“Krutkas” upuru kļuvis mazāk

Gulbenes rajonā šogad deviņos mēnešos saslimstība ar zarnu infekcijas slimībām bijusi divreiz lielāka nekā pērn šajā pašā laika periodā. Par to liecina Sabiedrības veselības aģentūras apkopotā statistika. Toties toksiskais hepatīts (toksiskie aknu bojājumi) jeb saindēšanās ar nekvalitatīvu alkoholu vairs nav problēma. Pērn šādu saslimšanas gadījumu bija vairāki desmiti, bet šogad - tikai divi.

"Šogad ir bijuši jau 40 saslimšanas gadījumi ar gastroenterokolītu (kuņģa un zarnu darbības traucējumiem), salmonelozi un citām vīrusu ierosinātām zarnu infekcijas slimībām," "Dzirkstelei" stāsta aģentūras speciāliste Ilzīte Zaļuma. Viņa bilst, ka rajonam tas ir liels "lēciens", taču faktiski uz vispārējā Latvijas fona saslimstības rādītāji nav īpaši atšķirīgi. Tāda pati ir situācija saslimstības rādītājos ar vīrushepatītiem A, B un C.

 

"Reģistrēti 22 saslimšanas gadījumi ar vīrushepatītiem. Visbiežāk reģistrēta saslimšana ar hronisku C hepatītu. Taču šogad pēc vairāku gadu pārtraukuma Gulbenes rajonā atkal ir konstatēti 8 saslimšanas gadījumi ar A hepatītu jeb tā saucamo "botkinu", ko tautā dēvē arī vienkārši par dzelteno kaiti. A hepatīts šoruden bijis aktuāls visā Latvijā," saka I.Zaļuma.

 

Dzeltenā kaite ir ārstējama. Turpretim ļoti grūti ārstēšanai padodas C hepatīts, kas Gulbenes rajonā tāpat kā visā Latvijā ir aktuāla problēma. Lai uzveiktu šo slimību, svarīga ir savlaicīga diagnostika, lai pēc iespējas ātrāk uzsāktu ārstēšanos. Mediķi apgalvo, ka sākotnējā stadijā ir iespējams izārstēties pilnībā. Grūtības sagādā tas, ka sākotnējā stadijā pacients jūtas labi un slimība nekādi neizpaužas, tikai 25 procentiem slimnieku parādās dzelte. Ja slimību nesāk laikus ārstēt, pacientam iestājas aknu ciroze.

 

Ar C hepatītu var inficēties, vienīgi nonākot kontaktā ar slima cilvēka asinīm. Pret šo slimību nav vakcīnas.

 

Gulbenes rajonā šogad palielinājusies saslimstība ar Laimas slimību - bijuši 23 šādi gadījumi. Tāpat aktuāls ir bijis ērču encefalīts, jo ar to saslimuši 6 cilvēki. I.Zaļuma atgādina, ka ir sākusies sezona vakcinācijai pret ērču encefalītu.

Pievieno komentāru

Veselība