Kā atpazīt diabētisko neiropātiju?

Cukura diabēts nereti izraisa dažādas komplikācijas, tādēļ svarīgi atpazīt ne tikai slimību, bet būt informētiem par iespējamām komplikācijām, to pazīmēm un izpausmi. Viena no biežākajām cukura diabēta komplikācijām ir diabētiskā neiropātija.

VAS P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas 19.neiroloģijas nodaļas neirologs Ojārs Rubens skaidro, ka diabētiskā neiropātija ir nervu slimība, ko izraisa daudzas diabētam raksturīgas patoloģijas.

 


Nervu bojājumus cukura diabēta slimniekiem var izraisīt dažādi faktori, tomēr kā primārais un galvenais faktors diabētiskās neiropātijas attīstībā ir paaugstināts cukura līmenis asinīs.

 

Svarīga loma ir arī insulīna līmenim, holesterīna un tā frakciju lielumiem, kas darbojas kā papildus riska faktori. Jāņem vērā arī traumu sekas, kas var ietekmēt perifēros nervus, kā arī tas, ka cukura diabēta pacientiem ir traucēta nervu atjaunošanās pēc to bojājumiem.

 

Iedzimtie faktori nav koriģējami, par tiem vajadzētu atcerēties, ja radiniekiem ir bijusi kāda roku un/vai kāju nervu slimība.

 

"Neiropātijas ir biežākās cukura diabēta komplikācijas ar augstu saslimstības risku. Perifērās neiropātijas dēļ tiek veiktas 50 līdz 70 procentu netraumatisko kāju amputācijas. Ap 25 procentiem cukura diabēta pacientu ir neiropātiskas sūdzības. 50 procentiem pacientu ar vienkāršu izmeklēšanu un 90 procentiem ar speciālu izmeklēšanu atklāj neiropātijas. Šo komplikāciju visprecīzāk var noteikt ar mērķtiecīgu tās meklēšanu. Apmēram 50 procentiem diabēta slimnieku ir kāda neiropātijas forma, bet ne visiem ir spilgti izteikti simptomi. Visbiežāk neiropātijas simptomi ir izteikti slimniekiem ar 25 gadu diabēta "stāžu"," norāda neirologs.

 

Diabētiskā neiropātija biežāk sastopama slimniekiem virs 40 gadu vecuma ar slikti kontrolētu glikēmiju, paaugstinātu tauku saturu asinīs, paaugstinātu asinsspiedienu un palielinātu ķermeņa svaru. Visbiežāk sastopamais tips ir perifēra neiropātija, kas skar rokas un kājas.

 

Tipiskākās pazīmes ir pastāvīgas, dedzinošas, lēkmjveidīgas vai asas sāpes, nepatīkamas, neciešamas sajūtas, arī tirpšana, sāpes uz spiedienu, pieskārienu. Iespējams arī sāpju, temperatūras, vibrācijas, spiediena sajūtas pazeminājums vai pat pilnīgs zudums.

 

"Ja ir cukura diabēts un kādas no augstākminētajām pazīmēm, ir jāvēšas pie sava ārstējoša ārsta pēc padoma. Ārsti ir informēti par diabētiskās neiropātijas noteikšanas metodēm, un tās ārstēšanas shēmām. Jāatceras, ka galvenais nosacījums, lai attālinātu cukura diabēta komplikāciju rašanos un to progresēšanu, ir labi kontrolēts cukura līmenis asinīs," piebilst O.Rubens.

Pievieno komentāru

Veselība