Iesaka atlikt nebūtiskus ceļojumus uz Ebolas vīrusslimības skartajām Āfrikas valstīm

Lai gan līdz šim Pasaules Veselības organizācija (PVO) nav noteikusi ceļojumu un tirdzniecības ierobežojumus uz Ebolas vīrusslimības skartajām Āfrikas valstīm (Gvineja, Libērija, Sjerraleone un Nigērija), SPKC speciālisti iesaka bez īpaša iemesla šīs valstis neapmeklēt.
Ebolas vīrusslimība ir reti sastopama, tomēr bīstama infekcijas slimība, kam raksturīgi periodiski uzliesmojumi. Ebolas vīrusslimība sākas pēkšņi līdzīgi gripai vai gastroenterītam ar strauju ķermeņa temperatūras paaugstināšanos, drudzi, galvassāpēm, apetītes trūkumu, locītavu un muskuļu sāpēm, vispārēju vājumu, caureju, vemšanu un sāpēm kuņģī. Plašāks slimības apraksts pieejams: http://www.spkc.gov.lv/infekcijas-slimibas/841/ebolas-hemoragiskais-drudzis. Pagaidām visi šīs infekcijas uzliesmojumi reģistrēti Āfrikas valstīs un vīrusa izplatīšanās risku Eiropā, t.sk. arī Latvijā, PVO vērtē kā zemu.

PVO Latvijas pārstāvniecības vadītāja Aiga Rūrāne uzsver: „Šis ir līdz šim lielākais reģistrētais Ebolas vīrusa izraisīts uzliesmojums pasaulē. Ņemot vērā vīrusa augsto infekciozitāti un mirstību, PVO ir izsludinājusi ārkārtas situāciju pasaulē, kas prasa visu valstu noteiktu gatavību. Ir ļoti svarīgi, lai valstu atbilstošās institūcijas būtu labi informētas un gatavas rīkoties, ja rodas vismazākās aizdomas par Ebolas vīrusslimības gadījumu: tas attiecas gan uz starptautisko lidostu, gan zemes robežpunktu, gan veselības aprūpes darbiniekiem. Valstīm ar stipru infekcijas slimību uzraudzības un kontroles sistēmu – pie tām pieder arī Latvija, pastāv minimāls risks, un tās ātri spētu tikt galā ar ikvienu ievestu gadījumu”.

Lai gan, ievērojot visus nepieciešamos profilakses pasākumus, no inficēšanās ar Ebolas vīrusslimību iespējams izvairīties, tomēr ceļotājiem pastāv neliels risks inficēties un ievest vīrusu arī Eiropā, piemēram, ceļojumā saņemot neatliekamu (neplānotu) medicīnisko palīdzību ārstniecības iestādē, kurā tiek ārstēti pacienti ar Ebolas vīrusslimību. Galvenais no infekcijas apkarošanas pasākumiem ir izslēgt citu personu kontaktu ar Ebolas vīrusslimības pacienta asinīm u.c. izdalījumiem, kā arī viņu piesārņotajiem priekšmetiem. Tādēļ pacientus stingri izolē. Diemžēl infekcijas skartajās Āfrikas valstīs Ebolas vīrusslimība nereti izplatās ārstniecības iestādēs.

„Jāatceras, ka Ebolas vīrusslimība neizplatās pa gaisu, kā, piemēram, gripa, bet gan kontaktu ceļā, līdz ar ko inficēšanās risku iespējams samazināt līdz minimumam” atgādina SPKC direktore Inga Šmate.

SPKC atgādina, ka ar Ebolas vīrusslimību inficēties iespējams:

tieša kontakta ceļā ar asinīm vai citiem ķermeņa šķidrumiem (piemēram, siekalām, urīnu) no dzīviem vai mirušiem inficētiem cilvēkiem (piemēram, apbedīšanas ceremonijā);

kontaktējoties ar slimnieka vai miruša cilvēka ķermeņa piesārņotajiem priekšmetiem;

nedrošu seksuālu kontaktu ceļā ar personām, kuras pārslimojušas infekciju līdz pat septiņām nedēļām pēc izveseļošanās;

nonākot tiešā kontaktā ar dzīvu vai mirušu savvaļas dzīvnieku (piemēram, pērtiķu, meža antilopju un sikspārņu) asinīm vai citiem ķermeņa šķidrumiem, ja dzīvnieks ir inficēts.

Tāpat arī Ebolas vīruss ir neizturīgs ārējā vidē - ziepes, hlorūdens, saules gaisma un žāvēšana ātri iznīcina vīrusu. Arī izmazgājot ar šķidrumiem inficētu apģērbu veļas mašīnā, Ebolas vīruss tiks iznīcināts.

Šobrīd SPKC speciālisti turpina sekot līdzi situācijai sadarbībā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru un ir gatavi organizēt nepieciešamos pasākumus, ja infekcija tiks ievesta valstī. Īpaši profilakses pasākumi pašreiz Latvijas iedzīvotājiem nav nepieciešami, jo Ebola vīrusa cirkulācija (pārnešana no cilvēka uz cilvēku) līdz šim tika konstatēta tikai Āfrikas valstīs.

SPKC atgādina, ka pēc atgriešanās no Ebolas vīrusslimības skartas teritorijas ir nepieciešams 21 dienu novērot savu veselību. Ja Jums parādās slimības pazīmes palieciet mājas, sazinieties ar ārstu un informējiet par savu ceļojumu.

Pievieno komentāru

Veselība