Lai neskartu osteoporoze

Aivars Lejnieks: "Osteoporoze ir saistīta ar vecumu un kalcija zudumu kaulos."
Osteoporoze ir nopietna un smaga slimība, kas pārsvarā skar sievietes no 50 gadiem un vecāka gadagājuma vīriešus. Šī slimība saistīta ar kaulu blīvuma un stiprības pakāpenisku samazināšanos. Tā progresē nemanāmi, un bieži vien to pamana brīdī, kad ir lūzums. Osteoporozi tautā sauc gan par klusējošo epidēmiju, gan kluso zagli.

Profesors, Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo slimību katedras vadītājs, klīnikas "Linezers" virsārsts un endokrinologs ar 23 gadu pieredzi Aivars Lejnieks norāda, ka osteoporoze ir saistīta ar vecumu un kalcija zudumu kaulos. Kalcijs ir kā ķieģeļa pamatmateriāls, bet pašu kaulu veidošanos var salīdzināt ar mājas būvēšanu: vieni to ceļ un otri uzbūvēto grauj nost. Notiek nemitīga kaulaudu aprite, proti, visu laiku kaulu šūnas veidojas un noārdās. Desmit gadu laikā cilvēkā nomainās visi kauli. Tātad 30 gadu laikā - trīs reizes. Pēc tam, cilvēkam novecojot, kalcijs no kauliem pamazām sāk zust un noārdes process ņem pārsvaru.

 

Īpaši riskants - skolas laiks

"Par osteoporozi kā par slimību var runāt tajā brīdī, kad kauli sāk zaudēt kalciju tik daudz, lai vieglu traumu gadījumos vai pat bez tām sāktos lūzumi. Ir arī konkrētas slimības, kas veicina osteoporozi, bet sievietēm šis kritiskais dzīves posms ir menopauze," skaidro A.Lejnieks.


Ārsts norāda, ka var laikus darīt visu, lai osteoporoze vispār neveidotos. Pirmkārt, ir jāraugās lai bērnībā un jaunībā būtu labs uzturs.

 

"Lai līdz 20, 30 gadiem kalcija saturs kaulos sakrātos maksimāli daudz. Tāpat regulāri ir jākustas un jāsporto, jo kaulu galos atrodas nervu gali, kurus kairinot fiziskās slodzes laikā nostiprinās muskulatūra, locītavas, palielinās kaulu masas stabilitāte, kas arī gādā, lai osteoporoze attīstītos lēnāk. Papildus ir jālieto kalcijs ar vitamīnu D," stāsta A.Lejnieks.


Viņš uzsver, ka skolas laiks ir īpaša riska zona, jo vecāki nespēj izsekot, ko bērni ēd pusdienās. Iespējams, veselīgas pārtikas vietā tiek ēsti čipsi un dzerts neveselīgs salds ūdens. "Pat pēc tam, kad kauli beiguši augt, tie uzkrāj kalciju, lai apmēram 20 gadu vecumā sasniegtu to maksimālo blīvumu. Un tad tas mazinās - īpaši menopauzes vecumā, kā arī grūtniecības un bērna barošanas laikā," skaidro profesors.

 

Ar ikdienas uzturu ir par maz

Ar ikdienas uzturu vajadzīgo kalcija daudzumu ir grūti nodrošināt. Tad dienā būtu, piemēram, jāizdzer aptuveni pusotra litra piena vai jāapēd kilograms biezpiena, vai 300 grami siera. Aptiekās ir nopērkams kalcijs, bet tas ir jālieto kopā ar vitamīnu D. Ja nav vitamīna D, kalcijs kaulos neuzsūksies. Ir bezjēdzīgi lietot specifiskos osteoporozes medikamentus, ja nav pietiekami izejmateriāla - kalcija un D vitamīna, jo tad šīs zāles neko nedod. Tā ir izplatīta kļūda, kad ārsti paraksta šos medikamentus, nepārliecinoties, vai cilvēks papildus saņem arī kalciju un vitamīnu D.


Par kalcija preparātiem, kam nav pievienots vitamīns D, un mūsu pašu ražojumu "Osteonormu", A.Lejieks nevēlas izteikties. Viņš tikai uzsver, ka pašlaik ir pietiekami daudz labu kalciju saturošu medikamentu, kas izgājuši visas pārbaudes un par kuru efektivitāti nav nekādu šaubu.
Profesors A.Lejnieks atgādina, ja kauls salūst vairākas reizes gadā un it kā no nelielām traumām, šo faktu nevajadzētu uzskatīt par likumsakarīgu rezultātu, bet gan pārbaudīt, vai tomēr nav iedzimta kaulu problēma.

 

"Iespējams, ka jātaisa kaulu biopsija, jo parastā rentgena bildē tādas lietas pamanīt nevar. Visos gadījumos, ja ir problēmas ar kaulu stiprību un kaulu attīstību jauniešiem un vīriešiem līdz 50 gadiem, vajadzīga speciālista konsultācija," saka A.Lejnieks.

Pievieno komentāru

Veselība