Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Koraļļi, ozons un pretgripas zāles no Krievijas – kā tirgotāji māna sabiedrību

Homeopātisks arsēna šķaidījums, ozona terapija, koloidālais sudrabs un koraļļu ūdens – šādus un citus brīnumlīdzekļus to izplatītāji sociālajos tīklos iesaka aizsardzībai pret COVID-19 un pat tā ārstēšanai. Viņu paustais ir bez pierādījumiem – pašlaik nav zinātniski pamatotu līdzekļu ne COVID-19 profilaksei, ne tā ārstēšanai. 
“Re:Check” apkopoja informāciju par sociālajos tīklos reklamētiem pseidomedikamentiem un metodēm, uz vairākiem norādīja arī mūsu lasītāji. Pēc “Re:Check” lūguma ar ekrānšāviņos redzamo (izņemot sludinājumu par “Arbidol” pārdošanu) iepazinās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe un Rīgas Stradiņa universitātes profesore Angelika Krūmiņa. “No tradicionālās medicīnas viedokļa nav absolūti nekādu pierādījumu šīm metodēm,” viņa saka. “Ne jau pirmā reize, kad cilvēki, izmantojot apstākļus, ka var sevi kaut kādā veidā piedāvāt vai reklamēt, mēģina ar to pabarot publiku,” norāda A.Krūmiņa, atceroties, ka “mistiskas metodes, procedūras, izmeklējumi” iepriekš parādījušies arī saistībā ar citu slimību ārstēšanu. Viņa aicina sabiedrību nekādā gadījumā uz tiem neuzķerties.

Koraļļu klubs: strukturētais ūdens, govs pirmpiens un skudrukoka miza
“Saņēmu ziņu no savas klientes Anglijā un biju līdz sirds dziļumiem pateicīga tam, ka šis cilvēks uzticējās man un nutricioloģijai, dabas veltēm no “Coral Club”,” tā “Facebook” rakstīja viena no “Coral Club” produktu izplatītājām Sanita Puncule. Viņas stāsts īsumā – sievietei Anglijā bijusi saskarsme ar koronavīrusa slimnieku, pēc viņai veiktas pārbaudes saņemta “negatīva, nu ļoti negatīva” atbilde. Tas esot tāpēc, ka sieviete regulāri lieto koloidālo sudrabu un sārmaino ūdeni “Coral Mine”. S.Puncule saskaņā ar publiski atrodamo informāciju ir “pieredzējusi nutricioloģe”, aromterapijas eksperte un aktīva “Koraļļu kluba” produktu izplatītāja.
S.Puncule “Re:Check” uzsvēra, ka nav runa par ārstēšanu, bet tikai imunitātes uzlabošanu. Uz jautājumu, kur ir pierādījumi šo produktu attiecīgai iedarbībai, viņa ieteica tos meklēt to aprakstos. Tie gan šādu atbildi nesniedz. Atbildīgās ASV iestādes skaidro, ka koloidālajam sudrabam piedēvētajām īpašībām nav pierādījumu, tā lietošanu COVID-19 atspēkojuši arī citi mediji.
“Re:Baltica” raidījums “Starp citu” iepriekš ziņoja, ka “Koraļļu kluba” organizācijas biedri pārdod uztura bagātinātājus un izplata pseidozinātniskas muļķības par to iedarbību, piemēram, apgalvojot, ka daudzu slimību cēlonis ir organismā sakrājušies parazīti un tārpi. Nutricioloģija arī nav oficiāli atzīta zinātne. Pēc raidījuma arī Rīgas Stradiņa universitāte atzina, ka, būdama zinātnes augstskola, vairs nepiedāvās ārpusstudiju kursu nutricioloģijā.
“Facebook” tīklā šīs organizācijas produktus pret COVID-19 vēl plašākā klāstā aicina iegādāties arī Kristīne Viļuma, solot pircējiem 20 % atlaidi. Uz “Re:Check” ziņu “Facebook” viņa neatbildēja.

