Ieteikumi rīcībai aukstā laikā 3

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi atgādina, ka nepiemērots apģērbs un uzvedība aukstā laikā, var izraisīt ķermeņa daļu apsaldējumus vai visa ķermeņa atdzišanu (hipotermiju).

Atdzišana jeb hipotermija var iestāties, pazeminoties ķermeņa temperatūrai, iegremdējoties aukstā ūdenī vai ilgstoši atrodoties aukstumā. Atdzišanas rezultātā organisms sāk zaudēt siltumu ātrāk nekā spēj to atjaunot.

 

Par pazeminātu ķermeņa temperatūru var uzskatīt tādu, kas zemāka par 36,6 grādiem, tomēr šī ierastā jeb normālā ķermeņa temperatūra katram var būt individuāla. Visjūtīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un vecāka gadagājuma cilvēki. Arī alkohola lietošana palielina nosalšanas risku.

 

Alkohola ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, mazinās drebuļu aizsargmehānisms un cietušais nespēj adekvāti uztvert apkārtni un notiekošo.

 

Hipotermijas attīstību var veicināt arī dažādas saslimšanas - cukura diabēts, centrālās nervu sistēmas bojājumi, traumas, u.c.

 

Nokļūstot aukstā ūdenī, cilvēka ķermeņa temperatūra pazeminās daudz ātrāk nekā gaisā. Mēģinājumi peldēt aukstā ūdenī, lai sasildītos, rada tikai lielāku siltuma zudumu. Nopietnus draudus veselībai var radīt cilvēka ilgstoša atrašanās ūdenī, kura temperatūra ir zemāka par 21 grādu.

 

Hipotermijas risku palielina arī stiprs vējš.

 

Lai sevi pasargātu no aukstuma ietekmes, atcerieties, ka dodoties ārā, gan bērniem, gan pieaugušajiem vajadzētu valkāt siltus apavus (tādi, kas nav cieši pieguloši) un zeķes (vilnas vai kokvilnas, sintētikas nav ieteicamas), kā arī neaizmirst cepuri un šalli. Valkājiet dūraiņus, jo tie silda labāk nekā pirkstaini cimdi. Izvēlieties mitrumu necaurlaidīgas un siltumu saglabājošas virsdrēbes. Uzvelciet vairākas apģērba kārtas, kas nav cieši pieguļošas ķermenim, tādējādi ļaujot asinsritei brīvi cirkulēt. Vairākas apģērba kārtas ļaus novilkt lieko apģērbu gadījumā, ja kļūs karsti. Vilnas, zīda vai polipropilēna audumi ķermeņa siltumu saglabās labāk nekā kokvilna. Nevelciet kustības ierobežojošu apģērbu.

 

Atgādinām:

 

* Ķermeņa drebēšana un trīcēšana ir pirmā pazīmē, kas liecina par to, ka tas zaudē siltumu - neignorējiet to, dodieties iekštelpās sasildīties.


* Gadījumā, ja cilvēkam ir augsts asinsspiediens vai kāda cita sirds saslimšana, viņam nevajadzētu aukstā laikā strādāt ārā. Tomēr, ja esat nolēmis, piemēram, tīrīt sniegu - nepārpūlieties, saģērbieties silti un strādājiet lēnām.


* Aukstā laikā, atrodoties ārā ar kailām rokām, nepieskarieties metāla virsmām.


* Esiet piesardzīgi - nepakrītiet uz apledojušām kāpnēm un ietvēm. Nokaisiet tās ar sāli, smiltīm, pelniem vai citām vielām, kas nodrošina drošu pārvietošanos. Augstpapēžu apavi rada nestabilitāti un lielāku krišanas, traumu iegūšanas risku.


* Ja dodaties slēpot, slidot vai plānojat citas sportiskas aktivitātes ārā - paņemiet līdzi sausu drēbju komplektu un siltu dzērienu termosā. Sportam izvēlieties kvalitatīvu un droši sporta inventāru.


* Aizsalušas upes, dīķi un citas ūdenskrātuves nav droša virsma, lai pārvietotos, slidotu, spēlētu hokeju u.tml. - neatstājiet bērnus bez uzraudzības to tuvumā.


* Rūpējoties par mājokļa apsildīšanu - nepārkuriniet krāsnis un kamīnus. Esiet piesardzīgi lietojot sildītājus - novietojiet tos drošā attālumā no mēbelēm, aizkariem un cietiem priekšmetiem, kas var aizdegties. Nekad neapklājiet sildītāju ar drēbēm.

 

Zema ķermeņa temperatūra negatīvi ietekmē smadzeņu darbību un cilvēks var nejust hipotermijas iestāšanos.

 

Vieglas hipotermijas (ķermeņa atdzišanas) pazīmes:

 

o Cietušajam ir drebuļi/trīcēšana;


o Koordinācijas traucējumi;

 

o Pavājinās domāšana un atmiņa;


o Bērniem: sarkana, auksta āda.

 

 

Smagas hipotermijas (atdzišanas) pazīmes:

 

* Cilvēkam var būt palēnināta sirdsdarbība;


* Asinsspiediena pazemināšanās;


* Paplašinātas acu zīlītes;


* Pavājināti ķermeņa refleksi;


* Vājš pulss un elpošana;


* Samaņas zudums.

 

Kā rīkoties, ja cietušais ir pie samaņas:

 

* Nogādājiet cietušo siltās telpās, un pārvietojot centieties cietušo pēc iespējas mazāk kustināt;


* Saudzīgi (pa apģērba vīli pārgriežot) atbrīvojiet viņu no mitrām vai slapjām drēbēm un apaviem;


* Sasedziet ar siltām segām, drēbēm, dvieļiem vai jebkādiem citiem pārklājiem, kas nodrošina siltumu.

 Jāsasedz arī galva, seja jāatstāj neapsegta;


* Dodiet padzerties siltu šķidrumu, kas nesatur kofeīnu un alkoholu;


* Izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību;


* Neiegremdējiet cietušo karstā ūdenī, tas sasildīs viņu pārāk ātri.

 

Kā rīkoties, ja cietušais ir bezsamaņā:

 

* Izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību;


* Ja medicīniskās palīdzības izsaukšana nav iespējama, līdz brīdim, kad cietušajam palīdzību var sniegt ārsts, atbrīvojiet viņu no slapjām drēbēm un apaviem un silti sasedziet;


* Pēc iespējas mazāk kustiniet cietušo, nemēģiniet viņu sasildīt berzējot ķermeni. Cietušajam nedrīkst dot alkoholu saturošus dzērienus.

 

Ķermeņa apsaldējumi rodas, kad aukstuma ietekmē tiek nodarīti ādas, audu vai muskuļu bojājumi.

 

Visbiežāk cilvēki apsaldē atklātās ķermeņa daļas - degunu, vaigus, zodu, arī roku un kāju pirkstus.

 

Apsaldējumus veicina:

 

* Mitrums;


* Cieši apavi, ilgstoša stāvēšana uz vietas;


* Vējš.

 

Iespējamas dažādas apsaldējuma pakāpes.

 

Apsaldējumu pazīmes: apsaldēto ķermeņa daļu āda kļūst bāla, ir iespējamas sāpes, kas audiem sasalstot un apsaldējumam kļūstot dziļākam, ātri samazinās. Kad apsaldējuma vieta tiek sasildīta, tajā jūtamas stipras sāpes, pietūkums un var veidoties pūšļi.

 

Kā rīkoties apsaldējumu gadījumā:

 

o Izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību vai nogādājiet cietušo uz tuvāko medicīniskās palīdzības iestādi;


o Līdz brīdim, kad cietušajam palīdzību var sniegt ārsts, nogādājiet viņu siltumā un novelciet mitrās un/vai cieši piegulošās drēbes un apavus;


o Dod dzert siltu dzērienu, kas nesatur alkoholu;


o Apsaldētās ķermeņa daļas ietiniet tīrā sausā apsējā, apsaldētos pirkstus nesasaitējiet kopā;


o Paceliet apsaldēto ekstremitāti uz augšu, to nedrīkst masēt;


o Nesildiet apsaldētās ķermeņa daļas tās berzējot, berzēt nedrīkst arī ar sniegu.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

māmiņai

skolas administrācijai vajadzēja ziņot, bet, ja ziņa nav Jūs sasniegusi, tad droši varu teikt, ka pamatskolēni -20 un vairāk grādu salā (un, ja dzīvo vairāk kā 1km no skolas) uz skolu drīkst neiet.

pirms 11 gadiem, 2010.01.22 18:43

māmiņa

maniem bērniem ir 13 gadi iet 6 klasē,ko man darīt ja ārā ir -20 un vairāk grādu,uz skolu jāiet vairāk kā 1km.

pirms 11 gadiem, 2010.01.22 13:43

Veselība