Viesuļvētra Dīns plosa Jamaiku

Kingstona, 20.aug., LETA--REUTERS. Pirmā šīs sezonas Atlantijas okeāna viesuļvētra Dīns, kas Karību jūras salās jau prasījusi deviņu cilvēku dzīvības, svētdienas vakarā sasniedza Jamaikas dienvidu piekrasti, lai pēc tam turpinātu savu ceļu uz Meksikas Jukatanas pussalu.

 

 

Dīna vēju ātrums sasniedzis gandrīz 230 kilometrus stundā, un ASV Nacionālais viesuļvētru centrs tam piešķīris ceturto kategoriju pēc Safira-Simpsona piecu baļļu skalas. Taču pastāv iespēja, ka pirmdien Dīns varētu vēl vairāk pieņemties spēkā un pāraugt katastrofiskā piektās kategorijas viesuļvētrā.

 

Jamaikas premjerministrs Portija Simsons izsludinājis mēnesi ilgu ārkārtas stāvokli, un sasaucis kabineta sēdi, lai lemtu par iespējamo viesuļvētras ietekmi uz 27.augustā plānotajām vēlēšanām.

 

Tikmēr elektropiegādes uzņēmums pārtraucis elektroenerģijas padevi.

 

Policija ziņo, ka sašāvusi divus vīriešus, kas vētras laikā Kingstonā mēģinājuši ielauzties veikalos.

 

Svētdienas vakarā Jamaikas galvaspilsēta Kingstonas ielas bija applūdušas un vētras izgāztu koku, nolauztu stabu, kā arī norautu ēku jumtu bloķētas. Viesuļvētra sev līdzi atnesusi spēcīgas lietusgāzes un vietām nokrišņu daudzums sasniedzis 50 centimetrus.

 

Kāds cilvēks pazudis bez vēsts pēc tam, kad vētras nolauzts koks ietriecās viņa mājā.

 

Viesuļvētras epicentrs atradās dažus kilometrus uz dienvidiem no Jamaikas, taču tas bija pietiekami tuvu, lai salas dienvidu piekraste pilnībā izjustu Dīna spēcīgos vējus, norādīja ASV viesuļvētru centra eksperts Ričards Knabs.

 

No dažām vietām kalnos saņemtas ziņas par zemes noslīdējumiem.

 

Vietējie mediji ziņo, ka nelielo Pedro salu ķēdē aptuveni 80 kilometrus uz dienvidiem no Kingstonas, kas atrodas tieši viesuļvētras ceļā, krastā izmesti 17 zvejnieki un kāda sieviete.

 

Viņiem ieteikts ielauzties krasta apsardzes ēkā, lai meklētu tur patvērumu, taču amatpersonām pagaidām nav zināms, vai zvejnieki to izdarījuši.

 

Varasiestādes aicinājušas iedzīvotājus meklēt drošākas vietas, kur patverties no vētras, taču daudzi cilvēki atteikušies evakuēties.

 

Svētdien izcēlās nekārtības veikalos, iedzīvotājiem steidzot sevi apgādāt ar baterijām, lākturīšiem, tunča konserviem, rīsu un ūdeni.

 

Apturēta arī priekšvēlēšanu kampaņa pirms gaidāmajām vispārējām vēlēšanām.

 

Plkst.23 (pirmdien plkst.6 pēc Latvijas laika) Dīna epicentrs atradās 215 kilometrus uz dienvidrietumiem no Kingstonas.

 

Viesuļvētras trauksme izsludināta arī Kaimanu salās, Kubā, Haiti, Belizā un atsevišķos Meksikas reģionos.

 

Pēdējās prognozes liecina, ka Dīns, saudzējot Meksikas līča ASV piekrasti, trieksies pret Jukatanas pussalu, un to šķērsojis, virzīsies pār Kampečes līci līdz sasniegs Meksikas centrālo daļu.

 

Tūkstošiem tūristu, kas steigā pamet Meksikas Karību jūras piekrastes kūrortus, lidostās veidoja garas rindas, cenšoties izlidot līdz pirmdienai, kad gaidāma Dīna ierašanās.

 

Iepriekš viesuļvētras laikā Haiti gājuši bojā četri cilvēki, bet Dīna izraisītie zemes nogruvumi sagrāvuši simtiem māju, ziņo ANO humānās palīdzības koordinācijas birojs.

 

Dīnam plosoties Karību jūras baseinā, kopumā gājuši bojā vismaz deviņi cilvēki. Tiek lēsts, ka apdrošināto īpašumu zaudējumi Karību jūras salās, galvenokārt Jamaikā, sasniegs 1,5 līdz trīs miljardus ASV dolāru.

 

Pašlaik Dīns virzās uz rietumiem ar ātrumu 32 kilometri stundā.

 

Tā attīstībai nervozi seko energoresursu tirgus, atceroties postošās 2004. un 2005.gada viesuļvētras Ivanu, Katrīnu un Ritu, kas pārtrauca naftas un gāzes ieguvi Meksikas jūras līcī.

 

Meksikas uzņēmums "Pemex oil" no urbjtorņiem Meksikas līcī sācis evakuēt tur esošos 13 360 strādniekus.

 

 

Pievieno komentāru

Sports