Jaunas iespējas melanomas ārstēšanā

Melanoma ir bīstams un agresīvs pigmentšūnu audzējs, kuram progresējot, tas var veidot metastāzes galvas smadzenēs, plaušās un aknās. Visefektīvāk no melanomas var izvairīties – saudzējot ādu no UV stariem un sekojot līdzi dzimumzīmēm. Taču, ja slimība izplatījusies, būtiski ir zināt, ka viena no efektīvākajām ārstēšanas metodēm ir radioķirurģija – ļoti precīza apstarošana ar starojuma devu, kas nogalina pat citādi uz jonizējošo starojumu praktiski nejūtīgās melanomas šūnas.

Sekmīgā melanomas metastāžu ārstēšanā izšķirošs nosacījums ir to savlaicīga atklāšana, norāda Nukleārās medicīnas centra (NMC) “Medvision” radiologs-diagnosts dr.Marika Kalniņa. “Jaunākie pētījumi rāda, ka attālo melanomas metastāžu diagnosticēšanā (III un IV stadija) kompjūtertomogrāfijas (CT) un magnētiskās rezonanses (MRI) iespējas ir ierobežotas un nepieciešams veikt pozitronu emisijas tomogrāfijas/ kompjūtertomogrāfijas (PET/CT) izmeklējumu. PET/CT ir šobrīd precīzākā un modernākā metode pasaulē, kas ļauj precīzi noteikt melanomas stadiju, atrast un precizēt metastāžu perēkļus un to daudzumu, precīzi parāda recidīvu un vēlāk – terapijas efektivitāti,” skaidro dr.Kalniņa. 

Stereotaktiskās radioķirurģijas centra “Sigulda” ārsts Māris Mežeckis: “Melanomas šūnas gadu desmitiem tika uzskatītas par nejūtīgām uz staru terapiju. Lielā mērā tas ir pamatoti attiecībā uz sākotnējo audzēju, ja tas attīstās ādā, kur efektīvākā ārstēšanas metode ir plaša ķirurģiska ārstēšana. Citādi ir ar melanomas metastāzēm un melanomu, kas attīstījusies no acs apvalku pigmentslāņa. Pēdējo gadu desmitu sasniegumi staru terapijas iekārtu jomā ir devuši iespēju precīzi pievadīt tik augstu starojuma devu melanomas šūnām, ka tās tiek nogalinātas vai to augšana uz laiku tiek apturēta, ievērojami attālinot slimības progresiju.”

Kā skaidro dr.Mežeckis, saņemot simptomātisku terapiju, melanomas pacienti ar galvas smadzeņu metastāzēm var mirt pat mēneša laikā. Savukārt veicot radioķirurģiju, dzīvildzes rādītāji būtiski uzlabojas, labvēlīgos gadījumos tuvojoties vienam gadam. Starp pacientiem, kuri saņēmuši radioķirurģiju, melanomas metastāzēm galvas smadzenēs ir arī tādi, kuru dzīvildze sasniedz divus, trīs un pat piecus un vairāk gadus.  Radioķirurģija var tikt pielietota arī gadījumos, kad melanomas metastāzes atrodas neiroķirurģiskai operācijai neaizsniedzamās vietās – tuvu smadzeņu stumbram, redzes nerviem, asinsvadiem u.tml. Tāpat radioķirurģijai ir priekšrocības gadījumos, ja pacientam tiek konstatētas vairākas metastāzes dažādās smadzeņu vietās – ķirurģiska operācija ar galvaskausa atvēršanu parasti netiek piemērota gadījumos, ja ir vairāk nekā 2-3 metastāzes.

Radioķirurģiju sekmīgi arī pielieto gadījumos, ja atsevišķas melanomas metastāzes ir plaušās, nierēs, aknās vai kaulos. Orgānos, kuri atrodas pastāvīgā kustībā elpošanas dēļ (plauša, aknas, nieres), robotizētajai radioķirurģijai ir īpašas priekšrocības. Staru avots (lineārais paātrinātājs) ir savienots ar kustīgu robota “roku” – robotizētais mehānisms ļauj sekot līdzi audzējam elpošanas laikā, tādejādi, nodrošinot minimālu apkārtējo audu apstarošanu un komfortu pacientam terapijas laikā, jo nav nepieciešama elpas aizture.

Robotizētā radioķirurģija ir pieejama SRC “Sigulda”. Centrā sekmīgi tiek veiktas radioķirurģijas procedūras galvas smadzeņu labdabīgiem un ļaundabīgiem audējiem. Tāpat centrā ir sekmīgi tikusi veikta unikāla radioķirurģijas procedūra acs apvalku melanomas perēklim. Sīkāka informācija www.cyberknife-sigulda.lv

Šobrīd vienīgā PET/CT iekārta Latvijā pieejama NMC "Medvision". Plašāku informāciju var iegūt www.medvision.lv 

Pievieno komentāru

Veselība