilances atbilstību

“Gudriem.lv” iesaka būt atbildīgiem saistībā ar kredītu noformēšanu un pirms aizņēmuma veikšanas obligāti izvērtēt visus piedāvājumā esošos ātro kredītu variantus.

  • Ja tav ienākumu un parādu attiecība ir 50:50, tad situācija pavisam nav laba, jo parādu attiecība pret ienākumiem ir pārāk liela un pastāv būtisks risks iekulties finansiālās nepatikšanās;

  • Ja tava ienākumu un parādu attiecība ir 70:30, tad situācija ir ciešama un parādu attiecība pret ienākumiem ir pieņemamā līmenī, tomēr pastāv iespēja, ka tev ir problēmas tikt galā ar ikmēneša izdevumiem;

  • Ja ienākumu un parādu attiecība ir 85:15, tad situācija ir laba, kas nozīmē, ka tava finansiālā situācija ir stabila un droša. Tā tik turpini!

  • Ja ienākumu un parādu attiecība ir 90:10, tad situācija ir teicama, kas nozīmē, ka tu vari rīkoties ar savu budžetu bez uztraukuma.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti