Ieviešot jaunu finansēšanas sistēmu, gadā C hepatīta ārstēšanā iespējams ietaupīt 2.22 miljonus eiro

Esošās veselības finansēšanas sistēmas ietvaros C hepatīta ārstēšanai gadā tiek tērēti 3,2 miljoni EUR. Diemžēl statistika apliecina, ka ar esošo terapiju izārstējās tikai puse no C hepatīta pacientiem, bet otrai pusei alternatīvu ārstēšanas iespēju nav, kā rezultātā valsts lieki iztērē 1.59 miljonus EUR.

Ieviešot jauno finansēšanas modeli, kura ietvaros medikamentu kompensācija tiks palielināta līdz 90% un apmēram 200 pacientiem sniegta iespēja ārstēties ar mūsdienīgām terapijām, ļaus efektīvi izmantot esošos resursus 2,22 miljonu euro apmērā ik gadu, kā arī samazināt izdevumus 4,30 miljonu apmērā citās budžeta sadaļās, tajā skaitā arī sociālajā budžetā.


Lai arī terapijas efektivitāte un tās rezultāts nojaušams jau to uzsākot, neviena pacienta un speciālista rokas neceļas to pārtaukt un tādējādi apstādināt neefektīvu valsts līdzekļu izlietošanu - pacientiem tā ir vienīgā iespēja uz ārstēšanos, jo citas ārstēšanās iespējas netiek nodrošinātas kā rezultātā pacienti nonāk bezizejas un bezcerības situācijā.


Valsts C hepatīta pacientiem kompensē ārstēšanos 75% apmērā, taču , lai to uzsāktu pacientam pašam ik mēnesi nepieciešams veikt līdzmaksājumu 25% jeb 200 – 300 EUR apmērā. Tas nozīmē, ka to pacientu ārstēšanai, kuriem līdžsinējā terapija nav efektīva kopumā lieki tērējam 3,45 miljonus eiro pacientu un valsts līdzekļu. Tāpat būtiski pieminēt, ka pacientiem pašiem jāsedz ar ārstēšanos saistītie papildu izdevumi par blakusparādību ārstēšanu, kas rada papildu finansiālo slogu uz jau tā dārgās ārstēšanās rēķina.


Lai tiktu galā ar ārstēšanos pacienti ir spiesti ņemt darba nespējas lapas, kā arī pieteikties invaliditātes pabalstiem, tādējādi no valsts budžeta, patērējot aptuveni 4.8 miljonus eiro. Ja pacienti neuzsāk laicīgu C hepatīta ārstēšanu, tad slimība var progresēt dekompensētā cirozē un hepatocelulārā karcinomā (aknu vēzis) un pacientiem, kuri slimo ar hroniska C hepatīta izraisītu aknu cirozi vai aknu vēzi tiek piešķirta 1.grupas invaliditāte, kas paredz ka ik gadu 967 aknu cirozes un 145 hepatocelulārās karcinomas jeb aknu vēža pacientiem tiek tērēti 0.11 miljoni EUR tikai pabalstu apmaksai, bet ārstēšanai aknu cirozes pacientiem tiek novirzīti 0.28 miljoni, bet aknu vēža pacientiem 0.16 miljoni no veselības aprūpes budžeta.


Tāpat šiem pacientiem, kuriem diagnosticēta aknu ciroze vai aknu vēzis valsts šobrīd neapmaksā un Latvijā neveic aknu transplantāciju, kas ir vienīgā šo pacientu iespēja izdzīvot.


2015.gadā zāļu ražotāji par 20% jeb 0.63 miljoniem EUR ir samazinājuši cenu esošajai terapijai, kā rezultātā pietuvinoties iespējai paaugstināt esošo medikamentu kompensācijas apmēru līdz 90% un tādējādi veidot jaunu C hepatīta pacientu atbalsta sistēmu, sniedzot iespēju ārstēties pacientiem, kuriem līdz šim šādas iespējas nebija.


Jaunā sistēma, kuras ietvaros plānota 90% medikamentu kompensācija paredz iespēju uz ietaupījuma rēķina kompensējamo medikamentu sarakstā iekļaut arī inovatīvus medikamentus ar 97% efektivitāti apmēram 200 pacientu ārstēšanai, kuriem līdzšinējā terapija nav bijusi efektīva, tā rezultātā būtiski palielinot izveseļojušos C hepatīta pacientu skaitu, kas turpmāk neradīs inficēšanās draudus pārējiem sabiedrības locekļiem.


Īstenojot jauno sistēmu, gadā tiks efektīvi izmantoti jau šobrīd tērētie 2,2 miljoni EUR veselības budžeta līdzekļu un izdevumi 4,38 miljonu apmērā pakāpeniski mazināsies ar katru gadu, jo būtiski palielināsies izārstēto pacientu skaits.


Sabiedriskā bezpeļņas organizācija „Hepatīta biedrība” aicina visus iepazīties ar sistēmas izmaiņām un izteikt atbalstu Veselības ministrijas sniegtajiem grozījumiem, kā arī lūgt ministru prezidenti un ministrus atbalstīt šo priekšlikumu.


Jau vēstīts, ka Veselības ministrija (VM) šogad medikamentiem papildus prasīs 4,2 miljonus eiro, tostarp, lai ieviestu jaunu terapiju C hepatīta pacientu ārstēšanā un palielinātu esošo medikamentu kompensācijas apmēru no 75% uz 90%.


Atgādinām, ka C hepatīts ir infekcijas slimība, kas ir lipīga un ar to var inficēties ikviens cilvēks ikvienā vecumā.

Pievieno komentāru

Veselība