Kardiologi pauž satraukumu par blakusefektiem no statīnu lietošanas 2

Holesterīna līmeni pazeminoši preparāti, iespējams, var izraisīt sirds mazspēju
Pētījumi rāda, ka plaša holesterīna līmeni pazeminošu preparātu (statīnu) lietošana samazina ne tikai holesterīna biosintēzi, bet arī koenzīma Q10 ražošanu organismā. Šis fakts, neapšaubāmi, izraisa kardiologu satraukumu, jo koenzīms Q10 ir uzturviela, kas nodrošina ar enerģiju visas organisma šūnas un veicina pareizu sirds darbību. Šī problēma tika apspriesta starptautiskā zinātnes konferencē, kas nesen notika Londonā.

Lietojot šķietami nevainīgus statīnus holesterīna līmeņa pazemināšanai, ir iespējams radīt būtisku apdraudējumu savu veselībai. Ar šo satraucošu atklājumu nāca klajā divi ASV kardiologi nesenajā zinātnes konferencē Londonā. Pierādīts, ka statīni ne tikai pazemina holesterīna biosintēzi, bet arī traucē koenzīma Q10 ražošanu organismā. Ņemot vērā, ka koenzīms Q10 ir vitāli nepieciešams sirds muskuļa funkciju nodrošināšanai, tā sintēzes traucējumi var palielināt sirds mazspējas risku pacientiem, kuri lieto statīnu grupas zāles.


„Ja organismam trūkst jebkādu būtisku uzturvielu ilgāku laika periodu, vai arī ja šis deficīts ir pārāk nopietns, tad agri vai vēlu sāksies problēmas ar veselību," saka Pīters Langšens (Peter Langsjoen), kardiologs un biomedicīnas pētnieks no Teksasas, ASV, kurš jau gandrīz 20 gadus aktīvi pēta koenzīmu Q10 un sirds mazspēju.


„To, kas tagad notiek ASV, var nosaukt par sirds mazspēju epidēmiju," apgalvo dr. Langšens. „Mūsu valstī reģistrē vismaz 400000 sirds mazspējas gadījumu gadā. Puse no pacientiem, kam ir šī kaite, būs miruši pēc pieciem gadiem. Patiesībā tie ir 1999.gada dati, tāpēc ir iespējams, ka šobrīd šis skaitlis ir daudz lielāks," viņš piebilda.


Kaut gan uz doto brīdi vēl nav zinātniski apstiprināts, ka statīni ir galvenais sirds mazspējas cēlonis, un vienīgais pierādītais fakts ir tas, ka statīni izsmeļ koenzīma Q10 krājumus un nomāc tā ražošanu, ASV pētnieki pauž viedokli, ka viņu hipotēze ir uzmanības vērta.


„Mēs nevaram simtprocentīgi apgalvot, ka tieši koenzīma Q10 krājumu izsīkšana statīnu ietekmē rada sirds mazspēju, taču ir publicēti 30 pētījumi, kas runā par šī faktora nozīmi. Neskatoties uz to, statīnu grupas zāles joprojām ir izrakstītas, neievērojot pienācīgu piesardzību," ziņo dr. Langšens.


Viņa kolēģis, dr. Juliāns Viteikers (Julian Whitaker), kuram ir licence medicīnas praksei Kalifornijā un Vašingtonā, izsaka satraukumu par šo problēmu. „Mēs esam liecinieki potenciālai sabiedrības veselības katastrofai," viņš teica, prezentējot savus atklājumus Starptautiskās koenzīma Q10 asociācijas konferencē. Lai pievērstu plašāku valsts uzmanību ar statīnu lietošanu saistītajai problēmai, dr. Viteikers vērsās ar vēstuli ASV Pārtikas un zāļu pārvaldē (FDA), pieprasot statīnu ražotājiem informēt ārstus un pacientus par iespējamām blakusparādībām, kas var rasties pazemināta koenzīma Q10 līmeņa rezultātā.

Interesanti atzīmēt, ka sirds mazspējas gadījumu skaits ASV pieaug laikā, kad valstī samazinās smēķētāju skaits, kā arī pacientu skaits ar hipertensiju un koronāro slimību. Tāpēc sirds mazspējas gadījumu pieauguma iemesls nav gluži skaidrs. Šādos apstākļos Pīters Langšens prasa atbildīgāku rīcību no medicīnas profesijas pārstāvjiem.


„Laikā, kad cilvēki masveidā sirgst ar sirds slimībām, ārsta pirmais un galvenais pienākums ir būt pilnīgi drošam pa to, ka viņš nenodara netīšu kaitējumu saviem pacientiem. Tas ir galvenais priekšnoteikums medicīnas profesijā," viņš saka.


Pagājuši vairāk nekā 12 gadi, kopš laika, kad tika publicēti pierādījumi tam, ka regulāra statīnu lietošana pazemina koenzīma Q10 līmeni. Tajā pašā laikā, Merck, pasaules vadošais statīnu ražotājs, ieguva divus patentus, kas ļauj kombinēt statīnus ar koenzīmu Q10 vienā tabletē, lai izvairītos no blakusparādībām, taču šajā virzienā nekas netika paveikts.


„Mēs uztvērām viņu iniciatīvu ar lielu optimismu, taču līdz šim tirgū joprojām nav kombinēto zāļu, bet statīnu lietošanas pamācībā pat nav informācijas par statīnu ietekmi uz koenzīma Q10 līmeni organismā. Tas nav gluži godprātīgi," secina Pīters Langšens.


Savukārt, Pfizer Kanādā sniedz šādu informāciju sava statīnu produkta Lipitor instrukcijā: „Pacientiem, kas ārstējas ar atorvastatīnu un citiem statīniem ievērojami samazinās cirkulējošā ubihinona (koenzīma Q10) līmenis ... Ir ziņots, ka ubihinona līmeņa pazemināšanās miokardā var izraisīt sirds funkciju traucējumus pacientiem ar noslieci uz sastrēguma sirds mazspēju."


Slovākijas kardioloģijas vadlīnijas iesaka lietot koenzīmu Q10 statīnu ārstēšanas kursa laikā.
Tas nozīmē, ka dažas valstis jau sākušas rīkoties šajā jautājumā.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

meita

Tā ir totāla bezatbildība no ārstu puses , kuri štancē pacientiem statīnu saturošu mdikamentu receptes .
Mana mamma ar statīniem bija novesta līdz tādam stāvoklim , ka jau kārtoju viņu uz pansionātu dēļ totālās sirds mazspējas , muskuļu vājuma , depresijas utt. Bet Dievs nav mazais bērns , viņš visu redz un atver acis - nu jau 2 .nedēļu nedodu šīs ( jo nekāds paaugstinātais holesterīns viņai nav )un citas zāles , un mamma sāk atkopties un atplaukt . Visa šī medikamentu industrija ir miljardieru farmāciju kompāniju izveidots zirnekļa tīkls , kad ārsti tiek "uzpirkti " izrakstīt nevajadzīgas zāles , cilvēka dzīvība viņus interesē vismazāk. Cilvēki, esiet gudri!

pirms 6 gadiem, 2014.11.05 20:25

XL

Nemirsiet jau uzreiz gudrinieki. Kam jus ticat; tas ir jautajums! Kad ir infarkts vai smadzenu trieka drosi vainojiet sevi:)

pirms 3 gadiem, 2018.02.27 21:01

Veselība