Homeopāte Inguna Vecvagare: homeopātija arī COVID-19 ārstēšanai
Latvijas Homeopātu asociācijas prezidente Inguna Vecvagare “Facebook” uzrunā visus Latvijas iedzīvotājus un iesaka homeopātisko līdzekli “Arsenicum ALB 200” – gan profilaksei, gan slimības laikā. Viņa raksta, ka epidēmiju laikā homeopātija esot pierādījusi sevi gan profilaktiski, gan akūti slimību ārstēšanai un COVID-19 neesot izņēmums.
“Šīs, protams, ir viltus ziņas. Tās nav zāles,” par I.Vecvagares rakstīto LTV “Rīta panorāmā” sacīja valsts galvenais infektologs Uga Dumpis. Viņš to nosauca par ļoti nopietnu dezinformāciju, uz kuru attiecīgajiem dienestiem būtu jāreaģē.
I.Vecvagares minētā līdzekļa nosaukums līdzinās citam homeopātiskam produktam, kuru pret COVID-19 ieteikusi Indijas ājurvēdas, jogas un homeopātijas ministrija. Indijas faktu pārbaudes mediji šo ieteikumu atzinuši par zinātniski nepamatotu.
“Re:Check” sazvanīja I.Vecvagari, taču skaidrojumu par pierādījumiem nesaņēma. Viņa sacīja, ka runās tikai klātienes intervijā un prasīs iespēju teikto pirms publicēšanas koriģēt.

“Rigvir” pārdevēji iesaka ozonterapiju
Klīnika “Amber life”, kurai ir saistība ar apšaubāmajām pretvēža zālēm “Rigvir”, iesaka ozonterapiju. Ierakstu, ka ozona terapija ir iedarbīga metode atveseļošanās procesā, publicējusi klīnika, bet tās onkoloģe Linda Brokāne ir vēl tiešāka – ozons to ārstēšot.
Klīnika pati sniedz šo pakalpojumu un savā lapā norāda, ka ozonterapija ir augsti efektīva bezmedikamentu ārstēšanas metode – medicīniskais ozons iekļūstot šūnās, mobilizē organismu iznīcināt slimīgās baktērijas un vīrusus. Internetā par to atrodamas pretrunīgas atsauksmes; “Vikipēdija” ozonterapiju sauc par pseidozinātnisku metodi. “Tas, ka vīrusa infekciju ārstēšanā izmantojama metode ir ozonterapija – tas man nav zināms,” saka profesore A.Krūmiņa.
Klīnikas mārketinga speciāliste Ieva, kura nevēlējās teikt savu uzvārdu, “Re:Check” norādīja, ka ozona terapijai ir antivirāla iedarbība, to apstiprinot saitē pievienotais pētījums. Uz jautājumu, kā šī metode var ārstēt jauno koronavīrusu, viņa sacīja, ka nav mediķe. Ārste L.Brokāne uz e-pastā nosūtīto jautājumu neatbildēja.

Krievijas pretgripas līdzeklis “Arbidol”
Kāds lasītājs “Re:Check” iesūtīja informāciju, ka “Facebook” lapā tiek tirgots Krievijā ražots medikaments “Arbidol” - 100 eiro viena paciņa. Sludinājumu pavada teksts: “Koronavīrusa profilaksei, ļoti palīdzēja mediķiem.” “Re:Check” sazinājās ar pārdevēju Ketu Ozolu, jautājot, vai ir pierādījumi viņas solītajai iedarbībai. K.Ozola norādīja uz kāda Taizemes portāla ziņu. Tajā teikts, ka informācija par “Arbidol” efektivitāti nāk no Ķīnas. Autori piebilst, ka nevar garantēt, ka Ķīnas pētījumi ir izgājuši visu zinātnisko procedūru, un nepieciešami tālāki pētījumi.
“Arbidol” ir Krievijā un Ķīnā izmantotas pretgripas zāles. Tas ir viens no daudzajiem medikamentiem, kuru efektivitāte saistībā ar COVID-19 tiek testēta, taču pierādījumu iedarbībai vismaz pagaidām nav.
Britu žurnāls “New Statesman” raksta, ka šīs zāles nelegāli tika izplatītas Lielbritānijas “eBay”, bet pēc raksta izņemtas. Autors noskaidrojis, ka Krievijā vienas paciņas cena ir 1,5 mārciņas.
Veselības inspekcija vairākkārt brīdinājusi, ka iegādāties medikamentus “no rokas” internetā nedrīkst, tas ir nedroši, turklāt tirgot zāles drīkst tikai licencēti tirgotāji. “Arbidol” pārdevēja K.Ozola “Re:Check” sarakstē “Facebook” atbildēja ar pretjautājumu: vai ir labāki varianti? “Te piedāvāts puslīdz reāls līdzeklis, lai izsargātos,” rakstīja K.Ozola, pārmetot “Re:Check” žurnālistei liberālisma ideju propagandu, par ko maksājot Soross.

Pievieno komentāru

Veselība