Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aktīvā ogle un vēsa duša neatveseļos no COVID-19

Vismaz trīsreiz dienā vēsa dušiņa, lai noskalotu toksīnus no ādas, un zarnu trakta detoksikācija ar 10 tabletēm ogles uz nakti galvassāpju noņemšanai. Arī kvarca lampa un homeopātija – to visu jaunā koronavīrusa ārstēšanā iesaka “Facebook” lietotāja Kristīne Liepiņa. Daļa šo metožu ir zinātniski nepamatotas, daļa – tautas medicīna, kurai ir mūsdienīgākas alternatīvas. Saskaņā ar pašas “Facebook” profilā lasāmo informāciju K.Liepiņa ir dziedniece, uztura bagātinātāju izplatītāja kādā no piramīdshēmas uzņēmumiem, studējusi medicīnu. “Facebook” viņa administrē vairākas ezoteriskas ievirzes lapas, kurās iesaka dažādus alternatīvus līdzekļus ar nepierādītu iedarbību, kritizē vakcīnas un slavē padomju medicīnas sistēmu. Daudzu tālāk padotajā “Facebook” ierakstā viņa dalās ar padomiem vīrusa terapijai. Lai gan COVID-19 netiek saukts vārdā, no ieraksta un viņas rakstītā komentāros noprotams, ka runa ir tieši par to. Liepiņa raksta, ka informācijas avoti ir vārdā nenosauktu “krievu ārstu padomi”.
“Re:Check” apskatīja vairākus viņas ārstēšanās ieteikumus un lūdza tos komentēt Rīgas Austrumu slimnīcas infektologus Māri Liepiņu un Angeliku Krūmiņu .
M.Liepiņš smejas par aicinājumu remdēt galvassāpes, ar ogles palīdzību izvadot toksiskos atkritumus no kuņģa. “Pa šīm divām nedēļām neesmu normāli gulējis, bet vismaz šis mani sasmīdināja. Tā laikam nav pat alternatīvā medicīna. Pilnīgs, kā lai maigi izsakās, sviests,” saka ārsts. Viņš norāda, ka “viennozīmīgi tam nav medicīniska pamatojuma”, nostrādāt varētu vien placebo efekts.Toksīni un dažādi līdzekļi to izvadīšanai ir populārs pseidozinātnisks mīts, ko vairo alternatīvās medicīnas piekritēji un dažādu uztura bagātinātāju pārdevēji. Medicīnā detoksikācija ir palīdzības sniegšana cilvēkam ar smagu alkohola, narkotiku vai citu indīgu vielu saindēšanos. Taču normālā situācijā cilvēka uzņemtās kaitīgās vielas izvada tam paredzētie orgāni, piemēram, aknas un nieres, un papildu “detoksa” līdzekļi to nekādā veidā nenodrošina. Hārvardas Universitāte raksta, ka āda ir vienvirziena aizsardzības sistēma un nekādi toksīni kopā ar sviedriem no tās netiek izvadīti. Medicīnas portāls “Healthline” skaidro, ka āda ir liels orgāns un uz tā var būt dažādi netīrumi, taču nav iespējams no tās noņemt “visu slikto”, ar ko it kā aizsērējušas poras.
“Iespējams, var samazināt vīrusa slodzi vidē, piemēram, istabā, bet arī tam tā īsti labu pierādījumu nav,” M.Liepiņš saka par kvarca jeb ultravioleto (UV) staru lampām, kas savulaik tika sauktas par “saulītēm”. Ārsts norāda, ka saskaņā ar lasīto šāda metode kā viena no daudzajām tikusi izmantota arī Ķīnā, taču, ja cilvēks ir jau inficējies, tā nepalīdzēs.
ASV Kolumbijas Universitātē pirms pāris gadiem tika veikts pētījums, kurā secināja – UV gaisma var palīdzēt gaisā esošo vīrusu iznīcināšanā. Vienlaikus pārāk lielas devas var būt kaitīgas cilvēka ādai. Līdzīgi raksta arī aģentūras AFP faktu pārbaudītāji – šāda iedarbība pastāv, taču attiecīgā starojuma deva ir kaitīga ādai. Pasaules Veselības organizācija, uzskaitot mītus par koronavīrusu, norādījusi, ka lampas nav izmantojamas, lai sterilizētu, piemēram, rokas, jo UV starojums var radīt ādas kairinājumu.
M.Liepiņš iesaka slimošanas laikā dzert jebkāda veida šķidrumu, un tam nav jābūt karstam: “Ja cilvēkam ir slikti, tas vienmēr palīdz. Ja temperatūras ietekmē cilvēks zaudē šķidrumu, tas ir jākompensē.” Ieraksta autore arī kļūdaini pauž, ka vīruss “iet bojā pie 26 grādiem, kas nozīmē, ka viņam nepatiks karstums”. “Re:Check””  jau rakstīja, ka pieņēmums par karstumu ir mīts.
Ieraksta autore saka arī, ka “temperatūru līdz 39 grādiem nevajag dzīt nost, kad iet augstāk par 39,5, tad aukstums pie galvas, uz sprandas un aknas”. Infektologs M.Liepiņš norāda, ka parasti šādā veidā rīkojas, ja nav pieejami medikamenti temperatūras mazināšanai. Mazināt iesaka, tai sasniedzot 38,5 grādus. “Ir cilvēki, sevišķi bērni, kuriem pie augstas temperatūras var būt febrilie krampji, tas nav pieļaujams,” saka ārsts.
K.Liepiņa šajā un citos ierakstos arī iesaka lietot homeopātiskās zāles un norāda uz ķiploka efektivitāti. Rīgas Stradiņa universitātes profesore un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe Angelika Krūmiņa norāda, ka kritiski jāizvērtē katrs “Facebook” ievietotais paziņojums. Šo konkrēto viņa sauc par “minētās personas pašizpaušanos” un norāda, ka starp rindām lasāma arī konkrētu produktu reklāma. Vairāki no K.Liepiņas minētajiem piemēriem var tikt izmantoti ārstniecības nolūkos mājas apstākļos. “Bet vēlos uzsvērt, ka akūtu respiratoro infekciju slimību gadījumos pašārstēšanās nereti var izraisīt pacienta stāvokļa pasliktināšanos, tādēļ – pirms sākt ārstēšanos – tā obligāti jāsaskaņo ar savu ārstējošo ārstu,” pauž profesore.

Pievieno komentāru

Veselība