Bronzas juniori!!! Strēlnieka "bulta" nokautē leišus!

Pirmo reizi vēsturē Eiropas meistarsacīkšu bronzas medaļas ir izcīnījusi Latvijas U-18 vīriešu basketbola valstsvienība, kas svētdien Madridē dramatiskas spēles izskaņā ar 74:72 pārspēja pagājušā gada vicečempionus lietuviešus! Uzvaras grozu spēles pēdējā sekundē guva Jānis Strēlnieks.

Līdz šim augstākais Latvijas junioru valstsvienības sasniegums bija 1998. gadā izcīnītā ceturtā vieta, ko U-18 komanda izcīnīja Valda Valtera vadībā. Līdz vēsturiskajām bronzas medaļām mūsu nacionālo komandu ir aizvedis galvenais treneris Varis Krūmiņš.

Šī ir tikai otrā reize, kad Latvijas sporta spēļu komanda izcīna Eiropas meistarsacīkšu medaļas kopš neatkarības atjaunošanas. 2005. gadā bronzas medaļas izcīnīja Latvijas U-20 sieviešu valstsvienība.

Ar 14 punktiem rezultatīvākie mūsu komandas rindās spēlē ar lietuviešiem bija Dairis Bertāns un Lauris Mizis, kura rēķinā arī 13 (!) atlēkušās bumbas. Desmit punktus leišu grozā šodien iemeta centrs Lauris Blaus, bet ar 11 punktiem un sešām atlēkušajām bumbām izcēlās Jānis Kaufmanis.

Arī pēdējo sekunžu varonis Strēlnieks visā spēlē guva desmit punktus, bet "Bronzas grozu" iemeta no laukuma labās puses ar patālu metienu palēcienā - tikai 0,47 sekundes pirms spēles pamatlaika beigām! Te var vilkt paralēles ar Kristapa Janičenoka supermetienu 4. augusta pārbaudes spēlē Rīgā, kad pieaugušo komandu duelī Latvija pēdējā sekundē izrāva uzvaru pār dienvidu kaimiņiem ar 84:83...

Trīs minūtes un 53 sekundes pirms pamatlaika beigām Lietuvas juniori izvirzījās vadībā ar 67:62, tomēr īstajā brīdī trīspunktu metienu realizēja Latvijas komandas uzbrukuma līderis Bertāns, savukārt trīs minūtes pirms beigām Blaus atjaunoja līdzsvaru - 67:67.

Divas minūtes pirms spēles beigām Strēlnieks iemeta vienu no diviem soda metieniem un ar 68:67 vadībā izvirzīja jau latviešus. Dramatiskajā galotnē aukstasinīgāk nospēlēja Latvijas basketbolisti, sagādājot lietuviešiem jau otro šokējošo zaudējumu pēdējo astoņu dienu laikā. Uzbrukumā dodas Latvijas
Atlēkušās bumbas: Latvija - 38, Lietuva - 53.

Lietuvas komandā rezultatīvākais ar 22 punktiem bija Donats Motiejuns, bet Vaids Cepukaitis izcēlās ar 17 punktiem un 13 atlēkušajām bumbām.

Par 2007. gada Eiropas U-18 bronzas medaļu ieguvējiem svētdien tika kronēti: Jānis Kaufmanis, Dairis Bertāns, Lauris Mizis, Lauris Blaus, Roberts Mednis, Mikus Sokolovs, Guntars Strāķis, Jānis Strēlnieks, Antons Vilciņš, Oskars Virsis, Kristers Zeidaks, Ingmārs Zirnis.

Visa turnīra laikā Latvijas juniori izcīnīja sešas uzvaras un piedzīvoja tikai divus zaudējumus. Tika uzvarēta gan spēcīgā Itālija un Turcija, gan pagājušā gada čempioni francūži, gan arī Igaunijas un Izraēlas valstsvienība. Zaudējumi - grupu turnīra pēdējā spēlē grieķiem un pusfinālā Serbijas vienaudžiem (71:82).

Par Eiropas čempioniem kļuva Serbijas juniori, kas finālspēlē sīvā cīņā ar 92:89 uzvarēja Grieķiju.