Lems par tautas kalpu atalgojumu 14

Kā deputāti Gulbenē vērtē Baltinavas pieredzi?
Rīt, 17.jūlijā, Gulbenes novada domē balsos par deputātu atalgojumu. Kā jau rakstījām, finanšu komiteja ir sagatavojusi priekšlikumu: deputātam par stundu ilgu darbu pienāktos septiņi lati.

"Ētisku apsvērumu dēļ atsakos runāt par algas apmēriem novada domes vadītāja amatam, no kura izriet visu pārējo pašvaldības darbinieku, tostarp deputātu darba atalgojums," "Dzirkstelei" saka Gulbenes novada domes priekšsēdētāja Sandra Duļbinska, kas pašvaldībā ievēlēta no Zaļo un zemnieku savienības.  

Viņa bilst: "Pilnībā uzticos deputātu viedoklim. Pieļauju, ka piektdien, 17.jūlijā, būs dažādi priekšlikumi. Mans uzstādījums, piekrītot vadīt novada domi, pilnīgi noteikti nebija kāds noteikts atalgojums. Es nesaspringstu par to, cik liels būs šis atalgojums. No tā apmēriem neiespaidosies mana darba intensitāte. Esmu gatava strādāt par tādu algu, par kādu nobalsos novada domes deputāti."

 

Deputāts Guntis Blūms no Zaļo un zemnieku savienības "Dzirkstelei" uzsver, ka "deputātiem nebūs jāsamaksā par astoņu stundu darba dienu".

 

"Parasti deputāta darbs domē var ilgt pusotru stundu vai pāris stundas. Tie varētu būt desmit lati mēnesī. Ne vairāk! Par darbu deputātiem samaksa būs simboliska. Taču deputāts būs veltījis darbam domē laiku, būs tērējis degvielu, lai nokļūtu Gulbenē," prāto G.Blūms.

 

Var atteikties no algas

 

Baltinavas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Imants Slišāns izteicis deputātiem priekšlikumu atteikties no atalgojuma līdz nākošajam gadam, pamatojot, ka vēl nekas nav izdarīts. Deputātu lielākā daļa nobalsoja par šo priekšlikumu un līdz jaunajam gadam strādās par brīvu. Tāpat I.Slišāns vietnieka pienākumus pildīs bez atalgojuma. Par to raksta vietējais laikraksts "Vaduguns". Kā šādu pieredzi vērtē Gulbenes novada domes deputāti?

 

Gulbenes novada domes priekšsēdētājas vietnieks Dainis Švika no Tautas partijas "Dzirkstelei" saka, ka nav korekti salīdzināt Baltinavas un Gulbenes novadu: "Baltinavas novadu veido viens pagasts. Pagastos līdz šim priekšsēdētājam algota vietnieka nebija un deputāti arī saņēma niecīgu samaksu. Zinu, ka Baltinavas novadā ir mazliet pāri 2000 iedzīvotājiem. Gulbenes novadā ir 30 000 iedzīvotāji," uzsver viņš.

 

Māris Raģelis no Zaļo un zemnieku savienības "Dzirkstelei" saka, ka baltinaviešu rīcība "izskatās pēc populisma."

 

S.Duļbinska bilst, ka "ir atšķirīgi deputāti un droši vien, ka ka katram ir savs viedoklis par to, vai strādāt par algu.

 

"Man gribētos prasīt no viņiem daudz darba! Ja kāds vēlēsies strādāt bez algas, nezinu, vai varēsu prasīt no viņiem tādu atdevi darbā, kādu gaidu," domā viņa.

 

Vai jāpelna papildus?

 

Dzintars Poļaks no "Jaunā laika" un Pilsoniskās savienības "Dzirkstelei" pauž viedokli, ka "bez atalgojuma var strādāt deputāts, kas ir uzņēmējs un kas var atļauties sevi daļēji arī ziedot darbam valsts labā".

 

"Cik mums domē tādu uzņēmēju ir?" retoriski jautā Dz.Poļaks.

 

Jānis Antaņevičs no Tautas partijas "Dzirkstelei" pauž: "Jāskatās pēc finanšu līdzekļiem domē. Par citiem nevaru teikt, varu runāt tikai par sevi. Gluži atteikties no deputāta algas man negribētos, bet, ja dzīve piespiestu, ko darīsi?!"

 

G.Blūms saka: "Ja arī man kā pensionāram būs jāatskās no darba samaksas domē, tas tomēr nav pamats, lai arī citi tāpat darītu."

