Izgulējumu dienā aicinās pievērst uzmanību profilaksei

Sekojot citu pasaules valstu veselības organizāciju iesāktajai tradīcijai, šogad arī Latvijā 20. novembrī tiks atzīmēta īpaša, izgulējumiem veltīta diena, kuras laikā pacienti, to tuvinieki, medicīnas un aprūpes jomā strādājošie un visa sabiedrība aicināta pievērst vairāk vērības izgulējumu rašanās cēloņiem un šīs problēmas risināšanai.

 

Lai pilnveidotu sabiedrības zināšanas, kā pasargāt sevi un citus no izgulējumiem, Brūču un izgulējumu asociācija sadarbībā ar Brūču klīniku un AB Medical ir izdevusi informatīvus materiālus- bukletu un plakātu, kas drukātā veidā būs pieejami lielākajās medicīnas iestādēs, bet elektroniskā formā būs lejuplādējami organizācijas mājas lapā: www.problemwounds.lv.  

Pacientiem, kuriem izgulējumi jau radušies, tiks piedāvāta iespēja pieteikties uz bezmaksas brūču speciālista vizīti savā dzīvesvietā, kuras laikā ārsts apskatīs brūces, ieteiks ārstēšanu un izstāstīs, kā rūpēties par sevi ikdienā. Par vizītēm lūdzam interesēties 20. - 27. novembrim 9.00 -17.00, zvanot pa tālruni 20388909 .

 

Izgulējumi ir veselības problēma, ar kurām bieži saskaras cilvēki ar ierobežotām kustību iespējām. Visvairāk šim riskam pakļauti cilvēki ar mugurkaula traumām, pacienti ar neiroloģiskām slimībām, tie, kas ilgstoši atrodas bezsamaņā, un cilvēki sirmā vecumā. Ilgstoši nemainot stāvokli, audos, kuri tiek saspiesti zem ķermeņa svara, samazinās asins apgāde un tie pakāpeniski atmirst. Šajās vietās pēc neilga izveidojas brūces, kas neārstētas turpina paplašināties un bojāt arvien dziļākus audus, kā arī var izraisīt asins saindēšanos.

 

Jāatceras, ka dažkārt pietiek vien ar pāris stundām nekustīgā stāvoklī, lai rastos virspusēji ādas bojājumi, tāpēc pacientam pašam vai ar tuvinieku palīdzību ik dienas uzmanīgi jāseko līdzi pozīciju maiņai un ādas veselības stāvoklim. Atšķirībā no nobrāzta ceļgala vai citām ikdienišķām traumām, izgulējumu brūces grūti padodas ārstēšanai, tāpēc šo problēmu ir būtiski uzsākt risināt sākuma stadijā, kamēr vēl iespējams palīdzēt ar vienkāršākām ārstniecības metodēm un rūpīgu profilakses pasākumu ievērošanu. Lai sadziedētu ielaistus un plašus izgulējumus, nereti tiek pielietotas mikroķirurģijas metodes, un pacienta atveseļošanās var ilgt daudzus mēnešus, daļu no kuriem nāksies pavadīt slimnīcas palātā.

 

Pievieno komentāru

Veselība