Hepatīta biedrība: par Andas Čakšas paziņojumu

C hepatīta pacientu apvienība atzinīgi vērtē veselības ministres Andas Čakšas pausto paziņojumu intervijā Rīga TV24, ka arī nākamgad C hepatīta pacienti saņems ārstēšanu un kompensējamiem medikamentiem novirzītie papildu līdzekļi 2017.gadā tiks ieguldīti C hepatīta pacientu ārstēšanai.

“C hepatīta pacientiem tā ir ļoti gaidīta un svarīga ziņa, un ļoti ceram, ka jau drīzumā kļūs skaidrs, par cik lielu līdzekļu apjomu ir runa un cik lielam skaitam pacientu 2017.gadā ir cerības izveseļoties ar valsts apmaksātu efektīvu terapiju, kas faktiski ir vienīgais iespējamais risinājums šo pacientu ārstēšanai un infekcijas izplatības mazināšanai Latvijas sabiedrībā,” akcentē C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis Kristaps Kaugurs, piebilstot, ka Valsts asinsdonoru centra nesen izplatītā informācija par gada laikā konstatētiem 178 gadījumiem saistībā ar aizdomām par C hepatītu donoru vidū, ir nopietns signāls problēmas nopietnībai.

C hepatīta pacientu apvienība iepriekš pauda satraukumu par nākamajā gadā paredzēto finansējuma samazinājumu pacientu ārstēšanai, kas galvenokārt skāra jaunieviestās un efektīvās terapijas. No iepriekš piešķirtā papildu finansējuma C hepatīta jaunās terapijas nodrošināšanai šogad bija pieejami papildus 2,2 miljoni eiro, tomēr 2017. gadā moderno terapiju nodrošināšanai atvēlētie līdzekļi samazināti par 1,5 miljoniem eiro. Kompensējamo medikamentu sarakstā jaunākās paaudzes medikamenti tika iekļauti vien no 2016.gada.

Līdz ar neārstētiem pacientiem katru gadu palielinās inficēto personu skaits, kas palielina infekcijas riskus sabiedrībā. Statistikas dati liecina, ka C hepatīts joprojām Latvijā ir svarīga veselības problēma un inficēšanās risks joprojām ir relatīvi augsts pat cilvēkiem, kuri nepieder riska grupai. Kopējais C hepatīta pacientu skaits Latvijā sastāda gandrīz 50 tūkstošu cilvēku. Ik gadu Latvijā par aptuveni 5% tupina pieaugt no jauna atklāto pacientu skaits, kas 2016. gadā draud sasniegt jau 1890 jaunus akūta un hroniska C hepatīta slimniekus.

Pievieno komentāru

Veselība