Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ziemas vidū liek vērties tulpēm

Lielāko siltumnīcu īpašnieki, kas audzē puķu un dārzeņu stādus, pērk sēklas un dod vaļu sējas darbiem
Jaungulbenietis Laimonis Māliņš jau daudzus gadus ir uzticīgs savam vaļaspriekam - tulpju audzēšanai. Tulpju pumpuriem viņš liek atvērties ziemas vidū, lai tos dāvinātu un pārdotu cilvēkiem, tādējādi viņiem sagādājot prieku. L.Māliņa audzētie ziedi, iespējams, arī šodien guls kādas meitenes rokās, jo ir taču Valentīndiena.

"Kā jau pensionārs esmu kļuvis konservatīvs, tāpēc neko īpaši jaunu tulpju audzēšanā neapgūstu, bet strādāju ar pārbaudītām metodēm. Katru gadu iegādājos vismaz pussimtu jaunu tulpju sīpolu, lai tos izmēģinātu. Ir jāpaiet vismaz trīs gadiem, kamēr sīpoli, kas audzēti, piemēram, Holandē vai kādā citā valstī, pierod pie mūsu klimatiskajiem apstākļiem. Šajā laikā daļa sīpolu aiziet bojā," stāsta L.Māliņš.

Pietiks līdz martam vidum

Pensionārs rēķina, ka pirmos tulpju ziedus pārdošanai uz veikalu Gulbenē vedis jau pēc 15.janvāra. To pietikšot apmēram līdz martam vidum. Nedēļā uz veikalu tiekot atvesti apmēram 150 ziedi.

"Šogad pircējiem piedāvāju ne tikai sarkanas, dzeltenas un raibas tulpes, bet arī tumšas. Pērn iegādājos šķirnes 'Purple Prince' tulpju sīpolus, kas ir ļoti ātri uzziedināmi," stāsta L.Māliņš.

Tulpju audzēšana esot arī neliels ikmēneša pensijas papildinājums. Tulpju uzziedināšanai L.Māliņš ir atvēlējis vienu istabu savu vecāku mājās. Tajā ir izkārtotas kastes ar augsni, kurās jau novembrī tiek likti tulpju sīpoli. Ir ierīkots piemērots apgaismojums un tiek regulēta gaisa temperatūra un mitrums. Lai sīpoli izbaudītu tiem vajadzīgo aukstuma un siltuma periodu, pensionārs, nedaudz pārveidojot, tam piemērojis ledusskapi.

Sekos piedāvājumam

L.Māliņš domā, ka tulpju sīpolu skaitu īpaši nepalielinās, jo to iegāde ir dārga. Gan tulpes, gan to sīpolus esot grūti realizēt, jo izkonkurējot importētā produkcija.

"Ziemā esmu vedis tulpes pārdot arī uz Balviem, bet tas neatmaksājās. Par degvielu samaksāju vairāk nekā saņēmu par ziediem. Pirms iegādāšos jaunas tulpju šķirnes, vispirms izpētīšu, kāds ir to piedāvājums. Labāk sadarbošos ar tulpju audzētājiem Latvijā, jo importēto tulpju sīpolu iegāde līdzinās kaķa pirkšanai maisā," uzskata L.Māliņš.

Stādu audzētāji pamazām rosās

Katra diena ved tuvāk pavasarim, tāpēc pamazām sāk rosīties arī citi stādu un puķu audzētāji. Tirdzniecības uzņēmumos, kur iespējams iegādāties dažādas sēklas, darbinieki stāsta, ka cilvēki jau sākuši iegādāties puķu un dārzeņu sēklas. Daukstu pagasta dārzeņu audzētājs Guntars Sebris stāsta, ka februāra sākumā jau iesējis tomātus, lai maija sākumā tos varētu stādīt siltumnīcās.

"Februāra beigās sēsim salātus, redīsus un dilles agras ražas ieguvei. Šogad salīdzinoši mazāk sēsim lauka dārzeņus, jo ir grūtības tos pārdot tirgū," stāsta G.Sebris.

Tomātu un puķu stādu audzētāji Lilija un Aleksandrs Mašņeki no Gulbenes pagaidām vēl gaida martu, kad dienas kļūs vēl garākas, lai tad sētu tomātus, gurķus un piparus. Pamazām jauns darba cēliens sākas arī citiem stādu audzētājiem, jo ir daudz puķu, kam ir vajadzīgs daudz laika, lai tās sadīgtu un krāšņi uzziedētu, tāpēc tiek sētas jau februārī.

Pievieno komentāru

Sports