Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Krimināllikuma grozījumi palīdzēs sporta spēļu sarunātājos izskaust nesodāmības apziņu 1

Līdz šim sporta spēļu rezultātu ietekmētājiem bija nesodāmības sajūta, bet jaunie grozījumi Krimināllikumā palīdzēs viņos to izskaust, uzskata Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Edgars Severs.

Kā zināms, otrdien tika paziņots par sagatavotajiem grozījumiem Krimināllikumā un Sporta likumā, kuros noteikts, ka par manipulācijām ar sporta sacensību rezultātiem jeb spēļu sarunāšanu varētu sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pat pieciem gadiem.

Savukārt par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu personām varētu tikt piespriests pat 17 gadus ilgs cietumsods.

"Līdz šim bija jāpierāda visa ķēde, sākot no likmju likšanas līdz tās realizācijai spēles ietekmēšanā. Tagad mēģinājums manipulēt jau būs pabeigta darbība - tiks ieviesta reāla norma, kas aizliegs jebkādas manipulācijas, un tās būs krimināli sodāmas līdz vairāk nekā desmit gadiem cietumā, ja runa būs par līdzekļu legalizāciju," stāstīja Severs.

"Ceru, ka normai būs preventīvs raksturs un visi sapratīs reālās sekas, ka ne tikai komanda tiks diskvalificēta, bet var tikt piemērota pat brīvības atņemšana," viņš norādīja. "Ceru, ka būs līdzīgi kā ar legālajām narkotikām, kad nākamajā dienā pēc normas stāšanās spēkā visas darbības tika apturētas," piebilda Severs.

Kā zināms, Latvijas vēsturē skaļākais spēļu sarunāšanas skandāls izskanēja pagājušā gada oktobrī, kad saistībā ar Daugavpils "Daugavas" komandas futbola spēļu sarunāšanu tika aizturēti astoņi cilvēki.

"Kaut pērn Daugavpils lietā pat tika veikti aresti, šogad "Gulbenes" komanda turpināja darboties līdzīgi," sacīja Severs, norādot uz futbola virslīgas komandu, kas sezonas sākuma daļā tika izslēgta no čempionāta. "Pirms sezonas katram virslīgas spēlētājam bija jāparaksta godīgas spēles apņemšanās, un pat tas viņus neapturēja. Tagad likums palīdzēs izskaust nesodāmības apziņu," norādīja IZM pārstāvis.

Tieši pirms gada šis jautājums tika skatīts Saeimas Aizsardzības komisijas sēdē. Kaut toreiz gandrīz visas iesaistītās puses uzskatīja, ka Krimināllikumā nepieciešams jauns formulējums, lai tiesībsargājošajām pusēm būtu ierocis cīņā pret spēļu rezultātu sarunāšanu, pret to bija Tieslietu ministrija, uzsverot, ka Eiropas Parlamentā speciāla komisija secinājusi, ka valstu krimināllikumos jau pastāv ļoti daudzi panti, kurus var piemērot. Tomēr tagad tieši tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) ir viens no galvenajiem cīnītājiem par šo normu ieviešanu.

"Rasnača kungs toreiz bija komisijas deputāts un, stājoties tieslietu ministra amatā, acīmredzot atcerējās diskusiju. Gājām cauri šiem pantiem un katrā atradām niansi, kas liedz to piemērot efektīvi," likuma grozījumu tapšanu sarunā ar aģentūru LETA atcerējās Severs. "2.jūlijā tieslietu ministrs šo jautājumu aktualizēja Nacionālās sporta padomes sēdē, bet sapratām, ka daļēja taisnība Tieslietu ministrijai ir, jo jādefinē, kas tās ir par darbībām un kādā līmenī tiek kriminalizētas. Tieslietu ministrs šo lietu personīgi atbalstīja un pieskatīja. Tāda situācija, kad visi beidzot ir vienisprātis, bija jāizmanto," sacīja IZM pārstāvis.

Kā skaidro Tieslietu ministrijā, Krimināllikumā tiks iekļautas sacensības, ko organizē sporta organizācijas, bet Sporta likumā tiks noteikts, ka jebkāda spēļu manipulācija ir aizliegta, un tas līdz ar to attieksies arī, piemēram, uz skolu līmeņa sacensībām, kur gan nedraudēs kriminālatbildība.

Kaut Tieslietu ministrija paudusi apņēmību, ka jaunais likums varētu stāties spēkā ar 1.janvāri, Severs nebija tik optimistiski noskaņots. "Neesmu tik optimistisks, ka izdosies abus likumprojektus, kas uz Saeimu dodas kopējā paketē, pieņemt līdz 1.janvārim. Nebūs tik izšķiroši, vai tas notiek februārī vai martā, bet galvenais, lai jaunās likuma normas stājas spēkā pēc iespējas drīzāk," pauda Severs. "Aicinu Saeimas deputātus tos pieņemt maksimāli ātri," viņš piebilda.

Severs arī secināja, ka pēc futbolā notikušajiem skandāliem politiskajā dienas kārtībā bija vieglāk iekļaut jautājumu par šādām likuma izmaiņām. "Pēc notikušajiem skandāliem kolēģus bija vieglāk pārliecināt. Tiesa, Eiropas Padomes konvencija nosaka, ka šādas normas tāpat būtu jāpieņem, tomēr tikai smagu noziegumu apmērā. Savukārt mēs nodarījumus kriminalizēsim jau pirmajā līmenī, kur nevajag personu grupu vai lielus apmērus," klāstīja Severs. "Realitāte ir tāda, ka, lai jautājums nokļūtu politiskajā dienas kārtībā, vajag kādu pamudinājumu. Kad visi redz, ka futbola kluba prezidents ielikts aiz restēm, jautājums aktualizējas," viņš pauda.

Kā ziņots, Latvijas Olimpiskās komitejas ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers trešdien uzsvēra, ka galvenokārt šie grozījumi abos likumos vairos ticību godīgai spēlei, cerības, ka spēles būs tīras, kā arī preventīvi atturēs tos, kuri domās par šādu noziedzīgu darbību veikšanu.

LETA jau ziņoja, ka 2014.gada septembrī parakstīšanai tika atvērta Eiropas Padomes konvencija pret sporta rezultātu manipulāciju, kad to uzreiz parakstīja 15 Eiropas Padomes dalībvalstis. Vēlāk tai pievienojās vēl vairākas valstis. Konvencija ir izskatīta un saņēmusi arī Eiropas Komisijas juridisko atzinumu. Šā gada martā Latvija vēl nebija to parakstījusi.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

mmmmmm....

Sarunaaju ar dzekiem rezultaatu, seezu cietumaa 17.gadus, nositu cilveeku , piespriez nosaciitu sodu, grupaa izvaroju sievieti, pasit pa plecu un pasaka lai vairaak taa nedaru!!! Valstii viss ir kaartiibaa!!!!

pirms 4 gadiem, 2015.09.03 16:10

Sports