Ātrā palīdzība steidz palīgā arī grūtniecēm un dzemdētājām

Pēc Veselības inspekcijas atzinuma par gadījumu, kad mājdzemdībās nomiris bērniņš, vienlaikus aktualizējies arī jautājums par ātrās palīdzības izsaukšanu šādās situācijās.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) atgādina, ka dzemdības ir viens no tiem normatīvajos aktos paredzētajiem gadījumiem, kad ir saucama NMP mediķu brigāde, kas bez maksas sniegs nepieciešamo palīdzību un nogādās dzemdētāju tuvākajā slimnīcā, kurā ir dzemdību nodaļa. Tāpat mediķu brigāde ir saucama arī tajos gadījumos, kad radušies pēkšņi sarežģījumi grūtniecības laikā - šādās situācijās, ja būs nepieciešams, NMP dienesta mediķi grūtnieci nogādās slimnīcā. Maksa par šādiem izsaukumiem un sniegto palīdzību netiek iekasēta.  

NMP dienesta mediķi aicina topošās māmiņas grūtniecības laikā uzturēt pēc iespējas ciešāku kontaktu ar grūtniecību uzraugošo ārstu vai vecmāti, lai vajadzības gadījumā varētu telefoniski konsultēties un lūgt padomu, kā rīkoties, ja rodas kādi jautājumi saistībā ar topošā mazuļa un grūtnieces veselību un drošību, jo īpaši, ja tuvojas dzemdību termiņš vai grūtniecība norit ar sarežģījumiem.

 

Aicinām nekavējoties saukt ātro palīdzību, ja grūtniecības laikā pēkšņi sākas stipras, velkošas sāpes vēdera lejasdaļā, asiņošana vai jebkādas citas pēkšņas veselības problēmas, kas tiešā veidā nav saistītas ar grūtniecību (skat.zemāk). Tāpat aicinām nevilcinoties izsaukt ātro palīdzību, ja to iesaka grūtniecību uzraugošais speciālists.

 

NMP dienesta mediķi uzsver, ka primārais ir pacienta dzīvība un veselība, un ja tā ir apdraudēta, tad nav ierobežojuma, no kuras vietas ātrā palīdzība tiek saukta - arī līdz šim nereti ir gadījumi, kad īpaši pie gados vecākiem vientuļiem cilvēkiem, kuriem radušies pēkšņi veselības sarežģījumi, ātro palīdzību izsauc radinieki pat no attālākām pilsētām.

 

Akūtās pēkšņās situācijās, kas cilvēka veselība ir apdraudēta, NMP dienesta mediķi sniedz palīdzību bez maksas. Atgādinām, ka maksu par NMP brigādes izsaukšanu var iekasēt tad, ja izsaucot mediķu brigādi ir pilnīga pārliecība, ka situācija nav neatliekama, tā nerada draudus pacienta veselībai un palīdzību var sniegt ģimenes ārsts vai dežūrārsts.

 

Atgādinām, ka ātro palīdzību iedzīvotāji no jebkuras vietas Latvijā var izsaukt pa tālruni 113, zvanot gan no fiksētā, gan arī mobilā telefona.

 

Papildus informācija: Kad saukt ātro palīdzību?

 

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes sniedz palīdzību gadījumos, kad ir pēkšņa veselības stāvokļa pasliktināšanās un cilvēka dzīvība ir apdraudēta:

 

* Pēkšņa saslimšana, trauma, nelaimes gadījums.


* Pēkšņi sirdsdarbības traucējumi, sāpes sirds apvidū, auksti sviedri, samaņas zudums.


* Pēkšņs elpas trūkums, smakšanas lēkmes vai aizdusa.


* Pēkšņas sāpes rokās vai kājās, roku vai kāju aukstums, bālums.


* Pēkšņas sāpes vēderā, saindēšanās, vemšana, intensīva caureja.


* Pēkšņi apziņas traucējumi, krampji, ģībonis, galvas vai muguras sāpes, jušanas vai kustību traucējumi.


* Pēkšņi psihiskās darbības traucējumi, kuriem raksturīga agresīva rīcība vai pašnāvības mēģinājums.


* Pēkšņas sāpes jostas un krustu apvidū vai urinācijas traucējumi.


* Dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana un alerģiskas reakcijas.


* Dzemdētājas nogādāšanai uz dzemdību nodaļu.

Pievieno komentāru

Veselība