Lai mazinātu saslimstību ar alerģiju, katrs trešais būtu gatavs pārvākties dzīvot uz laukiem

Saskaņā ar Neutral akadēmijas un GFK CR Baltic veikto iedzīvotāju aptauju, 31% aptaujāto būtu gatavi pārcelties uz dzīvi laukos, ja tas mazinātu viņu vai viņu ģimenes locekļu alerģiskās izpausmes. Kā atzīst Neutral akadēmijas alergologi, piesārņotā pilsētas vide ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēkiem var attīstīties alerģijas dzīves laikā. Turklāt ārstu pieredze rāda, ka alerģija vairāk ir pilsētnieku slimība, kas lauku iedzīvotājiem ir mazāk novērojama, jo viņi dzīvo ekoloģiskākā un tīrākā vidē.

Viens no iemesliem, kāpēc palielinās alerģijas izplatība, ir mūsu dzīvesveids. Mūsdienās, kad attīstītajās valstīs alerģiskas izpausmes var jau novērot aptuveni 40% iedzīvotāju, un ir skaidrs, ka šis īpatsvars tuvākajos gados tikai pieaugs, ārsti mudina negaidīt alerģisku simptomu parādīšanos, bet laikus pievērst uzmanību saviem ieradumiem. Piemēram, rūpīgāk izvēlēties pārtiku, arī mazgāšanas un sevis kopšanas līdzekļus, dodot priekšroku nealerģiskiem produktiem, ko iesaka profesionālās ārstu organizācijas.

Dace Kārkliņa, Neutral akadēmijas alergoloģe: “Alerģijas viens no rašanās iemesliem ir piesārņotais pilsētas gaiss, ko veicina CO2 izmeši, tomēr tikpat būtiski faktori ir arī, piemēram, pārlieku sterilā vide telpās un uzturs. Laika gaitā šie faktori veicina alerģijas rašanos cilvēkiem, kam tā iepriekš nav tikusi novērota, kā arī sekmē alerģijas veidošanos bērniem. Tāpēc par izvairīšanos no alerģijas ir jādomā pirms tās pirmo simptomu parādīšanās, un jāsāk būtu ar savu paradumu maiņu. Būtībā, lai mazinātu alerģijas risku attīstīšanos dzīves laikā, būtu tagad jāizvēlas nealerģiski uzkopšanas un sevis kopšanas līdzekļi.”

Visvairāk pāarcelties uz laukiem būtu gatavi iedzīvotāji, kas ir vecāki par 50 gadiem – 40%. Savukārt vismazāk gatavi būtu gados jauni cilvēki vecumā līdz 29 gadiem – 28% no respondentiem. Interesanti, ka vairāk no pilsētas dzīves būtu gatavi atteikties vīrieši (34%), nevis sievietes (29%).

Aptaujas rezultāti rāda, ka ir sabiedrības daļa, kas jau šobrīd piedomā par saviem paradumiem – piemēram, katrs piektais apgalvo, ka izvēlas mazgāšanas un sevis kopšanas līdzekļus, kas neizraisa alerģijas, kā arī gandrīz tikpat seko līdzi pārtikas produktu sastāvam. Katrs piektais atzīst, ka būtu gatavs atteikties no automašīnas izmantošanas ikdienā.

Aptauja tika veikta šogad. Tajā piedalījās 1001 respondents.

Neutral akadēmijas alergologi šo gadu ir pasludinājuši par Bērnu gadu, aicinot daudz lielāku uzmanību pievērst esošo un topošo vecāku paradumiem un neveicināt alergēniem bagātas vides veidošanos. Jo ilgāk vecāki pirms bērna dzimšanas lielāku uzmanību pievērsīs savam dzīvesveidam, jo vēlāk paši un bērni būs mazāk pakļauti alerģiskām izpausmēm.

Pievieno komentāru

Veselība