Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atskats uz vasaras nometnēm “Es esmu ES”

Gulbenes novada valsts ģimnāzijas atbalsta biedrība “Savējie”, projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Gulbenes novadā”, Nr. 9.2.4.2/16/I/004 šajā vasarā organizēja vasaras diennakts nometnes “Es esmu ES”. Nometnes notika no 10.līdz14.jūlijam un no 7. līdz 10.augustam Gaujasrēveļos. 

Mērķis bija uzlabot pusaudžu un jauniešu zināšanas garīgās un reproduktīvās veselības jautājumos, kā arī motivēt uzlabot fizisko veselību. Nometnēs kopā piedalījās 48 novada jaunieši vecumā no 13-17 gadiem. Nometnes organizatoriskajā un vadīšanas komandā strādāja nometnes vadītāja Arta Katane, grupu audzinātājas Anda Sprudzāne-Cakula un Aina Rubene.

Nometnes laikā jaunieši, strādājot grupās ar psiholoģi Evitu Petručeņu un sociālo pedagogu Artu Katani, izzināja savu unikalitāti, apzinājās savas stiprās puses un atzina savas ne tik labās īpašības. Strādājot grupās, mācījās savstarpēji sadarboties, apguva prasmes pareizāk risināt konfliktus. Skatoties mācību filmas par sekstingu, pārrunājot redzēto un jau ikdienā piedzīvoto, jauniešiem radās plašāks priekšstats par dažādu fotogrāfiju ( ne tikai kailfoto) pārsūtīšanas bīstamību, sekām.

Spriežot pēc nometnes dalībnieku anketām, jaunieši nodarbībās, kuras bija saistītas ar garīgo veselību, ieguvuši zināšanas par savu unikalitāti, par konfliktu risināšanu, par savstarpējām attiecībām.

Puišiem un meitenēm bija atsevišķas nodarbības pie “Papardes zieda” lektora Gata Pavāra un Bērnu un pusaudžu ginekoloģes Jolantas Mazures par reproduktīvās veselības jautājumiem. Dalībnieku anketās šīs nodarbības novērtētas kā vajadzīgas un vērtīgas, jo bija iespēja uzdot visdažādākos jautājumus speciālistiem, kuri saistīti ar reproduktīvo veselību, intīmo higiēnu, kā arī jautājumus par pretējo dzimumu, kā arī jautājumus par seksuālajām attiecībām.

Fiziskās aktivitātes, kuras organizēja Aina Rubene un brīvprātīgie jaunieši jaunsargi Bruno Eduards Krēsliņš un Artis Lūsis nometnes dalībniekiem patika. Nometnes dalībnieki ar aizrautību, neskatoties uz sliktajiem laika apstākļiem, kuri bija pirmās nometnes laikā, darbojās tūrisma nodarbībās, kuras vadīja Arvis Rubenis, apguva mezglu siešanas un dažādas citas prasmes, kuras turpmāk noderīgas būs pārgājienos un ikdienā. Aktivitātes bija balstītas uz savstarpējo sadarbību, un tā šiem jauniešiem patiešām izdevās.

Pirmajā nometnē zēni bija sajūsmā par jaunsargu noorganizēto apļa treniņu, kurā vadītāji izmantoja jaunsargu nometnes elementus, tie prasīja uzdrīkstēšanos un izturību. Anketās šī nodarbība par vislabāko nometnē atzīta.

Jaunieši devās nakts pārgājienā uz Rutkaviņu avotiem, ceļā pirmās nometnes dalībnieki patiesi priecājās par jāņtārpiņiem , kurus daži redzēja pirmo reizi. Otrās nometnes ceļu apspīdēja pilnmēness, kurš reizēm radīja sirreālas izjūtas.

Abu nometņu dalībniekiem patika laivu brauciens, balstoties uz pirmās nometnes jauniešu atziņām, tika pagarināts otrās nometnes laivošanas maršruts (25.61km) Jauniešiem bija iespēja piedalīties pusdienu gatavošanā uz ugunskura, rast risinājumu dažādās neparedzētās situācijās. Kopā darbošanās radīja pārliecību katram par savām spējām, kā arī par to, cik svarīgi ir palīdzēt blakus esošajam un paļauties uz otru.

Artūra Sprudzāna stāstījums ar daudzām fotogrāfijām par pasaules apceļošanu jauniešos radīja pārdomas par naudas un mantu mazsvarīgumu dzīvē. Lika aizdomāties par lielo plastmasas iepakojumu daudzumu, kuru diendienā lietojam un izmetam atkritumos. Savukārt Alvja Amantova stāstījums par pieredzi ASV deva pārliecību jauniešiem, ka ikviens var piepildīt savu mērķi, ir tikai jātic saviem spēkiem un jāpārvar grūtības, ieguldot savu darbu.

SIA “RAINO” ēdināšana bija pa prātam visiem nometnes dalībniekiem, jo ēdienkartē iekļautie ēdieni garšoja visiem un katrs varēja izvēlēties sev atbilstošu porcijas lielumu. Mūs lutināja ar zemenēm un avenēm.

Jaunieši šīs piecas dienas pavadīja, daļēji aizmirstot par mobilajiem sakariem un citām tehnoloģijām, vecāki, atbraucot pēc bērniem, ar humoru pārmeta, ka varējuši jau nu uz mājām piezvanīt… tas vien liecina, ka bērni bija nodarbināti ar sportu un kopā būšanu.

Mēs, nometnes organizatori, esam ļoti gandarīti par paveikto darbu, par brīvprātīgo jauniešu – Bruno, Arta, Janas, Nadīnas un Alises iniciatīvām un līdzdarbošanos nometnes darbā. Paldies JIC “B.u.M.s.” meitenēm- Janai un Aigai par atbalstu dažādu sadzīvisku situāciju risināšanā.

Visi jaunieši atzina, ka labprāt piedalītos vēl šādā nometnē un mēs, nometnes organizatori, to labprāt darīsim citā vasarā!.

Pievieno komentāru

Skolās