Acu ārste: palielinās to cilvēku skaits, kas ar tuvredzību sirgst pēc 30 gadu vecuma

Viedoklis, ka tuvredzību var iegūt tikai līdz 30 gadu vecumam, ir mīts. „Premium Medical klīnikas" acu ārstes Svetlanas Šepetienes praksē pēdējos gados pierādās tieši pretējais - pieaugot cilvēku darba intensivitātei, palielinās arī to pacientu skaits, kuriem nepieciešamas brilles. It sevišķi, ja cilvēks strādā tādās profesijās kā bibliotekārs, grāmatnīcu un arhīvu darbinieks un citās, kurās visu dienu nākas strādāt pie datora.

Lai šajos krīzes gados iedzīvotājus materiāli atbalstītu, optikas centrs „Fielmann" visu gadu rīko sociālu akciju, katru mēnesi konkrētai profesiju grupai piedāvājot iegādāties brilles par vienu latu. Oktobris ir bibliotekāru, grāmatnīcu un arhīvu darbinieku mēnesis.  

„Cilvēkiem, kuriem praktiski visa darba diena aizrit, strādājot pie datora, ieteiktu ik pēc 40 minūtēm nodrošināt savai redzei 10 līdz 15 minūtes neilgu pārtraukumu. Ir jādod redzei iespēja atslābināties, tādēļ gaišajā dienas laikā ir labi laiku pa laikam pavērties ārā pa logu, paskatīties uz priekšu, vairākas reizes aktīvi pamirkšķināt acis, paskatīties uz augšu, uz leju, pa labi, pa kreisi, pa diagonāli... Arī plecu pašmasāža intensīvas darba slodzes laikā ir profilaktisks veids, kā parūpēties par redzes nepasliktināšanos. Tā uzlabo asinsriti, kas ir svarīgi ikviena acu veselībai," skaidro S.Šepetiene.

 

Redzes profilaksei intensīvas slodzes laikā pie datora lieti noder mākslīgās asaras. Kā zināms, tad cilvēks skatoties datora monitorā, mirkšķina acis gandrīz piecas reizes retāk, nekā citos apstākļos. Rezultātā izžūst dabīgās asaras, kas mitrina acs radzeni un ar laiku var parādīties nepatīkama graušana, kņudināšana, apsārtums, kas ilgtermiņā veicina arī tuvredzības veidošanos. No tā pasargāties palīdz mākslīgās asaras. Tās jālieto tik bieži, kā norādīts uz iepakojuma, jo atkarībā pēc mākslīgo asaru sastāva, tās jāpilina acīs no vienas līdz pat piecām un vairāk reizēm dienā.

 

Tāpat nedrīkst aizmirst par regulārām fiziskajām aktivitātēm, jo intensīvas un sēdošas darba slodzes laikā tiek sasprindzināti visi muskuļi. Rezultātā organismā pasliktinās asinsrite un palēninās visi vielmaiņas procesi, tostarp arī acīm.

 

Cik ātri var sabojāties redze, ja par to pienācīgi nerūpējas? „To gan nevar precīzi aprēķināt, jo redzes veselība lielā mērā ir atkarīga no ģenētiskajiem faktoriem. Ir tādi pacienti, kuri pie datora gadiem sēžot pat 16 stundas dienā par redzi nesūdzas, bet ir tādi, kuri ar tuvredzību mokas, sākot jau no vidusskolas gadiem," skaidro acu ārste. Vērts zināt, ka vienīgais veids, kā likvidēt tuvredzības izraisītās sekas, veikt acu lāzeroperāciju. Bet arī tas nav veids, kā uz visu atlikušo mūžu staigāt bez brillēm, jo lāzeroperācija spēj likvidēt tās redzes problēmas, kuras ir konkrētajā operācijas veikšanas brīdī. Ja intensīvā slodze pie datora turpinās, tuvredzība var atkārtoties.

 

Turklāt tuvredzība neveidojas tikai pārāk ilgi skatoties datora monitorā. Vēl viens no faktoriem, kas izraisa tuvredzību, nepareizi lasīšanas paradumi. Labā ziņa - acu veselību nebojā, ja cilvēki lasa grāmatas pusguļus vai guļus gultā. Bet ar nosacījumu, ka ir labs apgaismojums, attālums no acīm līdz grāmatai ir apmēram 30 centimetri un gaisma spīd uz grāmatu, nevis acīm. Vienīgā vieta, kur nebūtu ieteicams lasīt grāmatu, ir dažādi transporta līdzekļi. Tas saistīts ar faktu, ka braucot, attālums no acīm līdz grāmatai visu laiku mainās, kas acīm rada nevajadzīgu sasprindzinājumu.

 

Redzes korekcija ar brillēm ievērojami uzlabo cilvēku dzīves kvalitāti, atvieglo darbu un sadzīvi, tādēļ optikas saloni „Fielmann" visa gada garumā turpina savu tradīciju rīkot sociāli atbildīgas akcijas un dažādu profesiju pārstāvjiem piedāvāt iegādāties brilles par vienu latu. Kā minēts, oktobris ir bibliotekāru, grāmatnīcu un arhīvu darbinieku mēnesis.

Pievieno komentāru

Veselība