Latvijas olimpiskais medaļnieks protestē pret spēļu rīkošanu Pekinā

Rīga, 10.aug., LETA. Atjaunotās Latvijas brīvvalsts vēsturē pirmās medaļas ieguvējs ziemas olimpiskajās spēlēs, kamaniņu braucējs Mārtiņš Rubenis šobrīd atrodas Atēnās, kur protestē pret 2008.gada olimpisko spēļu rīkošanu Pekinā.

 

Kā raksta laikraksts "Neatkarīgā", Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) savos izteikumos par šo akciju ir piesardzīga, taču neoficiāli izskanējušas domas, ka šādas Rubeņa aktivitātes varētu kaitēt Latvijas tēlam sporta aprindās un arī delegācijas drošībai pēc gada Ķīnā notiekošajās spēlēs.

 

Kamaniņu braucējs Rubenis Atēnās vakar piedalījās akcijā, kurā aicināja "visu pasauli aizdegt Vispasaules cilvēktiesību lāpu kā simbolu cilvēka patiesās dabas atdzimšanai".

 

Sportists pastāstījis, ka viņa rīcības mērķis nav aicināt boikotēt olimpiskās spēles Pekinā, bet pievērst visu pasaules cilvēku uzmanību tam, kas šobrīd notiek Ķīnā. "Es nevaru spriest citu cilvēku vietā , bet gribu, lai cilvēki uzzinātu, kas notiek patiesībā, un, kad uzzina, lai tad arī izdara savu izvēli. Es savu esmu izdarījis. Man šķiet nepieņemami, ka olimpiskais gars un cilvēku nogalināšana orgānu izņemšanai sadzīvos vienā valstī," sacījis Rubenis.

 

"Daru to ar mērķi nepieļaut olimpisko ideālu aptraipīšanu ar asinīm, jo zinu, ka kā sportists nespētu sajust gandarījuma sajūtu, pat stāvot uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena, kurš būvēts pāri tūkstošu cilvēku dzīvībām. Aicinu arī jūs ar savu klātbūtni vai jebkādu cita veida atbalstu pievienoties šim cilvēcei nozīmīgajam pasākumam," skaidrojis sportists.

 

Kā ziņots, Rubenis ir iesaistījies kustībā "Faluņguņ", kas ar dažādām aktivitātēm, piemēram, badošanos vairāku dienu garumā, mēģina pievērst sabiedrības uzmanību Ķīnā valdošajam komunistiskajam režīmam. Viņš jau iepriekš ir izcēlies ar netradicionālu viedokli vairākos jautājumos. Rubenis Latvijai izcīnīja bronzas medaļu olimpiskajās spēlēs 2006.gadā Turīnā.

 

LOK vadītāji pašlaik atrodas ārpus Latvijas, un viņiem nav bijis izdevības iepazīties ar Rubeņa atklāto vēstuli, tomēr LOK preses sekretārei Ilzei Āķei-Vīksnei vakar izdevies telefoniski sazināties ar LOK prezidentu Aldoni Vrubļevski. "Šajā gadījumā Mārtiņš ir tiesīgs paust savu viedokli likumā noteiktajā kārtībā. Tas ir tikai un vienīgi Mārtiņa kā Latvijas pilsoņa viedoklis, jo neviens - nedz Latvijas Olimpiskā komiteja, nedz Latvijas Kamaniņu sporta federācija - nav pilnvarojis Mārtiņu paust viedokli par olimpiskajām spēlēm Pekinā," norādījis Vrubļevskis.

 

Uz vaicājumu, vai bronzas medaļnieka aktivitātes neietekmēs Latvijas sportistu dalību vasaras olimpiskajās spēlēs, Vrubļevskis norādījis, ka "LOK nekad nav atbalstījusi un neatbalstīs olimpisko spēļu boikotu, jo tas neatbilst Olimpiskās hartas principiem, turklāt iepriekšējie boikoti ir nesuši vienīgi kaitējumu", kā arī izteica cerības, ka šīs Rubeņa aktivitātes cilvēktiesību aizsargāšanas jomā "negatīvā veidā neietekmēs mūsu sportistu startus olimpiskajās spēlēs".

 

Pievieno komentāru

Sports