Organizē nometni "Izdzīvotāji, pasauli glābjot!"

Projekts „Globālās izglītības sabiedrības veidošana” ietvaros Lizuma vidusskola no 14.-20.jūlijam organizēja nometni "Izdzīvotāji, pasauli glābjot". Nometnes mērķis bija  radīt netradicionālus apstākļus, kuros nometnes dalībnieki iegūtu personīgo pieredzi sociālajā taisnīgumā, ilgtspējīgā attīstībā un sadarbībā.

Nometnes dalībnieki kopā ar vecākiem pulcējās pie Lizuma vidusskolas, aptaujā tika noskaidrotas nometnes dalībnieku priekšzināšanas par globālo izglītību. Pēc tam devās uz skolas stadionu, kur atraktīvā veidā tika kliedēta nedrošība, un visi savstarpēji iepazinās.

Nometne notika  Druvienas pagasta "Mazvasaraudžos 2", kur visu nedēļu norisinājās izdzīvošanas piedzīvojumi.  Dalībnieki izstrādāja cilšu kodeksu pēc kura notika visa nometnes dzīve. Nometnes dalībniekus uzrunāja grieķu dieviete Atēna, kura nodeva vēstījumu no dieviem par pārbaudījumiem, ar ko nāksies sastapties nometnes laikā. Dalībnieku uzdevums bija atrast veidu, kā izglābt pasauli.

Rīti sākās ar rīta rosmi, ko vadīja saules dievs Ra, seno acteku dievība Kacelkoatls jeb “Putnu čūska” un brīvprātīgā darba meitenes. Nometnes dalībnieki radīja cilšu nosaukumus, devīzi un karogus. Uzdevumu sarežģīja nosacījumi, ka ciltī darbojas cilvēki ar ierobežotām iespējām. Izmantojot iegūtās zināšanas par dzīvesvietām, ciltis veidoja savas apmetnes.

Notika latviešu dievības Meža Mātes godināšanas rituāls. Cilšu medību dienā, iepazinās ar ieroču vēsturi un to pielietošanas mērķiem. Gatavojoties lielajām medībām, ciltis apguva prasmi veidot senos medību ieročus - harpūnas, šķēpu, loku un bultas. Marta Dambrova un Austra Dambrova visas dienas garumā gatavoja aizraujošas cilšu medības, kur tika pārbaudīta cilšu spēja saliedēties. Pēc lielajām medībām ciltis apciemoja Meža Māte, kas pasniedza dievu slepenās plāksnes fragmentu ciltij, kas šajā dienā vissaudzīgāk izturējusies pret vidi un dabas resursiem, kā arī bijusi vissaliedētākā.

Tālākajā nometnes laikā dalībnieki iepazina vienlīdzīgu resursu sadali  un to izmantošana. Kā arī kristīgās pasaules pamatvērtības - mīlestība, cieņa un nesavtīga rīcība. Lai izteiktu pateicību mājas saimniekiem par viesmīlību, dalībnieki apguva prami izgatavot šūpuļtīklu un atkritumu grozus no dabiskiem materiāliem. Katra cilts organizēja  kultūras vakarus, kur iepazīstināja ar cilts dziesmām, dejām, valodu, tradīcijām, ēdieniem. Nometnes dalībnieki apmeklēja Jāņa Poruka muzeju, paši gatavoja makšķeres un ķēra zivis, no kurām pēc tam vārīja zivju zupu. Izbraukuma dienā apskatījām Cēsu parku, baznīcu bijām Āraišu senajās mītnēs un uz ugunskura cepām maizīti, kasbija ļoti garšīga.. Ikvienam bija iespēja izmēģināt savas prasmes peinbola spēlē. Nometnes noslēgumā dalībniekiem bija jāatrot dieva īstenais slēpnis,kur glabājas senais pasaules glābšanas plāns. Ciltis iepazinās ar dievu norādījumu: „Paskaties spogulī- Tu redzi pasaules glābšanas plānu. Tu esi pasaules glābējs. Rīkojies!”

