Kardiologi aicina pievērst uzmanību sirds mazspējas simptomiem un rīkoties

Lai veicinātu sirds mazspējas savlaicīgu profilaksi un izglītotu pacientus par šīs smagās slimības ārstēšanas nozīmi, Latvijas Kardiologu biedrība sadarbībā ar pacientu biedrību „ParSirdi.lv” aicina sirds mazspējas pacientus uz tikšanos ar speciālistiem, kas notiks 20. maijā plkst. 16.30 Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes konferenču zālē.

  Sirds mazspēja ir aktuāla problēma arī mūsu valstī, un tiek lēsts, ka vecuma grupā līdz 65 gadu vecumam to sastop aptuveni 1% iedzīvotāju, savukārt 75-85 gadu vecumā - jau 7%.

Lai savlaicīgi uzsāktu sirds mazspējas ārstēšanu un novērstu lielāku komplikāciju izveidošanos, ir ārkārtīgi svarīgi pamanīt sirds mazspējas simptomus, tos novērtēt un attiecīgi rīkoties.

Izplatītākie sirds mazspējas simptomi ir:

pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu;

elpas trūkums, nogurums un nespēks;

paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.

Sirds mazspēja ir viens no nelabvēlīgākajiem sindromiem sirds un asinsvadu slimību grupā. Tā var attīstīties jebkuras savlaicīgi nediagnosticētas un neārstētas sirds slimības rezultātā, dažkārt sākuma stadijā tai var arī nebūt izteiktu simptomu.

Kardioloģe Ginta Kamzola, Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja: „Visbiežāk sirds mazspēju izraisa koronāra sirds slimība, it īpaši pārciests miokarda infarkts, un paaugstināts asinsspiediens, taču to var izraisīt arī dažādas sirds muskuļa un sirds vārstuļu slimības. Tāpēc mēs - kardiologi - iesakām regulāri pārbaudīt sirds veselību, tostarp, uzmanību pievēršot pulsam - optimālam pulsam miera stāvoklī jābūt aptuveni 60 sitieniem minūtē. It īpaši liela vērība šim rādītājam jāpievērš tieši sirds mazspējas pacientiem. Tāpat svarīgi ir sekot līdzi arī asinsspiedienam, paturot prātā, ka normāls asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80. Savukārt, ja kāds no šiem rādītājiem ir paaugstināts vai ir kādi citi simptomi, kas varētu liecināt par sirds mazspēju vai kādu citu kardioloģisku saslimšanu, ir ļoti svarīgi savlaicīgi vērsties pie sava ģimenes ārsta, lai nepieciešamības gadījumā tiktu veikti tālāki izmeklējumi un iespējami ātri tiktu uzsākta ārstēšana.”

Lai pievērstu uzmanību sirds mazspējas profilaksi, kā arī savlaicīgas diagnostikas un ārstēšanas nozīmei, šī gada 20.maijā plkst.16.30 Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes konferenču zālē (Raiņa bulvārī 19) norisināsies pasākums sirds mazspējas pacientiem un viņu tuviniekiem. Tā laikā būs iespēja noklausīties izglītojošas kardiologu lekcijas, iepazīties ar jaunāko informāciju sirds mazspējas ārstēšanā, kā arī saņemt informatīvos materiālus un veikt sirds veselības mērījumus. Lūgums dalību pieteikt pa tālruni: 20383221!

Pasākumā piedalīsies: Ginta Kamzola, Latvijas Kardioloģijas centra kardioloģe, LKB Sirds mazspējas Darba grupas vadītāja; Dace Freidenberga, Latvijas Kardioloģijas centra kardioloģe; Inese Mauriņa, pacientu biedrības „ParSirdi.lv” vadītāja.

Pasākumā būs iespēja saņemt informatīvos materiālus par sirds veselību, iepazīties ar jauno sirds mazspējas pacientu pasi, uzzināt, kāpēc sirds mazspējas pacientiem ir jāpievērš īpaša uzmanība tieši pulsam, saņemt praktiskus padomus veselības stāvokļa uzlabošanai, kā arī uzdot jautājumus speciālistiem un veikt asinsspiediena un pulsa mērījumus.

Diemžēl pacientiem ar sirds mazspēju raksturīga dzīves kvalitātes pasliktināšanās, biežas hospitalizācijas, kas dažādās valstīs veido 2-5% no visām neatliekamajām hospitalizācijām, un augsta mirstība.

Pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa: „Nereti pacienti pie speciālistiem nokļūst ļoti novēloti, kad sirds mazspēja jau ir strauji progresējusi un radušās komplikācijas.

Lai arī iedzīvotāji kopumā kļūst izglītotāki un zinošāki sirds veselības jautājumos, tomēr arvien valda tādi mīti, ka, piemēram, paaugstināts asinsspiediens ir norma vecākiem cilvēkiem vai ka sirds mazspēja ir nenovēršama slimība pacientiem gados. Tāpēc vēlamies atgādināt, ka lielākā daļa sirds un asinsvadu slimību riska faktoru ir novēršami gan ievērojot veselīgu dzīvesveidu, gan veicot regulāras sirds veselības profilaktiskās pārbaudes jau agrīnā vecumā. Savukārt, ja slimība tiek savlaicīgi diagnosticēta, mūsdienās lielākoties, ir iespējams arī sekmīgi ārstēt, tādējādi veicinot iedzīvotāju dzīvildzi un arī dzīves kvalitāti.”

Pievieno komentāru

Veselība