Aicina izmantot iespēju bez maksas veikt HIV testu

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Latvijas Sarkanais Krusts un Biedrības „Apvienība HIV.LV" 29., 30.novembrī un 1.decembrī aicina ikvienu interesentu veikt bezmaksas HIV testus HIV profilakses punktos. HIV tests ir iespēja uzzināt, vai cilvēks ir inficējies ar HIV. Sīkāka informācija par testu veikšanas vietām un laikiem pieejama SPKC mājas lapā.*

HIV tests ir asins pārbaude, lai noskaidrotu, vai cilvēks ir inficēts ar HIV. Tas ietver gan asins analīzi, gan pirmstesta un pēctesta konsultāciju, kuras laikā ārstniecības persona izskaidro visus ar HIV/AIDS saistītos jautājumus. Pirmstesta konsultācijā pacients tiek informēts par testa norises gaitu un sagatavots iespējamam testa rezultātam. HIV testu ieteicams veikt šādos gadījumos: ja bijis risks inficēties, piemēram, bijis „nedrošs sekss" vai narkotiku injicēšana ar citas personas šļirci; ja pārbaudes nepieciešamību nosaka normatīvie akti (visu veidu donoriem, vīzas saņemšanai, bērna adopcijas gadījumā, personām, kuras sniedz komercseksa pakalpojumus, personām, kuras aizturētas pirmsizmeklēšanas izolatorā, dažu profesiju pārstāvjiem obligāto veselības pārbaužu ietvaros, grūtniecēm) vai ja ārsts iesaka veikt HIV testu. HIV testu nepieciešams veikt arī personām, kuras slimo ar tuberkulozi vai kādu seksuāli transmisīvo infekciju. HIV tests ir konfidenciāls - tas nozīmē, ka gan konsultācijās pārrunātais, gan testa rezultāts būs zināms tikai ārstam un pacientam. Testa rezultāts būs zināms jau pēc 15-20 minūtēm.  

Atgādinām, ka katru gadu 1.decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena. Lielākajā daļā pasaules valstu šajā dienā notiek pasākumi un akcijas, lai informētu un pievērstu sabiedrību HIV/AIDS izplatībai un profilakses iespējām. Arī Latvijā šajā un nākamajā nedēļā notiks pasākumi, kas vērsti uz sabiedrības informētības paaugstināšanu, izpratnes un iecietības veicināšanu par HIV/AIDS - lāpu gājieni, sarkano lentīšu dalīšana, svecīšu nolikšana, svētbrīži, izglītojošo filmu vakari, muzikālie maratoni utml. Pilsētu ielās varēs sastapt jauniešus, kuri uzrunās iedzīvotājus, stāstīs par HIV profilaksi, atbildēs uz jautājumiem un dalīs informatīvos materiālus.

 

SPKC dati liecina, ka kopumā šogad Latvijā līdz 2012.gada 1.novembrim reģistrēti 270 (180 vīrieši, 90 sievietes) HIV saslimšanas gadījumi, kas ir par 16 procentiem vairāk nekā reģistrēts pagājušā gada atbilstošajā periodā, un 98 AIDS gadījumi, kas ir par trīs procentiem vairāk nekā pagājušā gada atbilstošajā periodā.

 

SPKC direktora vietnieks Dzintars Mozgis atgādina, ka reģistrēto saslimšanas gadījumu skaita pieaugums visdrīzāk skaidrojams gan ar pieaugošo iedzīvotāju interesi par savu veselības stāvokli, gan ar to, ka HIV profilakses kabinetu darba rezultātā arvien vairāk riska grupu cilvēki izvēlas veikt HIV testu - secīgi tiek arī atklāti jauni saslimšanas gadījumi.

 

Visbiežāk HIV inficēšanās gadījumus reģistrē vecuma grupā no 20 līdz 39 gadiem. 2012.gada pirmajos desmit mēnešos 180 HIV gadījumi no 270 reģistrēti minētajā vecuma grupā.

 

2012.gada pirmajos desmit mēnešos reģistrēti 23 nāves gadījumi HIV stadijā un 54 nāves gadījumi AIDS stadijā.

 

No 1987.gada līdz 2012.gada 1.novembrim pavisam kopā reģistrēti 5457 HIV gadījumi, to skaitā 1167 AIDS gadījumi. Dati uz 2012.gada 1.novembri rāda, ka no 5457 personām 4526 (3859 HIV stadijā un 667 AIDS stadijā) personas šobrīd ir dzīvas.

 

Dzintars Mozgis arī uzsver, ka nevar uzskatīt, ka ar HIV inficējas tikai narkotiku lietotāji - statistiskas dati liecina, ka pēdējo piecu gadus inficēšanās ar HIV visbiežāk notikusi nevis kopīgu injicēšanas piederumu lietošanas rezultātā, bet tieši dzimumkontaktu ceļā. 2012.gadā HIV infekcija visbiežāk iegūta heteroseksuālo dzimumkontaktu ceļā - 32 procentos gadījumu un injicējot narkotikas - 28 procentos gadījumu.

 

*http://www.spkc.gov.lv/aktualitates/294/pasaules-aids-dienai-veltito-pasakumu-kalendars

Pievieno komentāru

Veselība