Izglītos sabiedrību par akromegāliju

Latvijas Endokrinologu asociācija, uzsākot izglītojošu kampaņu, aicina sabiedrību pievērst uzmanību retas slimības akromegālijas atpazīšanai un tās savlaicīgas ārstēšanas uzsākšanai, tādā veidā pasargājot slimniekus no pavadošajām slimībām, kas paaugstina priekšlaicīgas mirstības risku un būtiski pasliktina pacientu dzīves kvalitāti.

Akromegālija paaugstina priekšlaicīgas nāves risku vairāk kā par 30%. To izraisa pavadošās slimības kā audzēji, sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts un elpceļu slimības, kas, kā izpētīts, var samazināt cilvēku mūžu par apmēram 10 gadiem un paaugstināt mirstības risku par 2,5 reizēm. Savlaicīgi atpazīstot un uzsākot ārstēšanu, var apturēt akromegālijas un ar to saistīto slimību attīstīšanos, un pacients var dzīvot normāla cilvēka dzīvi.  

Saskaņā ar Latvijas Endokrinologu asociācija aprēķiniem, kas balstīti uz pasaules pieredzi, Latvijā vajadzētu būt līdz 300 akromegālijas slimnieku. Tai pat laikā šobrīd uzskaitē ir tikai 80 akromegālijas pacientu, kas nozīmē, ka ir ļoti liels neatpazīto slimnieku skaits.

 

Semināros izglītos ģimenes ārstus

Vieni no pirmajiem, kuriem būtu jādiagnosticē šī slimība, ir ģimenes ārsti. Tāpēc šo piektdien 28.septembrī Latvijas Endokrinologu asociācija piedalīsies Latvijas lauku ģimeņu ārstu asociācijas rīkotajā konferencē Rīgā, lai izglītotu ģimenes ārstus no dažādiem Latvijas reģioniem par akromegāliju un dalītos pieredzē tās simptomu atpazīšanā.

 

Dr.med.Ilze Konrāde, Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēdētāja, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca Gaiļezers Endokrinoloģijas nodaļa: „Viena no raksturīgākajām akromegālijas pazīmēm ir neproporcionālā ķermeņa daļu palielināšanās. Piemēram, izteikti palielinās plaukstas (par to var liecināt gredzens, kas kļuvis par šauru) kāju pēdas (nepieciešami lielāki apavi), deguns, ausis, izvirzīts zods. Turklāt izmaiņas ķermeņa uzbūvē notiek ļoti lēni daudzu gadu garumā, tādēļ slimnieks un tuvinieki pie tām pierod un neuzskata tās par kaut ko neparastu. Dažkārt akromegālijas agrīni simptomi var būt menstruālā cikla traucējumi, sāpes locītavās vai pastiprināta svīšana. No vienas puses, akromegāliju nereti ir grūti atpazīt, no otras puses- akromegālijas neārstēšana veicina pavadošo slimību rašanos un progresēšanu, kas nozīmē, ka tā vietā, lai ārstētu pacientu no pamata slimības, tas par valsts un privātiem līdzekļiem tiek nesekmīgi ārstēts no diabēta, sirds un asinsvadu, plaušu un onkoloģiskām slimībām."

 

Dr.Līga Kozlovska, Latvijas lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente: „Lai gan akromegālija ir reti sastopama slimība, tomēr bažas rada salīdzinoši lielais neidentificēto pacientu skaits. Šajā gadījumā ģimenes ārsti ir kā katalizators, kas var savlaicīgi atpazīt simptomus, nosūtīt pie speciālistiem un uzsākt izmantot atbilstošas ārstēšanās metodes. Savukārt izglītojoša kampaņa ir nepieciešama, lai pacienti vai to tuvinieki varētu paši atpazīt simptomus un paši meklēt palīdzību pie ģimenes ārsta vai endokrinologa."

Plānots, ka Latvijas Endokrinologu asociācijas ārsti veiks izglītojošas aktivitātes līdz gada beigām gan izglītojot sabiedrību, gan ārstus.

 

Savlaicīga ārstēšana uzlabo dzīves kvalitāti

Akromegālija ir smaga, hroniska, progresējoša slimība, kas raksturojas ar pastiprinātu augšanas hormona sintēzi, izraisot neproporcionālu skeleta, iekšējo orgānu un audu augšanu. Agrīnie akromegālijas simptomi ir neproporcionāla plaukstas un pēdas palielināšanās, mīksto audu sabiezēšana. Izmaiņas sejas vaibstos - akcentētas lūpas, uzacu pauguri, uz priekšu izvirzīts apakšžoklis, deguna un ausu palielināšanās, parādās atstarpes starp zobiem, āda kļūst biezāka u.c. Cilvēks izskatās vecāks, balss kļūst rupjāka, sievieti vidējos gados šīs izmaiņas padara vīrišķīgāku.

 

Ārējā izskata izmaiņu dēļ tie saskaras ar sociālo atstumtību darbā un privātajā dzīvē, kas būtiski samazina to dzīves kvalitāti un veicina depresiju. Izmaiņas ārējā izskatā notiek lēni un pakāpeniski līdz pat 15 gadiem.

 

Savlaicīgas un adekvātas terapijas rezultātā lielākā daļa simptomu var mazināties vai izzust. Akromegālijai ir vairākas ārstēšanas iespējas: ķirurģiskā, medikamentozā un staru terapija. Ārstēšanas terapijas galvenais mērķis ir hormonu līmeņa normalizēšana asinīs, lai novērstu akromegālijas radītās komplikācijas un samazinātu paaugstinātās mirstības riskus.

Pievieno komentāru

Veselība