Aizvadītajā nedēļā - pirmie pieci gripas slimnieki

Aizvadītajā nedēļā pie ģimenes ārstiem, kuri iesaistījušies gripas un akūtu augšējo infekciju (AAEI) monitoringā*, vērsušies šajā gripas sezonā pirmie pieci gripas slimnieki. Savukārt slimnīcās ārstējas trīs ar gripu hospitalizēt pacienti, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie monitoringa dati par janvāra otro nedēļu. SPKC epidemiologi prognozē, ka gripas plašāka izplatība gaidāma janvāra beigās.

Pagājušās nedēļas laikā strauji pieaugusi arī pacientu vēršanās pie ģimenes ārstiem citos AAEI gadījumos, tie bijuši vidēji 784 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Lai arī saslimšana ar AAEI ievērojami palielinājusies, tā joprojām ir zemāka nekā reģistrēta pēdējās divās gripas sezonās, attiecīgajā laika periodā, skaidro SPKC epidemiologi.

SPKC monitoringa dati liecina, ka augstākā saslimstība reģistrēta bērniem vecuma grupā līdz 4 gadiem un 5 līdz 14 gadiem.

SPKC joprojām aicina riska grupu iedzīvotājus, saņemt poti pret gripu, lai izsargātos no saslimšanas, kā arī smagām gripas vīrusa komplikācijām – pneimonijas, sirds un plaušu slimību paasinājumiem un citiem smagiem veselības stāvokļiem, kas jāārstē slimnīcā. Iedzīvotājiem, kuri ietilpst paaugstināta riska grupā, valsts gripas vakcīnu kompensē 50 procentu apmērā. Minētās iedzīvotāju grupas ir: iedzīvotāji vecumā no 65 gadiem; iedzīvotāji, kuri slimo ar šādām slimībām: hroniskām plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru slimībām, imūndeficītu, kā arī iedzīvotāji, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju; bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem; bērni līdz 18 gadu vecumam, kuri ilgstoši saņem terapiju ar Ac.acetylsalicylicum; grūtnieces.

Ja vakcinācija nav iespējama vai nav vēlama, aicinām ievērot citus profilakses pasākumus, kas var mazināt risku saslimt ar gripu un citām elpceļu saslimšanām. Atgādinām, ka, lai nesaslimtu un neizplatītu infekciju izraisītājus, ļoti svarīgi ievērot personīgo higiēnu – bieži mazgāt rokas, klepojot vai šķaudot lietot vienreizlietojamās salvetes u.tml. Tāpat svarīgi ievērot veselīgu dzīvesveidu, ēdienkartē iekļaut svaigus dārzeņus un augļus, aktivitātes svaigā gaisā, vēdināt telpas, izvēlēties laika apstākļiem piemērotu apģērbu utt.

Par iespējām vakcinēties, kā arī par citiem piemērotiem elpceļu saslimšanu profilakses līdzekļiem lūdzam konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

*Monitoringā ir iekļautas 10 Latvijas administratīvās teritorijas – Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera, Ventspils un Gulbenes novads. Par gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju saslimšanas gadījumiem, monitoringa ietvaros, informāciju SPKC sniedz 70 ģimenes ārsti, 11 slimnīcas, 35 skolas un 35 bērnudārzi, kopumā aptverot 112 405 jeb 5,6 procentus Latvijas iedzīvotāju.

Pievieno komentāru

Veselība