Kopīgiem spēkiem cīnīsies par vēža apkarošanu Eiropā

Šobrīd visā Eiropā katru gadu vēzi atklāj vairāk kā 3,2 miljoniem cilvēku. Ik gadu vairāk kā 1,7 miljoni cilvēki mirst no ļaundabīgā audzēja. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka, vēža izplatībai palielinoties par 2%, 2020.gadā Eiropā ik gadu ļaundabīgais audzējs tiks konstatēts aptuveni 4,8 miljoniem cilvēku. Tāpēc pagājušas nedēlas sākumā oficiāli tika uzsākta Eiropas partnerības programma vēža apkarošanai 2009.-2013.gadā, kurā piedalās arī Latvijas onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks".

Programmas ietvaros Eiropas Komisija aicināja cilvēkos no visas Eiropas dalīties savā pieredzē par cīņu ar vēzi. Savā pieredzē dalījās arī Latvijas onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības pārstāve Veronika Renerte: „Mēs atbalstām šo Eiropas Kopienu komisijas iniciatīvu, jo vēlamies uzlabot esošo situāciju. Diemžēl šobrīd Latvijā onkoloģijas jomā ir visbēdīgākā situācija no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, un ir jārīkojas, lai to mainītu. Esmu uzvarējusi cīņā ar vēzi, un ar to lepojos. Pirms 17 gadiem man diagnosticēja vairogdziedzera vēzi. Es nekritu panikā, un sapratu, ka man vienkārši ir jāsaņemas un jāuzvar. Tagad varu droši teikt, ka esmu vesela. Ja mans stāsts kādam var palīdzēt, uzmundrināt, iedvesmot - es par to tikai priecāšos."  

24.jūnijā Eiropas Kopienu komisija ierosināja uzsākt Eiropas partnerību vēža apkarošanai 2009.-2013.gadā, kuras mērķis ir atbalstīt dalībvalstu centienus apkarot vēzi, nodrošinot informācijas apzināšanas un apmaiņas sistēmu, zināšanas un resursus vēža profilaksei un apkarošanai.

 

Latvijā šobrīd ir vairāk kā 60 000 onkoloģisko pacientu, un katru gadu no jauna diagnozi „ļaundabīgs audzējs" izdzird vēl aptuveni 10 000 cilvēku. Diemžēl situācija onkoloģijā Latvijā ir viena no bēdīgākajām - vēl joprojām liels skaits ļaundabīgo audzēju tiek atklāts vēlīnās stadijās, kad efektīva ārstēšana vairāk nav iespējama, trūkst jaunākās paaudzes medikamentu, kas ievērojami uzlabotu pacientu pašsajūtu un paildzinātu dzīvi, nav rehabilitācijas iespēju.

 

Jānorāda, ka onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks" par savu mērķi ir izvirzījusi situācijas uzlabošanu gan īstenojot dažādas informatīvās kampaņas, gan ieviešot jaunas iniciatīvas. Tā, piemēram, šogad pirmo reizi Latvijā „Dzīvības koks" organizēja divas rehabilitācijas nometnes sievietēm, kuras pārdzīvojušas krūts vēzi, un dalībnieku atsauksmes liecina, ka rehabilitācijas onkoloģiskajiem pacientiem tiešām ir vitāli nepieciešama.

 

Plašāka sabiedrības uzmanības pievēršanas kampaņa plānota oktobrī, kas tradicionāli tiek dēvēts par Krūts veselības mēnesi. Šogad „Dzīvības koks" pirmo reizi rīkos Rozā lentītes solidaritātes dienu, aicinot ikvienu iesaistīties solidaritātes skrējienā un komandu sacensībās.

 

Ziedot „Dzīvības kokam" iespējams gan portālā www.ziedot.lv, gan „Dzīvības koks" labdarības interneta portālā www.percunziedo.lv.

Pievieno komentāru

Veselība