20. oktobris – piedalies Pasaules Osteoporozes dienā!

20. oktobris ir Pasaules Osteoporozes diena, ko vairākus gadus atzīmē arī Latvijā. Arī šogad Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija atgādinās par trauslo kaulu slimību, aicinot pusmūža cilvēkus piedalīties īpašās nodarbībās un informatīvā akcijā, kas no plkst. 11.00 norisināsies Vērmanes dārzā.

Osteoporoze ir kaulu slimība, kas visbiežāk skar sievietes pēc 50 gadu vecuma un vecāka gada gājuma kungus. Slimības lēnās un nemanāmās attīstības dēļ to mēdz dēvēt par „klusējošo epidēmiju". Statistika liecina, ka trešajai daļai sieviešu pēc 50 gadu vecuma un pusei sieviešu pēc 70 gadu vecuma ir kaut viens ar osteoporozi saistīts lūzums.  

Lai pievērstu uzmanību, lai skaidrotu un izglītotu, lai uzklausītu un iedrošinātu, 20. oktobrī Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija (LOPIA) aicina sadzirdēt šo kluso, bet tik ļoti izplatīto slimību.

 

20. oktobrī Vērmanes dārzā no plkst. 11:00 līdz plkst. 13:00 ikvienam būs iespēja uzzināt, kas ir osteoporoze. To pastāstīs aktīvākie LOPIA biedri, gan daloties savā pieredzē, gan aicinot ieskatīties jaunākajās „Osteo Ziņās". Tāpat būs iespēja iejusties tāda cilvēka sajūtās, ko osteoporoze jau saliekusi, iekāpjot speciāli veidotā saliekta cilvēka maketā jeb Kukažā.

 

Katram akcijas dalībniekam (pēc 50 gadu vecuma), kurš aizpildīs aptauju par osteoporozi, LOPIA lieldraugs A/S „Smiltenes Piens" ir sarūpējis Piena spēku. Osteoporozes pacientiem ļoti nozīmīgs ir kalcijs, tomēr ir nepieciešamas arī konkrētas vielas, lai kalcijs organismā uzsūktos. Izdzerot glāzi Piena spēka, tiek nodrošināti 80% lizīna, kas ir būtiski cilvēkiem, kas uzturā nelieto vai lieto maz gaļas, zivis un pākšaugus. Lizīns palīdz organismā uzsūkties kalcijam. Piena spēku varēs nopelnīt arī gados jaunāki cilvēki, ja vien turpat, Vērmanes dārzā, būs gatavi uzrakstīt četrrindi par kaulu veselību.

 

Dienas turpinājumā interesenti aicināti uz diskusiju „Sarunas par un ap osteoporozi". Diskusiju vadīs un pieredzē dalīsies LOPIA vadītājas vietniece Aina Bajaruna. Paralēli diskusijai dalībniekiem būs iespēja veikt kaulu blīvuma pārbaudi ar PIXI aparātu. Osteoporozes dienas diskusijai lūgums pieteikties līdz 19. oktobrim, zvanot 80000018. Vietu skaits ir ierobežots.

 

Aina Bajaruna, LOPIA valdes priekšsēdētājas vietniece: „Es zinu, kas ir osteoporoze. Nu jau gadiem tā ir arī mana līdzgaitniece. Tomēr - vai tas liek apstāties un slēpties no it visa, kas apkārt rosās? Nebūt ne! Osteoporoze - gluži kā vairums slimību - pirmajā mirklī var šķist neuzveicama, tomēr, to pētot, analizējot, uzzinot jaunākos pētījumu datus un regulāri tos pārrunājot ar savu ārstu, tā ikdienā var palikt nemanāmāka. Svarīgākais ir apzināties, kas šīs kaulu slimības terapija ir ilgstošs process - pat vairāki gadi. Slimība nepazudīs mēneša laikā. Pirmie pašsajūtas uzlabojumi nav zīme, ka jābeidz ārstēties. Tā ir zīme, ka beidzot esi uz pareizā ceļa."

 

LOPIA mērķis gan Pasaules Osteoporozes dienā, gan ikdienas darbā ir apvienot osteoporozes pacientus, kā arī informēt par osteoporozi. Biedrības veiktās aktivitātes izglīto par slimību, tās simptomiem, slimības diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi, kā arī slimības izraisītajiem draudiem, kuru ietekmē mainās pacienta veselības stāvoklis un dzīves kvalitāte. Informācija par osteoporozi un LOPIA piee

Pievieno komentāru

Veselība