Iedzīvotāji rūpējas par savu veselību

No 2012. gada 21. līdz 27. maijam Starptautiskās Vairogdziedzera nedēļas ietvaros Latvijas iedzīvotājiem bija iespēja nodot TSH analīzes par samazinātu samaksu, lai noskaidrotu, ir vai nav kādas vairogdziedzera problēmas. Kā liecina Centrālās Laboratorijas dati, šo iespēju izmantoja 421 persona.

Jau otro gadu Latvijā tika atzīmēta Starptautiskā Vairogdziedzera nedēļa, un jau otro gadu Latvijas iedzīvotāji varēja nodot TSH (tiroīdstimulējošā hormona) analīzes par pazeminātu maksu. Tieši TSH noteikšana ir viena no visefektīvākajām metodēm, lai konstatētu vairogdziedzera problēmas, ja tādas ir. Līdzīgi kā iepriekšējā gadā, arī šogad tika nodotas vairāk nekā 400 TSH analīzes. Centrālās Laboratorijas pārstāvji atzīst, ka Starptautiskās Vairogdziedzera nedēļas ietvaros nodoto TSH analīžu skaits ir pieaudzis.  

Apkopotie analīžu rezultāti liecina, ka 96% cilvēku, kas Centrālajā Laboratorijā nodeva TSH analīzes, lai pārbaudītu sava vairogdziedzera veselību, rezultāti ir normas robežās. Kopumā analīzes nodeva gandrīz visa vecuma Latvijas iedzīvotāji - jaunākajam bija 11 gadu, bet vecākajam - 84.

 

Papildus iespējai nodot TSH analīzes, laboratorijas mājas lapas www.laboratorija.lv apmeklētajiem tika lūgts atbildēt uz jautājumiem par iespējām, kā pārliecināties par sava vairogdziedzera veselību. Arī šie rezultāti liecina par to, ka Latvijas iedzīvotāji arvien vairāk rūpējas par savu un savu tuvinieku veselību un novērtē savlaicīgas diagnostikas neizsakāmi lielo nozīmi. 41% aptaujas dalībnieku zina, kā pārbaudīt vairogdziedzera veselību. Pārējie - lai gan nezina, kā pārbaudīt vairogdziedzeri, ir gatavi to uzzināt. 65% dalībnieku atzina, ka pagaidām vēl nezina, kas ir TSH. TSH ir tiroīdstimulējošais hormons. Veicot tā analīzi, iespējams spriest par vairogdziedzera stāvokli.

 

Vairogdziedzeris ir mazs, taurenim līdzīgs orgāns, kas atrodas cilvēka kakla rajonā. Tā galvenās funkcijas ir hormonu ražošana, izdalīšana un uzkrāšana, lai veiksmīgi varētu noritēt daudzi dzīvībai svarīgi procesi. Noteikti jāņem vērā, ka ir nepieciešams jods, lai būtu iespējama vairogdziedzera hormonu veidošanās. Lai viss notiktu, katru dienu būtu ieteicams uzņemt 150μg joda (to lieliski var izdarīt, savā uzturā lietojot jūras produktus). Vairogdziedzera funkciju traucējumu gadījumā var parādīties tādi simptomi kā, piemēram, nogurums, trausli mati, bet smagākos gadījumos šo būtisko funkciju traucējumi var būt cēloņi pat sirdslēkmei, infarktam, neauglībai vai spontānajam abortam.

 

Latvijas Endokrinologu asociācija (LEA), Centrālā Laboratorija un Amerikas Vairogdziedzera asociācija (ATA) saka lielu paldies par savas veselības uzmanīšanu, jo ikvienam ir jārūpējas par sevi. Ceļš uz stipru veselību ir regulāras rūpes par to, rūpes par vairogdziedzeri - vismaz reizi gadā un varbūt tieši Starptautiskās Vairogdziedzera nedēļas laikā.

Pievieno komentāru

Veselība