Aicina ar sapratni izturēties pret cilvēkiem, kam ir garīgas saslimšanas

Ik gadu 10.oktobrī tiek atzīmēta Pasaules garīgās veselības diena. Tā kā jēdziens „veselība" raksturi garīgu, fizisku un sociālu labklājību, šajā dienā Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti vēlas atgādināt, ka ir jārūpējas ne vien par savu un tuvinieku fizisko, bet arī garīgo veselību un aicināt iedzīvotājus izturēties ar sapratni un atbalstu pret cilvēkiem, kam ir garīgas veselības problēmas.

"Viena no garīgajām saslimšanām, kas pēdējos gados kļūst arvien aktuālāka ir šizofrēnija - Rīgā un Vidzemē, saskaņā ar 2007. gada datiem, tā ieņem pirmo vietu garīgo saslimšanu vidū, turklāt vērojama tendence, ka šizofrēnijas slimnieku skaits palielinās. Ja 2003.gadā šizofrēnijas slimnieku skaits bija 14921, tad 2007. gadā šis skaitlis jau sasniedz 15772," informē SVA Sabiedrisko attiecību daļas vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Sprūde-Nesenberga.


Kamēr ārstu un zinātnieku prātus nodarbina šizofrēnijas slimnieku ārstēšana un jaunu iespējamo slimību izraisošo faktoru atklāšana, līdzcilvēki, atpazīstot ar šizofrēniju slimu cilvēku, var nenovērsties un iespēju robežās palīdzēt. 
Šizofrēnija ir psihiska saslimšana, kurai raksturīgas psihisko funkciju izmaiņas un traucēta realitātes uztvere. Šizofrēnija cilvēkus skar dažādos veidos - tā var sākties pēkšņi - cilvēks sāk redzēt halucinācijas, dzirdēt balsis, justies slikti, kā arī var saslimt pakāpeniski. Raksturīgi, ka bieži sāk zust interese par apkārt notiekošo, cilvēks kļūst nevērīgs pret sevi, sāk distancēties no ģimenes locekļiem un draugiem.


"Šīs izmaiņas uzvedībā ir grūti izprotamas apkārtējiem cilvēkiem - it īpaši tad, ja slimība vēl nav diagnosticēta. Šizofrēnijas rašanās iemesli vēl joprojām nav pilnībā atklāti, bet zināms, ka slimību ietekmē vairāki faktori - ģenētika, smadzeņu bojājums, ikdienas stresori, izteikti problemātiski notikumi cilvēka dzīvē, narkotiku un/vai, alkohola lietošana vai somatiskas slimības," stāsta E.Sprūde-Nesenberga.


Informāciju par šizofrēniju un citiem psihiska rakstura traucējumiem var atrast SVA mājas lapas sadaļā „Garīgā veselība".

Pievieno komentāru

Veselība