Ar cilvēku imūndeficīta vīrusu slimo arī Gulbenes novadā 1

Latvijas infektoloģijas centra informācija, kas apkopota līdz 1.novembrim, liecina, ka šogad valstī fiksēti 112 jauni inficēšanās gadījumi ar cilvēku imūndeficīta vīrusu (HIV), 94 gadījumos infekcija jau pārgājusi AIDS stadijā (tulkojumā - iegūtais imūndeficīta sindroms). 12 cilvēki miruši, slimībai esot HIV stadijā, 31 cilvēks - AIDS stadijā. Kopā Latvijā 1.novembrī bija fiksēti pavisam 4826 HIV nēsātāji. Statistikas dati atspoguļo tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaitu. Patiesais HIV inficēto personu skaits Latvijā tiek lēsts 1,5 - 2 reizes lielāks.

Statistika liecina, ka Latvijā šīs infekcijas slimības nēsātāji dzīvo ne tikai lielajās pilsētās, bet arī reģionos. Statistika 1.novembrī: Gulbenes novadā - 5 HIV inficētie. Gulbenes slimnīcas infekciju nodaļas vadītāja Ērika Balode "Dzirkstelei" saka, faktiski novadā varētu būt lielāks HIV inficēto skaits.  

"Ir novadā arī narkomānija. Starp intravenozo narkotiku lietotājiem bieži ir inficētas personas, ne visas ir pārbaudītas. Pārbaude ir labprātīga," stāsta Ē.Balode. Gadās, ka infekcija tiek atklāta asins donoriem, jo katrreiz, nododot asinis, viņiem tiek veikta pārbaude.

 

Inficētie ārstēšanas pamatkursu saņem Infektoloģijas centrā, pēc tam ārstēšanās turpinās ģimenes ārsta uzraudzībā. HIV nēsātāji mēdz ārstēties Gulbenes slimnīcā ar dažādām saslimšanām. Šie pacienti obligāti netiek ievietoti infekciju nodaļā.

 

"Šos pacientus nedrīkst izolēt vai degradēt. Protams, nedrīkst runāt un stāstīt par šiem pacientiem, taču mediķiem ir jāzina. Mediķiem ar ikvienu pacientu jāstrādā, pieļaujot, ka ikviens var būt infekcijas nēsātājs. Tas nozīmē, ka attiecīgi jāizturas arī pret darba instrumentiem un materiāliem," saka Ē.Balode.

 

Infektoloģijas centra dati liecina, ka Alūksnes novadā reģistrēti 3 HIV inficētie, Apes novadā - 1, Balvu novadā - 11, Viļakas novadā - 2, Madonas novadā - 5, Ērgļu novadā - 1, Cēsu novadā - 12, Kandavas novadā - 4, Priekuļu novadā - 1, Limbažu novadā - 5, Valmieras novadā - 9, Rūjienas novadā - 1, Smiltenes novadā - 2, Valkas novadā - 3.

 

HIV/AIDS gadījumi Latvijā tiek reģistrēti kopš 1987.gada. Pirmie HIV gadījumi Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, tika atklāti starp vīriešiem, kas to bija ieguvuši homoseksuālu dzimumkontaktu rezultātā.

 

1990.gadā atklāja pirmo gadījumu, kad heteroseksuālu dzimumkontaktu ceļā bija inficējusies sieviete. Līdz deviņdesmito gadu vidum infekcija praktiski izplatījās tikai dzimumkontaktos, un katru gadu tika atklāti samērā maz jauni HIV gadījumi. 1997.gads iezīmēja jaunu pavērsienu - HIV infekcija iekļuva injicējamo narkotiku lietotāju (INL) vidē, un kopīgu narkotiku injicēšanas piederumu lietošanas rezultātā ļoti strauji izplatījās šajā populācijā. Visaugstākais gada laikā reģistrētais rādītājs - 807 HIV gadījumi - bija 2001.gadā, un kopš tā laika jauno (attiecīgā gada laikā reģistrēto) gadījumu skaits ievērojami samazinājies.


Ja HIV reiz iekļuvis cilvēka organismā, tas tur saglabājas visu mūžu. Infekcijas slimības norisē izšķir trīs stadijas.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

gabrielandersoneaston

Es gribu ātri atmest šo svarīgo informāciju tiem, kuri ir inficēti ar Herpes, jo inficēti ar herpes nav tā beigas, jo to var izārstēt ar dabīgām saknēm un zaļumiem. Arī pirms pāris mēnešiem es biju inficēts ar herpes vīrusu, es jutu, ka man tas ir beigas, manas domas nekavējoties mainījās un es veica vīrusa izārstēšanas izpēti, līdz es uzzināju par Dr Oduduwa augu izcelsmes zālēm, kas man palīdz pilnībā izskaust vīrusu no mana sistēma. Ja vēlaties izārstēt herpes ārstēšanu, piemēram: 1. Alcheimera slimība, 2. diabēts, 3. HIV / AIDS, 4. Parkinsona slimība, 5. multiplā skleroze, 6. vilkēde, 7. poliomielīts, 8. astma, 9. Šizofrēnija un 10. Vēzis. Sazinieties ar: droduduwas@gmail.com. kas ir lietotne: +27717206732

pirms 12 mēnešiem, 2020.03.08 02:42

Veselība