 

"Uz patriotisma principa var, protams, kādu laiku dzīvot. Taču vajag arī ēst un vajag naudu benzīnam. Citādi man uz Gulbeni jāminas ar velosipēdu," "Dzirkstelei" bilst Intars Liepiņš no Sabiedrības citai politikai.

 

"Esmu darījis mazus labos darbiņus citu labā, par to nesaņemot samaksu. Tādos brīžos esmu bijis priecīgs. Bet Gulbenes novadā ir 13 pagasti un pilsēta! Novada pašvaldībā ir jāstrādā smagi un daudz. Tas ir utopisks pieņēmums, ka deputāti vai novada pārvalde varētu strādāt par brīvu," "Dzirkstelei" saka Andis Caunītis no "Jaunā laika" un Pilsoniskās savienības.

 

Viņš domā, ka par populismu jāuzskata arī priekšlikums noteikt zemu atalgojumu par darbu pašvaldībā. Tādā gadījumā esot jājautā, ko un cik daudz novada domē darīs šie cilvēki, un vai viņiem būs arī kādi citi ienākumi, piemēram, dāvanas.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

It kā mēs nezinātu kā mūsu valstī uzņēmēji "maksā" tos nodoķļus. Maksā tikai to pašu minimumu, lai neskaitītos ka galīgi nekas nav, bet lielāko daļu nobēdzina,

.............. ak tas esi tu kas nodokļus nemaksā. Redzi kā, a domāju ka esi godīgs.

pirms 11 gadiem, 2009.07.17 14:07

iedz

Lāpītāja 16.07.2009. 22:28:30 ... Laupītāja tā arī nesaprot vēl arvien, ka no nodokļu naudas dzīvo politiķi, Sandriņai vējš ir galvā, neko nesaprot no politikas, nu nekas ... drīz viņu pārmetīs tauta, jo vajag domāt ar galvu, nevis algas lemt, lai strād ā vispirms un tad algas prasa.

pirms 11 gadiem, 2009.07.17 14:04

LEONORA

Tā tie aptaukojušies politkretīni negrib solidāri savilkt jostu .

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 23:39

Lāpītāja, nebļaurē pati, un nejauc visu vienā čupā. Skapi, ja negribi nest pati, maksā, ja nē - atrodi, kurš uznesīs lētāk. Šeit iet runa par nodokļu makštāju naudu, kuru tērē, nerēķinoties ar to, vai es kā nodokļu maksātāajs to gribu, vai nē. Un šobrīd daudziem nemaksā tik, cik vajadzētu. Kad sāks lietas iet uz augšu, arī algas lai ceļ, bet tagad lai sāk ar darbiem.

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 23:17

Lāpītāja

Nu gan tumsoņas!Saucās uzņēmēji-ak tad viņi maksājot deputātiem algas ar saviem nodokļiem. It kā mēs nezinātu kā mūsu valstī uzņēmēji "maksā" tos nodoķļus. Maksā tikai to pašu minimumu, lai neskaitītos ka galīgi nekas nav, bet lielāko daļu nobēdzina, cilvēki viņu servisos, bodēs,gateros utt. strādā pa 10 stundas un saņem oficiāli it kā 1/4-1/2 slodzi no minimālās algas gadiem, nu varbūt pēdējos gadus 2 darbaspēka trūkuma dēļ,jo visi prom ES, saņēma nedaudz vairāk. Tā ka nevajag te uzstāties par baigajiem labdariem un zinātājiem. Pie Stjopas visu bijāt sakārtojuši sev par labu, tagad neesat droši vai ar sandru tā varēsiet sarunāt. Un tiem kas te brēc par 7 Ls stundā,kā par lielu atalgojumu derētu apjēgt,ka ierindas deputāts nestrādās domē 5 dienas nedēļā pa 8 st. bet iespējams 1 dienu nedēļā vai pat retāk(iespējams ka lai lielo novadu sakārtotu krīzes apstākļos var nākties sasaukt sēdes reizi nedēlā)un tomēr jāsaprot, ja grib kvalitatīvu lemšanu deputāts nevar atnākt uz sēdi kā pie dievgalda, viņam jāiepazīstas ar lēmuma projektiem savlaicīgi,jāpārdomā, jākonsultējas ar kādu speciālistu par niansēm, jāpalasa kaut kas par tēmu,jo ne katrs deputāts var būt kompetents VISIOS jautājumos. Esmu redzējusi,kā mēbeļu piegādātāji no veikala par izjaukta drēbju skapja uznešanu uz 4 stāvu paprasa 38 Ls uz diviem,kaut gan tas darbs neprasa ne speciālu kvalifilāciju ne laiku vairāk par 5 min. Tā ka lai tie bļauri kas grib lai deputāts strādā par velti drusku pieveras un aiziet paši kaut ko par velti un pastrādā.

