Kardināli maina uzvedības kultūru skolā 26

“Iekšējās kārtības noteikumus skolā nosaka paši skolēni. Aicinām izteikt priekšlikumus, ko vajadzētu visiem ievērot skolā. Bērni paši saraksta!” “Dzirkstelei” saka Gulbenes 2.vidusskolas skolotāja Dita Grigore.

Otro gadu skolā tiek realizēta programma “Atbalsts pozitīvai uzvedībai”, kas ir saistoša pilnīgi visu klašu skolēniem un viņu skolotājiem. Pirms tam skolotāji ir mācījušies, lai prastu strādāt šajā programmā, kuras pamatvērtības ir cieņa, drošība un atbildība. Mērķis ir attīstīt skolā vienotu sistēmu pozitīvas uzvedības veicināšanai.

“Ir individuālās un kolektīvās balvas, ņemot vērā skolēnu vecumu un intereses. Skolai ir savas īpaša dizaina nozīmītes ar logo “Esmu pozitīvs”. Klašu kolektīvi paši var izvēlēties balvu, par kuru cīnīties. Piemēram, 8.b klase par pozitīvu uzvedību pagājušajā mācību gadā nopelnīja balvu “Nakts skolā”,” “Dzirkstelei” stāsta Gulbenes 2.vidusskolas direktora vietniece audzināšanas darbā Iluta Podziņa.

“Mūsu klasei balva “Nakts skolā” tika martā. Mēs skraidījām pa skolu un ballējāmies,” ”Dzirkstelei” apstiprina šīs klases skolniece Amanda Kaspare. Viņa saka, ka šādas iespējas piedāvājums ir labs stimuls, lai viss kolektīvs cīnītos par katra klasesbiedra pozitīvo uzvedību. Lai pārliecinātu neuzvedīgos, vislabāk palīdzot humors vai aizsēdināšana tālākajā solā - “projām no civilizācijas”, stāsta A.Kaspare.

Pagājušajā mācību gadā atbalsta programma pozitīvai uzvedībai skolā ir izmēģināta praksē, tagad pedagogi zinot, kas vēl darbā pilnveidojams.

“Laba uzvedība – tas nav nekāds brīnums, tā ir jāmāca. Katrs var apgūt! Labā uzvedība ir vajadzīga nevis kontrolei, bet tāpēc, lai visi varētu labi justies un veiksmīgi mācīties,” skaidro I.Podziņa. Viņa uzsver - strādāt šajā programmā – tas skolotājiem ir papildu darbs. Jāpatur prātā, ka kāds jāpaslavē, kādam jāizsaka piezīme, ka operatīvi jāveic ieraksti e-klasē. “Skolotājam reizēm ir jālauž sevi. Autoritāra pieeja vairs neder,” saka I.Podziņa.

Skolas gaiteņos, klašu telpā ir vizualizēti noteikumi, kas jāievēro visiem. Ja šie noteikumi tiek pārkāpti, ir sekas.

“Bērnam ir izvēle. Pieņemt noteikumus un saņemt pateicību un, iespējams, arī uzslavu e-klasē vai arī turpināt pārkāpt noteikumus, bet tad iestāsies kāds no seku sistēmas soļiem, kas mums arī ir izstrādāti un visiem zināmi. Vispirms tad ar bērnu runā skolotājs, kurš konstatējis noteikumu pārkāpšanu. Ja nelīdz tas, tiek parakstīta vienošanās starp skolotāju un skolēnu un notiek saruna aci pret aci. Ja arī pēc tam situācija nemainās, tad e-klasē skolēnam tiek izteikts brīdinājums. Ja arī ar to nav gana, skolēnam tiek izsniegta uzvedības lapa, kura viņam jāņem līdzi, ejot uz katru mācību stundu. Tad jau problēmas risināšanā tiek iesaistīts arī sociālais pedagogs,” stāsta I.Podziņa.

Programmas “Atbalsts labai uzvedībai” autori ir Latvijas Universitātes mācībspēki. Realizēt šo programmu Gulbenes 2.vidusskolā bija direktores Edītes Kanaviņas ideja, uzzinot, ka daudzās citās Latvijas skolās jau ir šāda pieredze.