Lizuma vidusskolas Lielajā zālē notika nometnes "Izdzīvotāji, pasauli glābjot" noslēgums. Vecāki tika iepazīstināti ar globālās izglītības jautājumiem un nometnē piedzīvoto.

Nometnes komanda Daiga Deksne, Inese Dambe, Solveiga Vilka un Sandris Rakauskis bija sagatavojuši fotoprezentāciju par nedēļas gaitā piedzīvoto. Pateicības saņēma cilšu "lielās māsas" Zane, Monta un Ieva, ikviens nometnes dalibnieks saņēma īpašu sertifikātu par piedalīšanos nometnē.

Galvenās atziņas par pavadīto laiku  - aizraujoša praktiskā darbošanās un bez mobilā telefona ir iespējams izdzīvot!

Nikola: Ļoti patika , ka uz beigām visi tik labi komunicēja, visas aktivitātes bija ļoti foršas. Ja godīgi , super pavadīta nedēļa. Tikai skumji bija atvadīties. Es noteikti labprāt piedalītos nākamajā nometnē.

Rihards: Man visvairāk patika nakts pārgājiens. Šāvām ar pašu darinātiem lokiem uz  mērķiem. Bija jāpārvar dažādi šķēršļi un daži bija samērā grūti. Patika spēlēt peinbolu. Galvenais bija tas , ka visi skolotāji - Daiga, Inese, Solveiga un Sandris - bija kolosāli. Brīnījos, kā var izdomāt, ieinteresēt mūs uz dažādām aktivitātēm. Nevar aizmirst pašu galveno saimnieku - tītaru, kurš izturējās viesmīlīgi. Nometnē mācījāmies, kā dzīvot draudzīgi, nepiegružot mūsu dabu, iegūt jaunos draugus, neatstumt citādākos.
Braucot mājās, mammai teicu, ka vēlētos arī nākamgad braukt uz nometni.

Judīte: Patiesībā bija tā, ka no sākuma bija domas -ak, dievs, kur mēs esam, gribu mājās! Biju pārsteigta par to, ka mēs tik ātri sadraudzējāmies, likās, ka tas prasīs kādas četras dienas. Super pavadīts laiks, jauni draugi, vērtīgas atziņas, pieredze. Ne sekundi nenožēloju! Nākamgad bez runām gribu tāda tipa nometni, noteikti! Paldies par iespēju darīt kaut ko citu, kaut ko jaunu, ne tikai sēdēt pie datora!

Una: Sākumā likās, ka nebūs interesanti, bet kad nedēļa sāka iet raitāk, viss mainījās! Šķita ka esam jau sirds draugi veselu mūžību. Katrs mēs bijām citādāks un tas man patika visvairāk! Pat nenāk prātā nekas slikts, jo tā bija tiešām jauka nedēļa ar jautriem cilvēkiem, kuri neļāva smaidam nodzist. Kad bija atvadu laiks, emocijas ņēma varu, jo apzinājāmies ka vairs nebūs to smieklīgo rītu ar kaitinošo zvaniņu.

Matīss: Kā jau es teicu, aizbraucot uz turieni, likās, kur mēs esam atvesti. Nākamajā dienā biju jau iejuties un tad vairs tā nelikās. Man patika kultūras vakari, noslēgums un peintbols. Man nebija tādas lietas, kura man nepatiktu un nākamgad noteikti piedalīšos.

Paldies nometnes sponsoriem SIA Dimdiņi un SIA Vidzemes būvnieks. Nometne tika finansēta no  projekta „Globālās izglītības sabiedrības veidošana”, Līguma Nr. DCI-NSAED/2012/287-929 ar Eiropas Savienības atbalstu.

Pievieno komentāru

Skolēnu, jauniešu aktivitātes