Aicina pārbaudīt meža cūku gaļu

Katru gadu mūsu valstī ar trihinelozi saslimst cilvēki, kuri uzturā ir lietojuši nezināmas izcelsmes, nepārbaudītu medījumu vai mājas cūku gaļu, informē Pārtikas un Veterinārā dienesta Nacionālā diagnostikas centra Vidzemes reģionālās laboratorijas vadītāja Anita Škuta.

Trihineloze ir parazitāras dabas invāzijas slimība, ar kuru slimo kā cilvēki, tā dzīvnieki. Cilvēkiem slimības gaita var būt ļoti atšķirīga - no bezsimptomu līdz pat ļoti smagai ar letālu iznākumu. Pārslimojušiem ir iespējami nervu, sirds, asinsvadu nieru bojājumi, muskuļu stīvums paliek uz visu mūžu. Saslimšanai parasti ir grupveida raksturs.

 

"Mūsu klimatiskajā zonā ir dabiski infekcijas avoti - meža cūkas, suņi, kaķi, lapsas, lūši, vilki, jenoti, eži, peles, žurkas, kurmji, kā arī mājas cūkas, kas var saslimt, apēdot slimu grauzēju vai izbarojot cūkām medījumu gaļu, kas satur trihīnas," stāsta A.Škuta.

 

"Pērkot gaļu vai tās izstrādājumus veikalā vai uz tirgus, uztraukumam par saslimšanu ar šo bīstamo slimību nav pamata, jo visa veida izejviela ir pārbaudītas, bet bažas rada medījumi. Īpaši šajā medību sezonā laboratorijā daudzos iesūtītajos un izmeklētajos nomedīto meža cūku muskulatūras paraugos ir atrastas trihīnas, ko ikdienā mednieki sauc par trihinelozi."

 

Trihinellas visvairāk lokalizējas tieši muskulatūrā, kuru mēs vislabprātāk lietojam uzturā, tādēļ medījumu gaļu pirms pagatavošanas ieteicams būtu sagriezt nelielos gabaliņos, kārtīgi termiski apstrādāt 2 līdz 2,5 stundas, lai gabala iekšienē temperatūra būtu vismaz 71 grāds pēc Celsija, vai kamēr gaļa tās iekšienē maina krāsu no sārtas uz pelēku. Meža cūkas gaļas sasaldēšana, žāvēšana, gaļas marinēšana neiznīcina trihīnas.

 

A.Škuta aicina medniekus un medījumu gaļas lietotājus būt uzmanīgiem un domāt par savu veselību, pirms liek uz pannas uz trihinelozi neizmeklētu meža cūkas gaļu.

 

"Pārbaudiet to, jo trihīnas ar neapbruņotu aci nav redzamas. Tās var diagnosticēt tikai laboratoriski. Laboratoriskās izmeklēšanas metodes ir ļoti precīzas, drošas un arī ātras - divu stundu laikā gaļas izmeklēšanas rezultāti jau būs zināmi," norāda A.Škuta.

 

Viņa atgādina, ka slimu dzīvnieku gaļa ir jāiznīcina.

Pievieno komentāru

Veselība