Pievieno komentāru

Komentāri 26

Mamma

Bērni nāk no dažādām ģimenēm,tādēļ visu laiku ir jāstāsta un jārunā,ka nevar apsmiet viens otru un darīt pāri,jo ir tādi bērniņi,kuriem mājās nav kam sirdi izkratīt.Tas gan vairāk ir lauku skolās.

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 09:01

arī mamma.

Ir arī pilsētas skolās... Un ļoti daudz kas atkarīgs no ģimenes.Ja tur neiemāca,ka par citiem smieties nedrīkst (kaut vai tāpēc vien,ka kādam lētaka soma,ne tik smukas kurpes utt.),tad tiešam jācer,ka skolā to iemācis. Elementāro-cieņu pret otru. Arī pret skolotāju.

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 09:05

.

Ja mājās nemāca,tad,cerams,skolai tas izdosies.
Lai šai programmai daudz atbalstītāju un labi rezultāti!!!

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 09:02

dīvaina metode un balva

Naktī bērnam jāatrodas savā dzīvesvietā un gultā,nevis jāballējas pa skolas telpām.

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 09:27

tētis x2

Tu esi aprobežota stagnāte!

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 10:15

?

Un kā tad ar uzvedību ārpus skolas? Varbūt arī uz "Aromāta" vajadzētu uzlīmes ka tur nav skolas pīpētava un miskaste?

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 10:02

...

Ārpus skolas par bērniem ir atbildīgi vecāki! Ja bērns pīpē un mēslo,tad atkal pierādas,ka mājās viņu neviens nemāca,nerunā.

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 10:14

?

Garais starpbrīdis ir skolas laiks-tātad atbild skola par to kur bērni klaiņo un ko dara.

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 10:19

negvelz glupi!

To,kur bērni atrodas starpbrīdī,lemja vecāki! (Ar iesniegumu!!!)
Un tas vienalga nemaina faktu,ka arī mājās bērni IR jāmāca. Pašiem vecākiem!

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 10:24

?

Droši vien mājā bērnus māca pīpēt un uzvesties kā cūkām?

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 15:07

bēdīgs paskats

Sieviešu kolektīvs nav spējīgs nodrošināt disciplīnu un kārtību.Ļoti pietrūkst vīriešu-gan pedagogu skolās,gan tēvu nepilnajās ģimenēs.

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 11:18

I.

Manuprāt, šādu programmu vajadzētu ieviest visās skolās, jo kaut drusku bērnam aizķeras uzvedības normas, ja arī mājās neviens nemāca. Brīžiem bērnu visatļautība mani izbrīna...

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 13:24

Sandra

Tas par mājās nemācīšanu ir taisnība.Māte no rīta atved bērnu uz grupiņu,ienāk telpā,kur bērnu sagaida darbinieks,bet muti atvērt un pateikt''labrīt'',par grūtu.Ko no tādas mūjābelīšas var iemācīties bērns?Noblisina savas teļa acis un aiziet.Tāda nu tā paaudze aug.Elementāros pieklājības vārdus-labdien,lūdzu un paldies drīz tikai muzejā atradīs,kā liecības no iepriekšējām paaudzēm,gluži kā dinozaura kaulus.

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 20:07

Sandra

Paldies par pozitīvo vērtējumu,vēl gribu piebilst.Lai kā kritizē padomju laiku,tomēr tad bija kārtība.bērni vienkārši neatļāvās būt nepieklājīgi gan ģimenē,gan skolā,jo zināja,ka būs ''ziepes''.Savstarpējā saskarsmē ģimene-skola bija pavisam citas attiecības.Mūs mācīja mājās labi ,klausīgi uzvesties,skolā bija disciplīna,bērni neatļāvās''kāpt ''uz galvas vecākiem un skolotājiem,savukārt tie neatļāvās tiranizēt kādu skolnieku.Protams bija starpgadījumi,ne bez tiem,bet ne jau ,kā tagad.

pirms 5 gadiem, 2015.09.26 12:43

Gatis

Pozitīvi...Šī ziņa mani galīgi pārliecināja, ka nākamgad savu topošo pirmklasnieci vedīšu tieši uz šo skolu mācīties.

