Ārsti un farmācijas firmas turpmāk darbosies pacientu un sabiedrības interesēs

Rīga, 14.aug., LETA. Lai turpmāk pacientiem ārsti neizrakstītu tikai tās zāles, par kurām ārsts no farmācijas kompānijām saņem kādu labumu, šodien Latvijas Ārstu biedrības (LĀB), Starptautiskās Inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (AFA) un Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas (LPMA) pārstāvji parakstīja deklarāciju par sadarbību starp ārstiem un farmācijas rūpniecību.

Parakstītā deklarācija paredz sadarbību starp ārstiem un farmācijas firmām, kas turpmāk darbosies Latvijas iedzīvotāju un pacientu interesēs.

 

LĀB prezidents Pēteris Apinis norādīja, ka sadarbība starp ārstiem un farmācijas firmām ir svarīga un nepieciešama visās medikamentu attīstības un izmantošanas stadijās, lai pēc iespējas labāk nodrošinātu pacientu drošību un terapijas efektivitāti.

 

Ir svarīgi, lai sadarbība starp ārstiem un un farmācijas firmām tiktu balstīta uz vispārējiem principiem, lai nodrošinātu augstus ētikas standartus un pacientu tiesības un respektētu sabiedrības intereses, nodrošinot gan ārstu, gan farmācijas firmu neatkarību savu darbību veikšanā, uzver organizāciju pārstāvji.

 

Parakstītajā deklarācijā tiek noteiktas jomas - informācija par medikamentiem un medikamentu reklāma, farmācijas firmu organizētās vai sponsorētās sapulces, klīniskie pētījumi un konsultācijas.

 

Farmācijas firmu informācijas un reklāmas materiālu saturā par medikamentiem jābūt patiesai un precīzai informācijai par medikamentiem. Farmācijas firmām jāsniedz godīga un atbilstoša informācija par saviem medikamentiem, kas pamatojas uz zinātniskiem pierādījumiem un precīzi apraksta medikamentu priekšrocības un trūkumus.

 

Savukārt ārstiem jāatturas pieņemt nepamatotu viesmīlību - medicīnas praksei neatbilstošas un/vai dārgas dāvanas/atbalstu. Tāpat ārstiem pacientiem jāziņo par medikamentu blakusparādībām.

 

Iecerēts, ka parakstītā deklarācija veidos vienotu ārstu un zāļu ražotāju izpratni par ētisku rīcību savstarpējā saskarsmē un sadarbībā un kalpos kā vadlīnijas attiecībās starp farmācijas firmām, pacientu organizācijām un ārstiem, veidos ētisku vidi un sniegs pacientiem pārliecību, ka ārsts viņiem izraksta objektīvi efektīvākās un atbilstošākās zāles.

 

Tāpat šodien AFA un LPMA parakstīja papildinātu Zāļu reklamēšanas prakses ētikas kodeksu.

 

Papildinājumi Zāļu reklamēšanas prakses kodeksā turpmāk reglamentēs farmācijas firmu sadarbību ar pacientu organizācijām. Kodekss turpmāk noteiks, ka farmācijas firma nedrīkst būt par vienīgo pacientu organizācijas finansētāju, tas ir, vienas farmācijas kopējā finansiālā atbalsta apmērs gadā vienai pacientu organizācijai nedrīkstēs pārsniegt 50% no konkrētās organizācijas kopējā gada budžeta.

 

AFA valdes priekšsēdētājas Dins Šmits norādīja, ka Latvija ir kļuvusi par vienu no pirmajām valstīm Eiropā, kas savā ētikas kodeksā ietvērusi normas, kas reglamentē sadarbību starp farmācijas industriju un pacientu organizācijām. "Nozīmīga ir arī deklarācija, kas nepieciešama, lai veidotu vienotu ārstu un zāļu ražotāju izpratni par ētisku rīcību savstarpējā saskarsmē un sadarbībā," sacīja Šmits.

 

Pievieno komentāru

Veselība