Zirgu rikšošanas sacensībās "Beķeru kauss 2017" - pārliecinoša mājinieču uzvara 1

Otro gadu Lizuma pagasta Beķeru skrejceļā notika zirgu rikšošanas sacensības “Beķeru kauss 2017”. Sacensības organizēja biedrība “Beķeru rikšotājs” un zemnieku saimniecība “Augstkalni”. Tajās piedalījās 18 dalībnieki, kuri sacentās piecos braucienos, lai izcīnītu Sponsoru, Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas, Lizuma, zemnieku saimniecības “Augstkalni” un Beķeru kausu.

Gulbenes novadu zirgu rikšošanas sacensībās pārstāvēja mājiniece Inese Berga ar septiņus gadus veco zirgu Atonas, kā arī Līna Berga ar septiņus gadus veco zirgu franču rikšotāju Taris Augustinu. Savos braucienos abu mājinieču uzvara bija pārliecinoša. Sacensībās zirgi cīnījās arī par ātrāko rezultātu, lai saņemtu ceļojošo balvu. Tā palika tepat Lizumā, jo I.Berga kopvērtējumā uzrādīja vislabāko laiku – 2,48,52 minūtes.

“Mēs iegādājāmies jau apmācītus zirgus un tagad cenšamies šīs viņu iemaņas saglabāt. Domāju, ka šajās sacensībās vairāk visu izšķīra veiksme un kopējā sadarbība. Man paveicās. Tagad domājam piedalīties rikšotāju sacensībās Pušmucovā, kas notiks 9.jūlijā, bet jūnijā plānojam piedalīties sacensībās Lietuvā. Lai trenētos, izmantojam pašu izveidoto Beķeru skrejceļu, ko gan saudzējam, tāpēc lietainā laikā pa to nebraucam,” saka I.Berga. 

Atšķirībā no iepriekšējā gada sacensībām šogad veicamās distances garums bija 2100 metri. Tas ir ierasts distances garums Igaunijas un Lietuvas hipodromos. Sacensības tiesāja Vilhelmīne Vernere un Māris Ežmalis. 


Beķeru skrejceļš joprojām saglabā Latvijā platākā skrejceļa titulu. Beķeru kausa izcīņā šajā gadā jaunākais rikšotājs bija tikai trīs gadus vecs, bet vecākā zirga tituls pienācās Latvijā Garkalnes novadā dzimušajai sirmajai ķēvei La Fer, kurai ir 13 gadu. Viņa trešajā braucienā tikai par nāss tiesu, izsakoties sacensību tiesnešu valodā, apsteidza savu sāncensi un izrāva uzvaru. La Fer ir apveltīta ar īpašu rikšotāja zirga gaitu, kādas citiem rikšotājiem Latvijā nav - pa skrejceļu zirgs burtiski slīd. V.Vernere stāsta, ka La Fer pat tad, kad pati nestartē, vienmēr griež galvu uz skrejceļa pusi, nevis tiecas pēc zāles kumšķa. Ar La Fer strādā Andrejs Eisaks no Garkalnes novada.


“Šajās sacensībās bija labs laiks ne tikai skatītājiem, bet arī zirgiem, jo zirgiem patīk skriet tad, kad spīd saule, kad nav stipra vēja un gaisā liela mitruma, jo rikšotājiem pats galvenais ir elpot, dabūt skābekli. Protams, liela nozīme ir arī ātrai kāju kustināšanai,” norādīja tiesnese V.Vernere. Viņa vērsa uzmanību arī uz rikšotāju ārējo pievilcību. “Parasti zirgam pierē ir zvaigznīte, dažas kājas vēzītī var būt baltas, bet šajās sacensībās piedalījās trīs gadus vecs zirgs, ko daba apveltījusi ar visām četrām baltām kājām,” norādīja tiesnese.

Sacensību vadītāja Inese Ruskule atzina, ka rikšošanas sacensībās var piedalīties visi zirgi, protams, ka vienam veiksies labāk, otram sliktāk. No katra rikšotāju šķirnes zirga nevar izveidot labu rikšotāju. Vislielākā nozīme, lai izveidotu labu rikšotāju, ir zirga izcelsmei, tam, kas ir viņa vecāki, kāda ir šķirne. Piemēram, amerikāņu izcelsmes rikšotāji ir domāti īsākām distancēm, franči, savukārt, ir salīdzinoši izturīgāki. Krievijas Orlovas zirgi ir skaistumam, lai gan La Fer, kas arī ir Krievijas šķirnes pārstāve, ir lieliska sacensību dalībniece, kam izdevies pārsist visus rekordus. Arī jebkurš zirga īpašnieks ne vienmēr sastrādāsies ar katru zirgu. Arī te ir vajadzīga laba sadarbība,” stāsta I.Ruskule.  Izrādās, ka Latvijā zirgs rikšošanas sacensībās var piedalīties līdz astoņpadsmit gadu vecumam, bet pasaulē tie esot četri, pieci gadi, kuru laikā tiek izcīnītas lielās balvas. Pēc tam piedalīšanās sacensībās tiekot reti kad turpināta.

 
Sacensību rezultāti

Sponsoru kausu izcīna Jeļena Stašule no Rēzeknes novada Kaunatas ar ķēvi Kaštanku.

Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācijas kausu izcīna Sandra Soikāne no Ciblas novada ar sešus gadus veco Sarmatu.

Lizuma kausu izcīna Andrejs Eisaks no Garkalnes novada ar ķēvi La Fer, kas bija šo sacensību vecākā dalībniece.

Zemnieku saimniecības “Augstkalni” kausu izcīna Līna Berga ar zirgu Taris Augustins no Gulbenes novada.

Beķeru kausu izcīna Inese Berga ar zirgu Atonas no Gulbenes novada.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Svētdiena

Liels paldies ZS Augstkalni saimei!!! Ideāls svētdienas pasākums. Novēlu turpināt iesākto un pulcināt arvien jaunus dalībniekus, jo mums patīk! Uz priekšu!

pirms 4 gadiem, 2017.05.15 15:59

Sports