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 13:26

...

un kas tad citai skolai vainas? - var domāt, ka citur pa galdiem staigā un mēslo kur pagadās...uzvedība jau nu gan ir atkarīga no paša skolēna nevis no skolas nosaukuma

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 14:51

?

Un kā vēl ir atkarīga no skolas un skolotājiem!

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 15:09

Mamma

Bet katrā skolā ir ļoti labi skolotāji un arī tādi, kuri ir vienaldzīgi, nepievērš uzmanību pārkāpumiem, rupjībai. Viss atkarīgs no personālijām. Tomēr vecākiem jābūt pirmajiem, kas iemāca bērnu uzvesties sabiedrībā.

pirms 5 gadiem, 2015.09.26 11:55

,

Raksts par uzvedības kultūru, taču tajā tiek minēta "skraidīšana pa skolu un ballēšana". Kāda gan tur ir uzvedības kultūra? Un vai ir normāli, ka 9.klašu skolnieku interesēs joprojām ir skraidīšana pa skolu? :D

pirms 5 gadiem, 2015.09.25 19:11

Maija

Runa nav par "skola vai ģimene", bet par iedarbīgāku METOŽU meklējumiem un pielietojumu! Šī metode stimulē uz labu, un tieši tas ir svarīgākais. Jāaudzina ir kā skolai tā ģimenei un nevis KURŠ to daris!!! Abiem, cik kurš labi spēj. Apsveicama ir skolas direktores un kolektīva kreatīvitāte. Jums izdosies!

pirms 5 gadiem, 2015.10.01 13:22

Maija

kuram jāaudzina sakarā- bērns jāaudzina no pirmās dienas nevis jāgaida, kad tas sāks apmeklēt skolu un tad pedagogi to darīs profesionāli. TAD kau ir par vēlu! Vainas ir ielaistas un skola tad cīnās ar ielaistām sekām. Starpība starp mazotnē audzinātu un neaudzinātu ir acīm redzama un bieži vien grūti izlīdzināma (tā izpaužas arī skolu beigušā cilvēka dzīvē). Tā jau rodas tās labi audzinātās un slikti audzinātās sabiedrības daļu atšķirības. Kāda sakne, tāds koks.

pirms 5 gadiem, 2015.10.01 13:42

Skolnieka mamma.....

Vecākais bērns macijās šajā skolā...bet nu tas murgs ir garam.....bērnu šķirošana pēc vecāku stāvokļa sabiedrībā...aizliegumi apmeklēt tualeti stundas laika kaut bērnam tiešām ir vajadzība .....un daudz kas cits ko pastasta tikai tad kad nav jaatgriežas skola......jo bail no skolotaju attieksmes.

pirms 5 gadiem, 2015.10.02 21:51

..

Aizveries un beidz te apmelot! Lieliski zinām,kas Tu esi! Tev viss slikti-bērnudārzi,audzītes,tagad skolas un to skolotāji... Varbūt pati neesi bijusi laba mamma,ko?
Ņem bērnu ārā no skolas un liec citā. Neviens aiz matiem skolā iekšā nevelk. Ir izvēles brīvība! Bet Tava čīkstēšana par itin visu,tiešām,sāk apnikt!

pirms 5 gadiem, 2015.10.03 08:14

interneta gars

Taisnība par sieviešu kolektīva mugurkaula un principu neesamību risinot domstarpības un konfliktsituācijas - ar visiem pa labam, pastumja problēmu zem paklāja, gan jau pati atrisināsies. Galvenais, lai neviena strīdnieku puse netiktu atzīta par amorālu un nosodāmu, pasargāt no to rīcības izraisītajām sekām.

pirms 5 gadiem, 2015.10.05 11:13

skolnieka mamma.

Mani berni vairs nemacas šaja skola.lielais pat saka ka rigā ir labak.

pirms 5 gadiem, 2015.10.05 14:56

tētis

Ja ''lielais'' rakstīs tāpat kā mamma... :D :D

pirms 5 gadiem, 2015.10.05 20:10

Skolēnu, jauniešu aktivitātes