Būtiski palielinās ziemas sezonas vakcinācija pret ērču encefalītu

Latvijas iedzīvotāji pret ērču encefalītu aktīvi vakcinējas arī ziemas mēnešos. 2017.gada izskaņā – novembrī un decembrī pret ērču encefalītu vakcinējušies par 39% vairāk cilvēku, nekā gadu iepriekš, liecina „Veselības centrs 4” Vakcinācijas dienesta dati. Vakcinācijas aktivitātes  pieaugums, salīdzinot ar pērno gadu, vērojams arī 2018.gada sākumā.

Vakcinācijas eksperti šādu tendenci saista ar vairākiem faktoriem. „Novērojumi liecina, ka arvien vairāk cilvēku apzinās, ka klimatisko pārmaiņu rezultātā ērču aktivitātes periods mūsu valstī kļūst arvien garāks, un ērce var piesūkties arī siltākās ziemas dienās. Otrs nozīmīgs faktors ir vēlme izvairīties no pavasara ažiotāžas – garajām rindām vakcinācijas kabinetos pavasarī,” skaidro VC4 Vakcinācijas dienesta vadītāja Una Fjodorova.

Aktīvāk pret ērču encefalītu ziemas mēnešos vakcinējas 50 un vairāk gadus veci cilvēki un pensionāri. „Pensionāri un cilvēki vecumā virs 50 gadiem pret savu veselību nereti izturas apzinīgāk. Viņiem patīk lietas izdarīt savlaicīgi un plānoti, savukārt gados jauni cilvēki par vakcinēšanos parasti atceras, kad viņiem kāds par to atgādina. Jaunieši vakcinēšanos mēdz atlikt uz pēdējo brīdi,” par novērojumiem stāsta U. Fjodorova.

Pret ērču encefalītu vakcinējoties ziemas mēnešos, iespējams izvēlēties parasto, nevis paātrināto vakcinācijas shēmu, kas ir ģimenes budžetam draudzīgāka, jo izdevumus par vakcināciju iespējams sadalīt pa vairāk mēnešiem. Tāpat jāatceras, ka ziemas mēnešos vakcinācija pret ērču encefalītu mēdz būt pieejama par izdevīgāku cenu, nekā sezonas karstumā. Vēlā pavasarī, vasarā un rudenī, kad ērces ir aktīvas, ieteicams izvēlēties kādu no paātrinātajām vakcinācijas shēmām, kas imunitāti pret bīstamo slimību ļauj iegūt ātrāk.

Vakcinācijas speciālisti iesaka cilvēkus nekavēties doties uz vakcinācijas kabinetu arī gadījumos, ja kārtējais vakcīnas ievadīšanas termiņš palaists garām. „Vakcinācijas centra speciālisti var kompetenti ieteikt, kā rīkoties, ja kāda no vakcinēšanās reizēm izlaista. Tas ne vienmēr nozīmē, ka vakcinēšanās grafikas jāatsāk no nulles. Taču svarīgi pie speciālistiem vērsties pēc iespējas ātrāk,” saka U. Fjodorova. 

2017.gada pirmajos vienpadsmit mēnešos Latvijā oficiāli reģistrēti 205 ērču encefalīta gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Eksperti norāda, ka realitātē šis skaitlis varētu būt lielāks, jo ir gadījumi, kad ērču encefalīts tiek pārslimots vieglā formā, kas līdzinās dažādām citām vīrusa infekcijām vai gripai. Diemžēl arī ērču encefalīta pārslimošana vieglā formā var atstāt smagas un paliekošas sekas uz pacienta veselību.

Pievieno komentāru

Veselība