Vienkārši Zaika 9

Aivars Začs: „Jaunībā pieradinot sevi pie disciplīnas un ķermenim dodot rūdījumu, turpmākajā dzīvē dividendēs saņemsim izturību un gribasspēku."
Gulbenietis Aivars Začs jau vairākas desmitgades saaudzis ar sportu kā saknes ar zemi. Vairums gulbeniešu viņu pazīst kā Aivaru Začu, bet draugiem, radiem un paziņām viņš ir vienkārši Zaika. Ja nakts vidū tiešraidē jāskatās NBA spēle ar Andra Biedriņa piedalīšanos vai NHL mačs ar latviešu hokejistiem, laiks tiek nozagts miegam. Hokejs, futbols, slēpošana, skriešana, galda spēles - tādas ir A.Zača paša sportiskās aktivitātes. Pēdējos gados Aivars organizē sporta darbu Stāmerienas pagastā un tieši ar viņa atnākšanu (atgriešanos) stāmerieniešiem ir uzplaucis sportošanas bums.

- Kas tevi „saindēja" ar sportu?


- Pats esmu stāmerienietis un ar sportu uz „tu" esmu jau no pirmajām klasēm, kas mācījos Stāmerienas astoņgadīgajā skolā. Tur par fizkultūras skolotāju (toreiz tā viņus sauca) strādāja Andris Dulpiņš. Pateicoties viņam, es nokļuvu biatlonā pie trenera Māra Čakara. Tur arī tika likti pamati rūdījumam, kurš turas vēl tagad. Jau skolā A.Dulpiņš man uzticēja organizēt komandas uz rajona „Ādas bumbas" mačiem. Tā arī radās interese par sporta organizatorisko darbu. Diemžēl dzīve iegrozījās tā, ka nesanāca profesionāli pievērsties šai nodarbei.


- Kā tu kļuvi par sporta darba organizatoru Stāmerienā?


- Stāmerienā jau pirms vairāk nekā desmit gadiem tika organizēta futbola komanda, kura spēlēja Latvijas čempionāta 2.līgā. Tā arī bija pirmā saskarsme ar cilvēkiem. Toreiz man piedāvāja kļūt par pagasta sporta dzīves vadītāju, bet mani plāni mainījās. Devos jūrā uz kuģiem un nostrādāju tur daudzus gadus. Savukārt otro piedāvājumu pirms pāris gadiem garām nelaidu. Jau pirmajās rajona sporta spēlēs Stāmerienas pagasts sensacionāli ierindojās 2.vietā vieglatlētikā un 4.vietā slēpošanā. Tas iedvesmoja darbam vēl vairāk.


- Kā tu īsi raksturotu savu pagastu sportiskā jomā?


- Pagastā dzīvo un strādā brīnišķīgi ļaudis. Viņi vienmēr palīdz un uzmundrina. Pamatā pagasta sportistu saimei ir futbolisti, jo ar šo sporta veidu Stāmerienā nodarbojas jau kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem. Futbolisti ir kā „universālie karavīri", ikviens no viņiem labā līmenī var startēt vēl vairākos sporta veidos. Atliek tikai nedaudz papildināt komandu, un rezultāti neizpaliek.


- Kādi ir lielākie panākumi un kuras ir lielākās neveiksmes?


- Panākumi ir. Stāmerienas futbola komanda Latvijas mazā futbola (7:7) finālā Rīgā izcīnīja trešo vietu un bronzas medaļas. Pastāvīgi esam trijniekā arī rajona futbola čempionātos ziemā un vasarā. Pagājušajā vasarā pagasta sievu komanda izcīnīja 1.vietu rajona spartakiādē strītbolā. Par neveiksmēm - šogad ziemas spartakiādes kopvērtējumā mēs ierindojāmies 5.vietā, no trešās atpaliekot tikai par nieka vienu (!) punktu. Sāpīgi.

 

- Par spīti grūtajiem laikiem tev noteikti ir kādas idejas Stāmerienas sporta dzīves uzlabošanai?


- Lielākā sāpe ir sporta zāles trūkums pagastā. Projekts ir gatavs, bet mums visiem zināmie finanšu apstākļi valstī šo ideju nobremzēja. Ceru, ka tikai uz laiku. Jaunatnei pagastā nav vietas sportiskām aktivitātēm, un tas ir traģiski. Litenē varētu veidoties vasaras sporta centrs, mums savukārt prioritāte būtu sporta zāle. Visi būtu ieguvēji un apmierināti. Vēl manos plānos ir atjaunot skrējienu „Apkārt Stāmerienas ezeram". Tas būtu lielisks masu sporta pasākums. Jaunajam Gulbenes novadam sportā jāsākas ar jaunām aktivitātēm.


- Kā pašam ar sportiskajām aktivitātēm?


- Regulāri spēlēju hokeju Valmieras čempionātā komandā „Rubate". Protams, spēlēju arī futbolu Stāmerienas un Gulbenes veterānu komandās, kā arī esmu piedalījies Gulbenes rajona futbola izlasē Latvijas čempionāta 1. un 2. līgā.

 

Pateicoties meitai, kura trenējas slēpošanā, piedalos arī slēpojumos un masu skrējienos. Divas reizes esmu uzvarējis savā vecuma grupā skrējienā „Rankas apļi", kā arī izmēģināju spēkus 18 kilometrus garajā „Jānītī" - Cēsu puses skrējienā. Izturēju.


- Tavs novēlējums visiem topošajiem sporta cilvēkiem!


- Jaunie cilvēki, mazāk sēdiet pie datoru taustiņiem - vairāk iesaistieties sportiskās aktivitātēs! Gulbenē ir basketbols, futbols, volejbols, vieglatlētika, cīņas sports, orientēšanās, slēpošana. Arī tūrisms, peldēšana, visu veidu dejošana, nūjošana, riteņbraukšana, pat sēņošana un ogošana dod tikai pozitīvo lādiņu. Jaunībā pieradinot sevi pie disciplīnas un ķermenim dodot rūdījumu, turpmākajā dzīvē dividendēs saņemsim izturību un gribasspēku.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Roze

Nu tā tikai turēt:D
Un es par sporta aktivitātēm un jaunu sporta zāli Stāmerienā!!!

pirms 11 gadiem, 2009.04.03 19:54

Kapsis

cepuri un kruushturus nost Zaikas priekshaa,
turies veciit un turpini ....

pirms 11 gadiem, 2009.04.01 15:42

kungs

jaunatne, lasat un veelreiz lasat.. un maacaties... lai buutu sportists nevis spirtists..! :D
Zaikam.. protams visu cienju.... hip hip.. uraa...;)
Veel jau stampe paraadiis arii turpmaak..:) kur veezi ziemo!!!

pirms 11 gadiem, 2009.03.31 15:09

Rezgis

Jāmaina teiciens, nevis Zaķiem Rīgu, bet Zaķiem Stāmerienu.Zaika ...cienu!!!

pirms 11 gadiem, 2009.03.30 21:26

Sports