Kardiologu ieteikumi sirds mazspējas pacientiem

Palielinoties iedzīvotāju dzīvildzei, pieaug to pacientu skaits, kas cieš no sirds mazspējas. Sirds mazspēja ir aktuāla problēma arī mūsu valstī, un tiek lēsts, ka vecuma grupā līdz 65 gadu vecumam to sastop aptuveni 1% iedzīvotāju, savukārt 75-85 gadu vecumā - jau 7%. Visbiežāk sirds mazspēju izraisa koronāra sirds slimība, it īpaši pārciests miokarda infarkts, un paaugstināts asinsspiediens, taču to var izraisīt arī dažādas sirds muskuļa un sirds vārstuļu slimības.

Tāpēc kardiologi iesaka regulāri pārbaudīt sirds veselību, tostarp, uzmanību pievēršot pulsam - optimālam pulsam miera stāvoklī jābūt aptuveni 60-70 sitieniem minūtē. Tāpat svarīgi ir sekot līdzi arī asinsspiedienam, atceroties, ka normāls asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80.

Kardioloģe Ginta Kamzola, Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja: „ Lai arī hroniska sirds mazspēja ir nopietna slimība, īpaši smagos gadījumos - 50% pacientu mirst 5 gadu laikā, pareizi lietojot medikamentus un sekojot ārsta norādījumiem, var paildzināt dzīvi un uzlabot tās kvalitāti, un pat strādāt! Tāpēc aicinu atcerēties, ka ir ārkārtīgi svarīgi pamanīt sirds mazspējas simptomus un attiecīgi rīkoties – doties pie ģimenes ārsta, kurš nozīmēs tālākās analīzes un izmeklējumus, kā arī ieteiks labāko ārstēšanu.”

Ieteikumi pacientiem, lai uzlabotu ārstēšanās rezultātus:

    * Ir jāseko līdzi, vai tiek lietotas atbilstošas medikamentu devas

    * Jāseko līdzi pulsam – sirds mazspējas pacientu pulsam jābūt zem 70 sitieniem/minūtē, ideāli – 60 sitieni/minūtē

    * Jākontrolē asinsspiediens, svars, holesterīns

    * Jāievēro veselīgs dzīvesveids un mērenas fiziskas slodzes

    * Lai izvairītos no komplikācijām, jāvakcinējas pret gripu

    * Ja stāvoklis pasliktinās, jāvēršas pie ārsta, nevis jāgaida, kad stāvoklis kļūst kritisks!


Izplatītākie sirds mazspējas simptomi ir:

    * Pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu;

    * Elpas trūkums, nogurums un nespēks;

   *  Paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.


Pievieno komentāru

Veselība