Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kardiologs: Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju ir kāds no hipertensijas riska faktoriem

Gandrīz katram otrajam Latvijas iedzīvotājam ir kāds no hipertensijas riska faktoriem, šodien notikušajā preses pasākumā informēja Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs Andrejs Ērglis.

Hipertensija ir viena no izplatītākajām sirds un asinsvadu saslimšanām, un, kā uzsvēra Ērglis, hipertensijas riska faktori ir paaugstināts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna līmenis, kā arī smēķēšana.

Tāpat viens no hipertensijas riska faktoriem ir vecums: vīriešiem vairāk par 40 gadiem un sievietēm vairāk par 45 gadiem. Riska faktori ir arī iedzimta nosliece uz hipertensiju, stress, mazkustīgs dzīvesveids. Šo un citu riska faktoru kombinācija rada summējošu efektu uz sirds un asinsvadu saslimšanu attīstību.

Pēc Ērgļa teiktā, cilvēkam būtu jādzīvo vismaz 100 gadus, turklāt "viņa plaušas ir spējīgas strādāt 170 gadus, bet sirds - 150 gadus", taču cilvēki nerūpējas par savu veselību, tāpēc dzīves ilgums nereti ir ievērojami mazāks.

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis uzsvēra, ka nozīmīgs hipertensijas riska faktors ir arī ķermeņa masa, turklāt pēdējie pētījumi liecina, ka aptuveni 20% jau līdz septiņu gadu vecumam rodas aptaukošanās problēmas. Tas nozīmē, ka bērni ēd neveselīgi un maz kustās, tāpēc ir svarīgi izglītot sabiedrību un veicināt veselīgas ēšanas paradumus gan bērnu, gan arī pieaugušo vidū.

Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) direktors Uldis Līkops uzsvēra, ka mūsu mērķim būtu jābūt veselai sabiedrībai. Lai to panāktu, ir nepieciešams sākt jau ar bērnu izglītošanu skolās, aicinot viņus izvēlēties veselīgu dzīvesveidu.

Pēc Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētāja Anda Brēmaņa teiktā, hipertensija ir "labas dzīves" slimība, jo cilvēki to iemanto, pateicoties mazkustīgam dzīvesveidam.

SIA "Rimi Latvia" mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Eniņa stāstīja, ka, svinot Hipertensijas dienu un pievienojoties Veselības ministrijas (VM) iniciatīvai, veikalos "Rimi" šomēnes īpašā veidā tikšot piedāvāta veselīga pārtika, lai pievērstu cilvēku uzmanību gan tam, ka jārūpējas par savas sirds veselību un arī ķermeņa svaru, gan arī tam, ka veselīgi ēst bieži vien ir lētāk, jo tas nozīmē iegādāties graudaugu produktus un censties gatavot maltīti mājās.

Šomēnes gan "Rimi" veikalos, gan arī vairākās aptiekās bez maksas būs iespējams mērīt asinsspiedienu un noteikt ķermeņa masas indeksu. Kā uzsvēra Eniņa, pagājušā nedēļā četros veikalos veiktās pārbaudes liecināja, ka daudziem cilvēkiem ir problēmas ar lieko svaru un asinsspiedienu, taču tai pat laikā pārdevēju novērojumi liecina, ka cilvēku interese par veselīgu dzīvesveidu pēdējā laikā pieaug.

Arī 21 SVA sirds kabinetā Latvijā iedzīvotāji tiks īpaši aicināti pārbaudīt sirds veselību.

Sirds veselības kabineti atrodas Rīgā, Aizkrauklē, Balvos, Cēsīs, Daugavpilī, Jelgavā, Krāslavā, Kuldīgā, Liepājā, Limbažos, Līvānos, Rēzeknē, Saldū, Tukumā, Valkā un Ventspilī.

Kā ziņots, Pasaules hipertensijas diena tiek atzīmēta 17.maijā. Šīs dienas moto būs - "Sāls un augsts asinsspiediens - divi klusie slepkavas". Ar šo devīzi VM plāno uzsvērt, ka pārmērīga sāls lietošana uzturā veicina paaugstinātu asinsspiedienu, kas ir galvenais nāves cēlonis un izraisa insultu, infarktu un nieru slimības.

Pievieno komentāru

Veselība