Latvijā 40 tūkstoši cilvēku ir inficēti ar C hepatītu, 60% no viņiem to nezina

Latvijā šobrīd gandrīz 40 tūkstoši cilvēku ir inficēti ar C hepatītu, taču tikai 15 tūkstoši (37,5%) no tiem paši ir informēti par savu veselības stāvokli. Lielākā daļa, 25 tūkstoši, ar C hepatītu inficēto Latvijas iedzīvotāju nezina, ka ir inficēti ar C hepatītu un līdz ar to nevar uzsākt laicīgu ārstēšanu un pakļauj inficēšanās riskam savus līdzcilvēkus.

„Analīzes, lai pārbaudītu C hepatīta klātbūtni organismā, var veikt pie ģimenes ārsta, praktiski ikvienā Latvijas laboratorijā vai Latvijas Infektoloģijas centrā, taču tikai neliela iedzīvotāju daļa izmanto šo iespēju. Viens no iemesliem, kādēļ lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju neveic C hepatīta pārbaudes, ir tas, ka C hepatītam nav izteiktu simptomu. Dažiem pirmajā inficēšanās nedēļā parādās saaukstēšanās simptomi, citiem pastiprināts nogurums, bet lielākā daļa neizjūt nekādas veselības stāvokļa izmaiņas. Vīrusa nēsātāji, paši to neapzinoties, nodara ļaunumu ne tikai sev, bet pakļauj inficēšanās riskam arī savus līdzcilvēkus." stāsta Olita Mengote, Hepatīta biedrības vadītāja.  

Inficēšanās ar C hepatītu notiek, saskaroties ar inficētām asinīm. Ar to iespējams inficēties arī, piemēram, veicot manikīru skaistumkopšanas salonā, ja instrumenti nav pilnībā dezinficēti. Riska grupā ir arī cilvēki, kuriem ir tetovējumi un pīrsingi, jo, lai infekcija iekļūtu organismā, pietiek ar nelielu brūci, kuru, iespējams, cilvēks pat nejūt. Tādēļ ir ļoti svarīgi veikt regulāras pārbaudes, lai atklātu vīrusa klātbūtni organismā, ja tāda ir, un savlaicīgi uzsāktu ārstēšanās kursu un nepakļautu inficēšanās riskam savus līdzcilvēkus.

 

C hepatīts ~90% gadījumu attīstās lēnām, bet hronisks hepatīts jau 15-20 gadu laikā pārtop par aknu cirozi, kur nepieciešama aknu transplantācija. Taču, veicot regulāras veselības pārbaudes un atklājot to savlaicīgi, C hepatīts ir ārstējams. Turklāt, C hepatīta pacientiem, kuri atbilst trūcīgā statusam, C hepatīta terapija šogad ir pieejama bez maksas.

 

Lai informētu Latvijas iedzīvotājus par C hepatīta inficēšanās risku un iespējām veikt pārbaudes un saņemt ārstēšanu, 19. maijs ir pasludināts par Hepatīta dienu, kas tiek atzīmēta jau ceturto gadu.

Video par C hepatīta riskiem un ārstēšanu skatieties šeit http://video.leta.lv/video/Publicitate/?xml_id=12047.

 

Vairāk informācijas http://www.hepatits.lv/.

Pievieno komentāru

Veselība