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 22:28

rrr

7 ls par stundu???? Kur mes dzivojam kada Lielbritanijaa vai??? PAr neka nedarisanu sanem 7 ls es ar gribu...

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 17:57

....

ētisku apsvērumu dēļ...
ha, no kurienes tad tā naudiņa nāk? ne no nodoklīšiem?

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 13:12

Ne no uzņēmējiem

Teikšu tā - piepelnīties tur nav īstā vieta. Ja jau tik ļoti gribēja strādāt novada labā (sarakstos tak' paši gāja), tad jāsamierinās ar situāciju tādu, kāda tā ir. Kā jau te izsakās uzņēmēji, ar viņiem kopā arī jālemj, kā situāciju uzlabot un vest novadu ārā no krīzes, tad arī varēs sev "piemest" pie aldziņas.
Ja gribas lielāku naudu, jāmeklē privātas struktūras, kur SMAGU un KVALITATĪVU datbu noteikti atalgos.

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 11:27

Ziniet kā...

Es domāju, lai jau salemj šie sev algas, tad gan iesim uz domi un prasīsim arī attīstību novadā. Tad gan būs jāstrādā, domes sēdes būs deputātiem murgs.... Liekam strādāt novada domei.....

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 11:25

zini

Ja nav Gulbenes novada vadībai konsultantu, tad mums ir padomā, kas varētu vadīt(prāta ziņā) cilvēks, bet Dulbinskas k tikai taisa frizūras un uz priekšu kā karogs uz mašīnas plīvo, varbūt prātiņš atnāks. patreiz viņai nav padomnieka, kas normāli, valstiski domā... bet ko nu nav jau vairs Latv. valsts.

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 11:22

Ha

Ir tā, ka pat neieredz uzņēmējus, jo redz kāds mēģina iebilst pret viņu izdomātām algām, smagi strādā..ha,ha...Kas tad ir ko strādāt, ja valsts iet uz grunti. Ir novadi,piem.Valmiera, kas pretēji , uzņēmējus sauc uz domi un konsultējas, kā tad mēs politiķi darīsim? Viņiem uzņēmēji ir dievs, tāpēc jau attīstās novads. Gulbene, paliek Gulbene...stul..... vien strādā.

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 11:19

uzņēme'js

Novada deputāti tomēr vēl arvien nesaprot no kā sastāv viņu budžets, no nodokļu maksātājiem t.i uzņēmēji Jums dod šo naudu, un Jums arī būtu jākonsultējas ar novada uzņēme'jiem, cik tad Jūs varētu saņemt. Bet var jau arī būt tā, ka mēs Gulbenes uzņēme'ji aizejam no šī novada. pat valsts un tad, ko maksāsiet algās???.... Vai par to ir kāds arī padomājis? Bet, noteikti derētu katarm politiķim vispirms pastrādāt- būt par īpašnieku kādā savā uzņēmumā... un tad noteikti saprastu cik var maksāt deputātiem, ierēdņiem utt. Citādi nav saprašanas.

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 11:15

Anna

Par stundu 7Ls ir NEADEKVĀTI AUGSTA samaksa šiem krīzes laikiem, un, ja godīgi, tad tīri smuka nauda pat miera laikiem. Šobrīd pat dažādos tīri nopietnos līgumdarbos atalgojums ir tā ap 4Ls - 5Ls par stundu (PIRMS nodokļiem). Utopiski vai neutopiski, bet daudzi šobrīd dara daudz vairāk, nekā par to var samaksāt.
Absurds jau pašos pamatos ir tas, ka par atalgojumu sev lemj paši (kā biznesmeņi, kuri šo naudu arī nopelna). Vispirms jābūt sistēmai, ar kuru visi var atklāti iepazīties, kā šis atalgojums ir atkarīgs, piemēram, no tā, kādas naudas vispār grozās šajā novadā.

pirms 11 gadiem, 2009.07.16 10:08

Sports